آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۶ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۵۶

 • بازگشت به ممنوعیت واردات

  دنیای اقتصاد: دولت با تهیه فهرستی از گروه چهارم کالایی، واردات این گروه از کالاها را به کشور ممنوع می‌کند. بعد از تصمیم دولت برای مدیریت بازار ارز و تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومان به‌عنوان تنها نرخ رسمی در فروردین‌ماه امسال، تامین ارز برای سه گروه کالاهای وارداتی اولویت‌بندی شد. از سوی دیگر، بر اساس مجوزی که به وزارت صنعت، معدن و تجارت داده شده، فهرستی از کالاها نیز تهیه شده که واردات آنها به کشور ممنوع می‌شود. این کالاها از نظر دولت در زمره کالاهای لوکس، غیرضروری و کالاهایی که مشابه تولید داخلی دارند، قرار می‌گیرند. گفته می‌شود در هفته جاری آخرین جمع‌بندی برای انتشار فهرست آنها از سوی دولت انجام می‌شود. ظاهرا فهرست سیاه کالاهای وارداتی عطف بماسبق می‌شود و ثبت سفارش‌های گذشته نیز باطل خواهد شد. با این تصمیم عملا دولت علاوه بر ابزار تعرفه‌ها از سیاست ممنوعیت نیز در تجارت خارجی استفاده خواهد کرد؛ رویه‌ای که سال‌ها قبل از آن عبور شده بود. در طراحی جدید، ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی از محل درآمدهای نفتی (گروه اول)؛ ارز واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای از محل صادرات محصولات پتروشیمی و معدنی (گروه دوم) و ارز مورد نیاز واردات سایر کالاها از محل صادرات کالاهای سنتی تامین می‌شود.
 • هدف‌گذاری صادراتی؛ از حرف تا عمل

  دنیای اقتصاد: به رسم هر سال بسته حمایت از صادرات غیرنفتی اعلام شد. بر اساس بسته سال ۹۷، با ابلاغ و پرداخت ۱۳ هزار میلیارد ریال مشوق صادراتی و تحقق هدف‌گذاری ۸/ ۵۳ میلیارد دلاری در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی در سال‌جاری، شاهد افزایش ۸/ ۶ میلیارد دلاری صادرات نسبت به سال قبل خواهیم بود. این بسته درحالی ابلاغ شده که تجربه نشان داده رقم‌های اعلام شده در بسته‌های مشابه حمایتی، تنها مبتنی بر محاسبات ریاضی بوده و به جنبه عملیاتی شدن این ارقام توجهی نشده است.
 • ثبت قیمت کالاهای بهره‌مند از ارز رسمی الزامی شد

  دنیای اقتصاد: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: ثبت قیمت کالاها و خدمات بهره‌مند از نرخ ارز رسمی در سامانه ۱۲۴ این سازمان الزامی است. در اطلاعیه این سازمان آمده است: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان تعزیرات حکومتی در رابطه با ممنوعیت هرگونه افزایش قیمت کالا و خدمات به بهانه تغییر نرخ ارز موکدا متذکر می‌شود باتوجه به اینکه تامین و پرداخت ارز برای همه مصارف قانونی تعریف شده است، بنابراین در راستای نظارت دقیق، هدفمند و موثر و به‌تبع آن برخورد سریع با متخلفان، لازم است همه تولیدکنندگان، واردکنندگان و عرضه‌کنندگان کالا و خدمات که از ارز رسمی (هر دلار ۴۲۰۰ ریال) بهره‌مند شده و می‌شوند، نسبت به تعیین قیمت کالا و خدمات براساس ضوابط قیمت‌گذاری مصوب هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها که در سامانه این سازمان به نشانی www.cppo.ir در دسترس است اقدام کنند. در این اطلاعیه تاکید شده است که قیمت‌های اعلامی باید منطبق با ضوابط مذکور بوده و مسوولیت مغایرت قیمت‌های مورد عمل بر عهده اشخاص حقیقی و حقوقی ذی‌ربط بوده و هرگونه سرپیچی از درج قیمت و عرضه کالا و خدمات با نرخ‌های غیرمتعارف در اسرع وقت رسیدگی و اعمال قانون خواهد شد.
 • عراق؛ بازاری استراتژیک

  یحیی آل‌اسحاق رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق
  بازار عراق یک بازار استراتژیک برای جمهوری اسلامی ایران است و مساله امروز، دیروز و فردا نیست و همواره برای ما اهمیت دارد.
 • خوشه‌های صنعتی اولویت اصلی

  ایسنا: قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت رویکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در توجه به توسعه صنعتی در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته را از اولویت‌های اصلی دولت دانست و در این خصوص گفت: منابع خوبی از محل‌های مختلف برای ایجاد فرصت‌های اشتغال به‌ویژه اشتغال روستایی در نظر گرفته شده به‌طوری که دولت در سال گذشته برای حمایت از بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرد و یک و نیم میلیارد دلار نیز با عنایت مقام معظم رهبری از طریق صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی برداشت شد.
 • مجوز ترخیص کاغذ گلاسه صادر شد

  خبرگزاری مهر: به‌دنبال تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی به کاغذهای بالکی، سرانجام این ارز به کاغذهای گلاسه زیر ۲۵۰ گرم نیز تخصیص پیدا کرد و اجازه ترخیص صدها تن از این نوع کاغذ از گمرک صادر شد. این خبر را انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا اعلام کرد. پیشتر مشکل ترخیص کاغذهای مکانیکال حجیم شده (موسوم به بالکی) هم که حدود دو ماه در گمرکات مانده بود و اجازه ترخیص به آنها داده نمی‌شد، حل شده بود.
 • برگزاری دو نمایشگاه در شهریور

  گروه بنگاه‌ها: نهمین نمایشگاه نوشیدنی‌ها، چای، قهوه و صنایع وابسته و سومین نمایشگاه لبنیات و صنایع وابسته به همت کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران از ۲۴ تا ۲۷ شهریور سال‌جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر