وی ادامه داد: ۵۱درصد خدمات دولت از جنس مجوز است و با این تک‌ابزار نمی‌توان تمام احکام حکمرانی را انجام داد. باید فرهنگ ایجاد کسب‌وکار در تمام دستگاه‌ها ایجاد شود. بگیروببندها کار مسکنی است؛ اما کسب‌وکار و بهبود آن، یک کار فرآیندی است.جنس بهبود کسب‌وکار از نوع کاشت است. فیروزی اظهار کرد: ما ۱۲۰۰ مجوز داریم و با این نمی‌توان جلو رفت. با استفاده از روش‌های مختلف می‌توان تا حد زیادی از موانع و مشکلات کسب‌وکارها بکاهیم. متن قانون بر این است که تمام دستگاه‌ها از یک‌جا مجوز دریافت کنند. تمام دستگاه‌ها باید با این مراکز پیوند داشته باشند. سازمان غذا و دارو بیشترین مجوزها را صادر می‌کند. مردم در طبقات ادارات و دستگاه‌ها سرگردان هستند و خسته می‌شوند.

 شبکه بانکی در مسیر توسعه بنگاه‌های اقتصادی نیست

محمدباقر مجتبایی، دبیر کل اتاق اصناف در این برنامه بیان کرد: مجموعه سیاست‌ها در دست دولت است و در همین‌جا هم تصمیم‌گیری می‌کنند و اگر این فرآیند بهبود پیدا نکند، در کسب‌وکار بهبودی حاصل نخواهد شد. بی‌ثباتی در تامین مواد اولیه یکی از مشکلات اساسی است که برای کسب‌وکار مانع ایجاد می‌کند. این بی‌برنامگی و بی‌ثباتی در فروش هم هست.

دبیر کل اتاق اصناف اظهار کرد: سامانه مجوز کسب‌وکار اتاق اصناف از دولت جلو است. استفاده از پنجره دولت الکترونیک از اولویت‌های ماست و به همین دلیل هم موفق بودیم. همچنین شبکه بانکی نیز در مسیر توسعه بنگاه‌های اقتصادی نیست.

 موانع کار تولیدی باید برطرف شود

مهدی طغیانی، رئیس فراکسیون بهبود کسب‌وکار مجلس نیز گفت: شروع مجوزها یکی از عوامل و مشکلات بهبود کسب‌وکار است. نظام مالیاتی، بانکی و... هم مشکلاتی را ایجاد کرده است که عمدتا نادیده گرفته می‌شود. بیشتر دستگاه‌ها برای دادن مجوز، هزینه‌هایی را تحمیل می‌کنند. باید بین دستگاه‌ها تعامل باشد تا موازی‌کاری در دادن مجوزها را شاهد نباشیم.

وی افزود: مردم باید به یک درگاه وارد شوند تا دوندگی بی‌اساس نداشته باشند. درد ما این است که دلالی هیچ هزینه‌ای در کشور ندارد؛ اما کار تولیدی و شروع آن کلی هزینه و دوندگی دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند