شماره روزنامه ۴۵۴۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۳۵۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۳۵۰۳

 • چکش‌کاری تجارت ترجیحی

  گروه بازرگانی: لیست کالاهای مشمول تعرفه ترجیحی ایران و ترکیه در حالی قرار است مورد بازنگری قرار گیرد که معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر از تغییر دیوار تعرفه‌ای برخی از اقلام در فهرست جدید می‌دهد.

  پیوستن به سازمان تجارت جهانی یکی از مهم‌ترین اهداف ایران در سال‌های اخیر بوده که می‌توان توافق‌نامه‌های تجارت ترجیحی را یکی از پیش‌شرط‌های تحقق این هدف دانست. دی ماه سال گذشته بود که توافق‌نامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه پس از ۱۱ سال انتظار، اجرایی شد. هرچند این توافق‌نامه، اولین توافق‌نامه تجارت ترجیحی ایران بوده که اجرایی شده است، اما انگیزه برقراری تجارت ترجیحی با سایر کشورها را نیز برای ایران تقویت کرده و کشورهایی همچون روسیه، عراق، پاکستان و هند برای ایجاد تجارت ترجیحی با ایران در نوبت قرار گرفته‌اند.

 • پول سرگردان مردم از بانک و سکه راهی بازار زعفران شد

  گروه بازرگانی: نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران درباره دلیل افزایش بیش از یک میلیون تومانی قیمت زعفران گفت: با کاهش نرخ سود بانکی و از رونق افتادن خرید و فروش سکه، سرمایه‌های سرگردان کشور از بازار زعفران سر درآورده و قیمت این محصول را بالا برده است.


  محسن احتشام در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم افزود: افزایش قیمت زعفران در حال حاضر تصنعی و ناشی از سوداگری برخی افراد است. نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران ادامه داد: قیمت زعفران در مقایسه با سال گذشته رشد کاذبی داشته و با توجه به کیفیت آن، از هر کیلوگرم ۵ میلیون تا ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ۶ میلیون تومان افزایش یافته است.

 • رئیس اتاق ایران از بدنه بخش خصوصی باشد

  کورش پرویزیان
  عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران

  انتخابات اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شهرستان‌ها، با شور و حرارت خاصی در اسفند ماه سال گذشته برگزار شد و در چند روز آینده، شاهد انتخابات هیات رئیسه اتاق ایران هستیم؛ هیات رئیسه‌ای که فارغ از افرادی که در آن جایگاه قرار می‌گیرند، به نوعی چکیده گرایش، خواست و مطالبات بخش عمده‌ای از فعالان بخش خصوصی ایران تلقی می‌شوند.


  در عین حال، اهمیت این آرا نه تنها در چارچوب تشکیلات سامان یافته و مقتدری چون اتاق ایران ارزیابی می‌شود، بلکه از آن جهت حائز اهمیت است که رای‌دهندگان یا خود از اتاق شهرستان - که نماد سازمان‌یافتگی و تشکل‌گرایی منطقه‌ای است - آمده‌اند یا نماینده مستقیم تشکلی تخصصی هستند.

 • مشتری‌مداری و چگونگی برخورد با مشتری

  دنیای اقتصاد: امروزه مشتری‌مداری یکی از عرصه‌های جدید و بکر در حوزه بازاریابی و فروش است و با توجه به اینکه ارزشمندترین دارایی هر سازمان، اعتماد و اطمینان مشتریان است و همچنین با وجود رشد و ارتقای قابل‌توجه انواع مشتریان، مشتری‌مداری به شکل نوین هنوز درایران جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است. بنابراین در راستای ضرورت ترویج و توسعه فرهنگ مشتری‌مداری سازمان‌ها و شرکت‌هایی که با مشتری در ارتباط هستند، مرکز آموزش روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» دوره آموزشی‌ای را با عنوان «مشتری‌مداری و چگونگی برخورد با مشتری» روز شنبه ۲۳ خردادماه، برگزار می‌کند.
 • تعرفه‌های جدید گمرکی در مرزهای عراق

  ایرنا: براساس مصوبه جدید شورای وزیران عراق، تعرفه‌های جدید گمرکی این کشور از اول ماه آگوست (۱۰ مردادماه) در همه مرزهای این کشور اجرا می‌شود. به گزارش العراقیه نیوز، این تعرفه‌ها لازم‌الاجرا بوده و به همه گمرکات مرزی نیز ابلاغ شده است. این ششمین بار است که دولت عراق قصد دارد قانون تعرفه گمرکی را به اجرا بگذارد، اما هر دفعه با اعتراض‌هایی در پارلمان یا رایزنی‌های مختلف از سوی بازرگانان عراقی، اجرای این قانون به تعویق افتاده است.

  آخرین بار، دو ماه پیش دولت عراق قانون جدید را به گمرکات مرزی این کشور ابلاغ کرد که با واکنش تجار و بازرگانان عراقی روبه‌رو و سپس گفته شد، پارلمان عراق یک مهلت دو ماهه برای رایزنی‌ها و مذاکرات برای اجرایی کردن این قانون از دولت گرفته است.

 • برگزاری نخستین نمایشگاه پروژه ایران

  گروه بنگاه‌ها: نخستین نمایشگاه بین‌المللی پروژه ایران با حضور ۱۰۰ شرکت خارجی از ۱۵ کشور آسیایی و اروپایی در تهران برگزار شده است. این نمایشگاه که نخستین نمایشگاه بین‌المللی گروهی کشورهای خارجی در ایران بدون حضور شرکت‌های ایرانی است، با موضوع صنایع ساختمانی و راه و شهرسازی، انرژی و صنایع تهویه برگزار شده و در آن، آخرین دستاوردها در زمینه ساخت و سازهای شهری، تونل‌سازی، سدسازی، تجهیزات نیروگاهی و انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، تجهیزات حفاظت از محیط‌زیست، تجهیزات صنایع نفت و گاز و مصالح ساختمانی، فناوری سرمایش و تهویه با هدف سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های مشترک با طرف‌های ایرانی عرضه شده است.

 • آغاز فروش فوق‌العاده شهروند برای ماه رمضان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت شهروند از فروش فوق‌العاده فروشگاه‌های شهروند برای ماه رمضان خبر داد و گفت: این طرح از ۲۰ خردادماه آغاز و تا پایان ماه رمضان ادامه خواهد داشت.

  سیداکبر علوی تخفیف‌های در نظر گرفته شده برای این ماه را از ۵ تا ۵۰ درصد اعلام کرد و گفت: ۵ فروشگاه شهروند (بیهقی)، بهرود، بوستان، بهاران و آزادگان در ماه رمضان به‌صورت شبانه‌روزی دایر هستند و خدمات ارائه می‌دهند. وی ادامه داد: برای فروش ویژه ماه رمضان نگاه اول بر کالاهای پرمصرف و انرژی‌زا در این ماه است که ۴هزار بارکد از کالاهای پرمصرف در این ماه در نظر گرفته شده و تخفیف ویژه شامل آنها می‌شود.

بیشتر