آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۵۷

 • ۱۳۳۹ قلم کالا در لیست ممنوعه

  دنیای اقتصاد: فهرست گروه چهارم کالاهای وارداتی که شامل ۱۳۳۹ ردیف تعرفه هشت رقمی است، ابلاغ شد. کالاهایی که در این گروه قرار می‌گیرند، از این پس اجازه ورود به کشور را نخواهند داشت. «دنیای اقتصاد» در گزارشی با عنوان «بازگشت به ممنوعیت واردات» از این لیست سیاه خبر داده بود که نامه محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت به مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت، که روز گذشته منتشر شد، این خبر را تایید می‌کند.
 • جنگ تجاری در دو سوی آتلانتیک

  دنیای اقتصاد: جنگ تجاری به دو سوی آتلانتیک کشید. اروپایی‌ها در تلافی تصمیم ترامپ مبنی‌بر افزایش تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم، بر واردات طیف گسترده‌ای از محصولات تولید آمریکا، تعرفه ۲۵ درصدی وضع کردند. برآورد می‌شود ارزش این کالاها ۳ میلیارد دلار باشد. این اقدام آنها با واکنش ترامپ روبه‌رو شد؛ به‌طوری‌که وی در توییتی جدید تهدید کرد تعرفه ۲۰ درصدی بر خودروهای وارداتی از اروپا وضع می‌کند. تحلیل‌های بین‌المللی حاکی از این است که اقتصاد آمریکا در جنگ تجاری، ضرری ۱۱۰ میلیارد دلاری را در بلندمدت تجربه خواهد کرد.
 • همایش ملی اصناف تحت‌تاثیر گرانی‌ها

  دنیای اقتصاد: گرانی‌های ماه‌های اخیر موجب شد همایش ملی اصناف به محلی برای یافتن مقصر افزایش قیمت تبدیل شود. افزایش قیمتی که برخی در این همایش آن را به رسانه‌ها نسبت داده و برخی دیگر اصناف را مقصر آن اعلام کردند؛ اما دلایل گرانی به این دو عامل ختم نشد به‌طوری‌که برخی از حاضران در این همایش با اشاره به اینکه دولت درخصوص گرانی‌های اخیر شانه خالی کرده است، ریشه گرانی‌ها را به مباحث ارزی و شایعات نسبت دادند. با این شرایط می‌توان گفت از دید متولیان این بخش، عوامل مختلفی در افزایش قیمت کالا در بازار نقش داشته‌اند؛ اما نکته جالب توجه اینجاست که هیچ یک، در این خصوص اتفاق‌نظر نداشته‌اند؛ عاملی که شاید بتوان نرسیدن به راهکار برای عبور از بحران افزایش قیمت را به آن نسبت داد.
 • سه سناریو برای ذخیره‌سازی کالاهای اساسی

  خبرگزاری مهر: دبیر ستاد تنظیم بازار از برنامه‌ریزی جدی دولت برای تامین کالاهای اساسی در قالب سه سناریو خبر داد و گفت: برای مقابله با تهدیدات احتمالی تحریم، کالاهای اساسی به میزان کافی ذخیره‌‌سازی شده است.
 • عضویت یک ایرانی در انجمن بین‌المللی روغن آفتابگردان

  گروه بنگاه‌ها: رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران، در انتخابات هیات‌مدیره انجمن بین‌المللی روغن آفتابگردان (ایسوا) با کسب رای مجمع، عضو این نهاد بین‌المللی شد. این انجمن در سال ۲۰۱۵ در شهر رم ایتالیا به ثبت رسید و درحال‌حاضر ۷۰عضو از کشورهای مختلف جهان دارد. این درحالی است که روغن آفتابگردان یکی از چهار روغن پرفروش دنیا محسوب می‌شود. هند، چین و مصر بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان روغن آفتابگردان هستند و ایران نیز در سال ۲۰۱۷ با مصرف ۵۰۰ هزار تن در جایگاه هفتم مصرف‌کنندگان این محصول قرار گرفته است. پس از شمارش آرا در انتخابات اخیر این انجمن، ۱۴ عضو هیات‌مدیره از کشورهای ایران، چین، آمریکا، اوکراین، ترکیه، مجارستان و هند انتخاب شدند. کاوه زرگران، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران و دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران نیز به عضویت هیات‌مدیره جدید انجمن درآمد.
 • آغاز به‌کار هشتمین نمایشگاه بزرگ بازی و اسباب‌بازی در هفته آینده

  گروه بنگاه‌ها: هشتمین نمایشگاه بزرگ بازی و اسباب‌بازی هفته آینده با حضور ده‌ها شرکت تولیدکننده و خدماتی حوزه اسباب‌بازی در سالن حجاب مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تهران گشایش می‌یابد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر