به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، پس از انتشار گزارش این مرکز با عنوان «بررسی مفهوم هزینه‌های کمرشکن سلامت و سیاست‌هایی برای محافظت مالی» و گزارش خبری روزنامه اعتماد در این خصوص با عنوان «شوک افزایش هزینه سلامت»، از روز بعد از آن واکنش‌ها به این گزارش به شکل‌های دیگری شروع شد. وزارت محترم بهداشت با پاسخی تحت عنوان «طعم کاهش هزینه سلامت» این مطلب را در روزنامه اعتماد به چاپ رساند و از همان روز خبرگزاری رسمی کشور (ایرنا) در مصاحبه‌هایی با این عناوین که «مرکز پژوهش‌ها باید به جای آمارسازی گزارش فنی بدهد»، «نقد دولت با اغراض سیاسی خلاف فلسفه وجودی مرکز پژوهش‌های مجلس است»، «مرکز پژوهش‌ها نباید با گزارش‌های جعلی جامعه را متشنج کند»، «گزارش‌های مرکز پژوهش‌ها باید کارشناسی باشد؛ نه اظهارنظر شخصی» و «گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نظر کمیسیون بهداشت نیست»، تلاش کرد تا به جای پرداختن به اصل گزارش رویکردهایی دیگر را دنبال کند. در همین زمینه مرکز پژوهش‌های مجلس در راستای تنویر افکار و اذهان عمومی موارد ذیل را تبیین می‌کند که انتظار می‌رود براساس قانون مطبوعات در روزنامه اعتماد و خبرگزاری ایرنا منتشر شود. متن توضیحات به شرح زیر است؛

نکته نخست و مهم آنکه انتظار می‌رفت تا عزیزان و رسانه‌ای که به نقد این گزارش پرداخته‌اند حداقل یک‌بار، دست کم یک صفحه از گزارش را می‌خواندند و بعد نظر می‌دادند؛ چراکه استنادات آماری در این گزارش بر مبنای داده‌ها‌ی مرکز آمار ایران و موسسه ملی تحقیقات سلامت کشور است که هر دو از سازمان‌های تحت مدیریت قوه مجریه هستند. ضمن آنکه در ابتدای این گزارش عنوان شده که این بررسی مربوط به بازه زمانی ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ است پس اگر قرار بر سوگیری باشد موضوع متوجه دولت قبلی است کما اینکه چنین رویکردی هم در این گزارش مدنظر نبوده است و در هیچ‌جای گزارش نامی از هیچ دولتی بیان نشده است.

دوم آنکه در این گزارش محافظت از افراد در برابر مشکلات مالی مرتبط با هزینه‌های بهره‌مندی از خدمات سلامت از جمله اهداف اصلی نظام سلامت برشمرده شده و همچنین تاکید شده است که در نظام سلامت کشور ایران دستیابی به این هدف از طریق راهبردهایی مانند گسترش پوشش بیمه سلامت، کاهش پرداخت از جیب، ارائه یارانه و افزایش منابع بخش سلامت طی قوانین، سیاست‌ها و برنامه‌های مختلف مدنظر قرار گرفته و گزارش با توجه به اسناد بالادستی نظام سلامت تدوین و انتشار یافته است.

سوم آنکه مرکز پژوهش‌های مجلس، ‌در راستای وظیفه ذاتی خود به تهیه و تدوین گزارش‌هایی در حوزه‌های مختلف کشور اقدام می‌کند که در پایان هر گزارش نیز راهکارهایی برای بهبود مسائل ارائه می‌کند. انتظار می‌رود به جای تخریب یک گزارش کارشناسی، برای رفع مساله و کاهش دغدغه‌های مردمی در آن زمینه از این راهکارها در مسیر بهبود وضعیت بهره برده شود.

نکته چهارم و پایانی آنکه گزارش‌های مرکز بدون سوگیری‌های جناحی و تنها بر مبنای علمی و پژوهشی تهیه و منتشر می‌شود. گزارش‌هایی که در دوره‌های مختلف گاه به ذائقه برخی نهادها و دستگاه‌ها خوش نیامده است؛ اما باید اذعان شود که تنها رویکرد تبیین و حل مساله در آن مدنظر بوده است. اگر نقدی کارشناسی بر این گزارش وارد است اعلام شود تا مباحث مورد بررسی قرار گیرد. فضای کشور و جامعه نیازمند بررسی کارشناسی مسائل برای یافت راهکار به ویژه در موضوعات اصلی است. سلامت نیز از موضوعات اصلی و حائز اهمیت کشور به حساب می‌آید که رفع مسائل آن نیازمند کارکارشناسی و پژوهشی است.