آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۶۶۳

 • رشد انفجاری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

  دنیای اقتصاد: فناوری‌های نوظهور واقعیت مجازی و واقعیت افزوده از پتانسیل‌های گسترده‌ای برخوردارند که می‌توانند زمینه‌ساز تحولی شگرف در دنیای محصولات هوشمند باشند. این فناوری‌ها در سال‌های اخیر، رشد محسوسی را تجربه‌ کردند و توانستند محصولات سخت‌‎افزاری و نرم‌افزاری جدیدی را وارد دنیای ما انسان‌ها کنند. طبق آخرین برآوردها، تا سال ۲۰۲۳ چیزی حدود ۱۶۰ میلیارد دلار در حوزه‌های واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و همچنین واقعیت ترکیبی سرمایه‌گذاری خواهد شد و این یعنی، به زودی این فناوری‌ها حرف‌های زیادی برای گفتن خواهند داشت. واقعیت مجازی عبارتی کلی است که توضیح کوتاه و مختصر آن به این گونه است: تجربه‌ای که از طریق کامپیوتر و با درگیر کردن حواس کاربر ایجاد می‌شود و وی می‌تواند با محیطی شبیه‌سازی‌شده که در دنیای مجازی اتفاق می‌افتد، ارتباط برقرار کرده و آن را احساس کند.
 • گوگل موتور جست‌وجوی صوتی برای کودکان می‌سازد

  مهر: حق امتیازی جدید نشان می‌دهد گوگل قصد دارد یک موتور جست‌وجوی اینترنتی برای کودکان نوپا ابداع کند که با دستور صوتی فعال می‌شود. به گزارش ایونینگ استاندارد، گوگل احتمالا مشغول ابداع یک موتور جست‌وجوی اینترنتی برای کودکان نوپا است که با صوت فعال می‌شود.
 • رشد ماهانه ۱۰ درصدی یک مسیریاب فارسی

  گروه بنگاه‌ها: اپلیکیشن «بلد» اولین نقشه و مسیریاب فارسی با ۲ میلیون نفر کاربر است که در طول ۱۴ ماه از شروع به کار خود، توانسته خدمات متنوعی را در حوزه مربوط به نقشه و مسیریابی به کاربران خود ارائه دهد.
 • تصویب تاسیس صندوق نوآفرین‌ با سرمایه هزار میلیارد ریال

  گروه بنگاه‌ها: در چهل و یکمین جلسه کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری با موافقت اعضا تاسیس صندوق پژوهش و فناوری نوآفرین با سرمایه هزار میلیارد‌ریالی تصویب شد. به گزارش روابط عمومی کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری، دکتر علی وحدت، دبیر کارگروه و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری گفت: در راستای مصوبه دولت و تاکید رئیس جمهور مبنی بر اجرای هر چه سریع‌تر آیین‌نامه حمایت از شرکت‌های نوپا درخواست تاسیس صندوق نوآفرین با قید فوریت در دستور کار دبیرخانه کارگروه قرار گرفت و با همکاری وزارت ارتباطات، سازمان فناوری اطلاعات و دبیرخانه کارگروه، درنهایت در جلسه چهل و یکم کارگروه با حضور اکثریت اعضا مطرح و به تصویب رسید.
 • سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری مایکروسافت در هوش مصنوعی

  مهر: مایکروسافت قصد دارد یک میلیارد دلار در یک شرکت هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کند که ایلان ماسک آن را تاسیس کرده است. به گزارش تلگراف این شرکت که Open AI نام دارد، قرار است با استفاده از سرویس ابر مایکروسافت به نام Azure، نرم‌افزار هوش مصنوعی را آموزش بدهد. این شرکت‌ها قصد دارند به‌طور مشترک فناوری رایانش ابری را توسعه دهند. کارشناسان معتقدند مایکروسافت احتمالا در تجاری‌سازی محصول Open AI شریک خواهد بود. در حقیقت این شرکت قصد دارد نوعی هوش مصنوعی عمومی را توسعه بدهد. چنین سیستمی شبیه مغز انسان است و می‌تواند فعالیت‌های مختلفی انجام دهد. این در حالی است که هم اکنون سیستم‌های هوش مصنوعی فقط می‌توانند یک فعالیت را انجام دهند. بنابراین توسعه هوش مصنوعی عمومی قابلیت‌های خارق‌العاده‌ای خواهد داشت، اما بسیاری از کارشناسان معتقدند توسعه چنین سیستمی ممکن است چند دهه طول بکشد.
 • مهلت ۶ ماهه رگولاتوری برای صدور پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه

  مهر: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به دارندگان موافقت اصولی برای دریافت پروانه اپراتور مجازی تلفن‌همراه (MVNO)، ۶ ماه فرصت داد که نسبت به دریافت این پروانه اقدام کنند. مجید حقی معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری گفت: براساس مصوبه ۲۹۰ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، دارندگان موافقت اصولی دریافت پروانه MVNO حداکثر تا ۶ ماه فرصت دارند با حداقل یکی از اپراتورهای تلفن‌همراه به‌عنوان اپراتور میزبان قرارداد منعقد و درخواست خود را برای دریافت پروانه MVNO به رگولاتوری ارائه کنند. وی افزود: در صورتی که دارندگان موافقت MVNO در این بازه زمانی اقدامی نکنند، موافقت اصولی صادرشده برای آنان لغو شده و ضمانت‌نامه‌های حسن انجام تعهدات و پرداخت حق امتیاز دریافت شده در زمان صدور موافقت اصولی، به آنان بازگردانده می‌شود. در حال‌حاضر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به ۹ شرکت پروانه اپراتور مجازی تلفن‌همراه و ۱۰ شرکت موافقت‌نامه اصولی برای دریافت پروانه MVNO اعطا کرده است.
 • وزارت ارتباطات سرور تخصیص یافته به پیام‌رسان‌های بومی را پس گرفت

  مهر: مدیرعامل پیام‌رسان بومی «گپ» با تاکید بر اینکه حمایتی از این پیام‌رسان به‌عنوان شبکه بومی منتخب انجام نشد، گفت: وزارت ارتباطات ١٠ سرور تخصیص داده شده به ما را پس گرفت. مهدی انجیدنی درباره میزان تحقق حمایت‌های دولتی از پیام‌رسان ‌های بومی گفت: ۵ گیگ اینترنت حمایتی داریم و ۵ میلیارد تومان وام وجوه اداره شده از وزارت ارتباطات دریافت کردیم که البته هر شرکتی که متقاضی این وام باشد می‌تواند این مبلغ را از محل وام وجوه اداره‌شده وزارت ارتباطات دریافت کند و فقط مراحل تخصیص وام برای ما کوتاه‌تر بود. علاوه بر این، ۱۰ سرور به ما تخصیص داده شد که بعدها پس گرفتند. انجیدنی در مورد دسترسی به مرکز ملی تبادل اطلاعات دولت (GSB) که قرار بود برای شبکه‌های پیام‌رسان قابل دسترسی باشد، گفت: GSB دولت فقط برای دسترسی به سامانه شاهکار که برای احراز هویت کاربران به‌کار گرفته می‌شود، برای ما باز شده است. این در حالی است که ارائه این سرویس از سوی دولت هزینه‌بر است و ما آن را رایگان عرضه می‌کنیم.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر