آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۲۹

 • تغییر گرانیگاه صادرات ایران

  دنیای اقتصاد: جدیدترین آمار گمرک از تجارت خارجی از تغییر گرانیگاه صادرات ایران حکایت دارد. در ۹ ماه منتهی به آذر امسال، میزان صادرات به لحاظ ارزشی به ۳۱ میلیارد و ۶۴۰ میلیون دلار رسیده که بیش از نیمی از این میزان به صادرات «سایر کالا» اختصاص دارد. این وضعیت نشان می‌دهد که سهم صادرات کالاهای «پتروشیمی» و «میعانات گازی» که پیش از این در ارقام صادراتی پیشتاز بودند، کاهش یافته است. حجم واردات کشور نیز به ۳۷ میلیارد و ۵۷۰ میلیون دلار رسیده و تراز تجاری منفی را ثبت کرده است.
 • افتتاح خط کشتیرانی بندر خرمشهر به بندر صحار

  دنیای اقتصاد: خط کشتیرانی بندر خرمشهر به بندر صحار عمان صبح روز گذشته با حرکت نخستین کشتی باری از خرمشهر افتتاح شد. این کشتی باری با ۲۵۶ کانتینر طی مراسمی با حضور استاندار خوزستان، سفیر عمان در ایران، رئیس اتاق مشترک ایران و عمان، روسای اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز و خرمشهر و نمایندگان بخش‌خصوصی و انجمن کشتیرانی، خرمشهر را به مقصد صحار ترک کرد.
 • رایزنی با مجلس برای تغییر ساختار سازمان توسعه تجارت

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار تغییر ساختار سازمان توسعه تجارت شد. محمد شریعتمداری با اشاره به اینکه تعامل با مجلس می‌تواند شرایط تغییر ساختار در سازمان توسعه تجارت را به‌صورت حکمی در بودجه سال ۹۷ یا در قالب تایید لایحه‌ای در این زمینه فراهم کند به خبرگزاری تسنیم گفت: در چارچوب قانون‌های موجود در ۳ ماه گذشته در راستای توسعه تجارت تغییراتی ایجاد شده و روش‌ها بهبود یافته و بوروکراسی اداری در این بخش محدود شده است.
 • اختصاص ۴۰ غرفه بازارچه مرزی قطر به ایران

  دنیای اقتصاد: ۴۰ غرفه از بازارچه مرزی بندر «الرویس» قطر به تجار و بازرگانان ۲ استان کشور (بوشهر و هرمزگان) اختصاص یافته است. خورشید گزدرازی در گفت‌وگو با «ایرنا» با اعلام این خبر افزود: از این شمار غرفه اختصاصی به ایران در بازارچه مرزی قطر ۲۰غرفه مربوط به استان بوشهر و ۲۰ غرفه دیگر نیز به هرمزگان اختصاص دارد.
 • تغییر عوارض صادرات پوست و وتبلوی گاوی

  دنیای اقتصاد: براساس مصوبه شورای اقتصاد، میزان عوارض پوست گاوی و وتبلوی گاوی با کاهش ٥ درصد عوارض صادراتی، به ترتیب ۴۰ و ۲۵ درصد قیمت پایه صادراتی تعدیل شده است. به گزارش روابط عمومی کنفدراسیون صادرات ایران، شورای اقتصاد در جلسه هفته گذشته خود مصوب کرد: عوارض پوست گاوی و وتبلوی گاوی با کاهش ٥ درصد عوارض صادراتی به ترتیب ۴۰ و ۲۵ درصد قیمت پایه صادراتی تعدیل شده است. بر این اساس، وضع عوارض صادراتی پیه صنعتی که به پیشنهاد وزارت صمت مبنی بر وضع عوارض صادراتی پیشنهاد شده بود نیز با مخالفت وزارت جهاد کشاورزی، بدون عوارض صادراتی مصوب شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر