آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۶۶۲

 • سرانجام تیم افسانه‌ای اپل

  دنیای‌اقتصاد: معرفی آی‌فون به بازار، انقلاب بزرگی در صنعت محصولات دیجیتال شخصی و قابل حمل بود؛ تا جایی که عرضه این محصول سرآغاز موج صنعتی مهم، تاثیرگذار و البته سودآوری در دنیای تکنولوژی شد. با این اوصاف است که تیم کاری و مدیریتی فرآیند طراحی و تولید اولین گوشی آی‌فون، همیشه به‌عنوان یک تیم خلاق افسانه‌ای شناخته می‌شود. عکسی که درست بعد از مراسم رونمایی از اولین نسخه آی‌فون، به یادگار گرفته شد؛ حالا به نمادی از این تیم تبدیل شده است. اما تیم مدیریتی اپل از آن زمان تا حالا تغییرات زیادی کرده است. در واقع تنها دو نفر از افرادی که در این عکس تاریخی هستند، یعنی فیل شیلر-آخرین نفر سمت چپ- و ادی کیو –آخرین نفر سمت راست- هنوز در این شرکت کار می‌کنند. رفتن جانی آیو، مدیر ارشد بخش طراحی اپل در ۲۰ سال گذشته، بهانه خوبی شد تا نگاه دوباره‌ای به این عکس تاریخی بکنیم و ببینیم هر کدام از افراد حاضر در این عکس، حالا کجا هستند و چه می‌کنند.
 • دستیابی هکرها به اطلاعات سرویس امنیت فدرال روسیه

  مهر: هکرها به سرور یکی از پیمانکاران «سرویس امنیت فدرال روسیه» نفوذ کرده و ۵/ ۷ ترابایت اطلاعات را سرقت کرده‌اند. برخی دولت‌ها در سراسر جهان ادعا می‌کنند روسیه آنها را هک کرده است. حال آنکه این بار «سرویس امنیت فدرال روسیه» (FSB) هدف هکرها قرار گرفته است. این هکرها سرور Active Directory شرکت را هک کردند و از این طریق به کل شبکه فناوری اطلاعات شرکت دسترسی یافتند. شرکت SyTech یکی از پیمانکاران سازمان FSB است. آنها طی این عملیات ۵/ ۷ ترابایت اطلاعات را سرقت کردند. این هکرها از سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون تعدادی از پروژه‌های SyTech را برای سازمان اطلاعات روسیه فاش کرده‌اند. برخی از این پروژه‌ها در مرحله تحقیقات و برخی دیگر نیز اجرا شده بودند. به هرحال SyTechپس از عملیات هک که در ۱۳ جولای انجام شده وب سایت خود را آپدیت نکرده و از پاسخگویی به رسانه‌ها نیز خودداری کرده است.
 • انتقاد فیروزآبادی از دولت در ظرفیت‎سازی برای خدمات بومی

  مهر: دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید براینکه دولت تاکنون مسوولیت ظرفیت‌سازی برای خدمات پایه بومی فضای مجازی را نپذیرفته، گفت: خدمات فعلی پایه بومی، ظرفیت سرویس‌دهی به همه ملت را ندارد. ابوالحسن فیروزآبادی با اشاره به مسوولیت دولت در حوزه ظرفیت‌سازی و ارائه خدمات پایه بومی فضای مجازی و نظارت بر اجرای سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات گفت: خدمات پایه بومی شامل خدمات ابری، خدمات موتور جست‌وجو، شبکه‌های پیام‌رسان و خدمات مکاتبه‌ای مردم در فضای مجازی می‌شود و معتقدیم که دولت باید مسوولیت این خدمات را بپذیرد و پای حرفمان ایستاده‌ایم و موضعمان تغییر نمی‌کند که این خدمات باید از سوی دولت ارائه شود.
 • سرمایه‌گذاری مشترک ایرانسل و گپ

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل پیام‌رسان گپ گفت: این شرکت با سرمایه‌گذاری مشترک با ایرانسل به‌دنبال گسترش داخلی و خارجی این مجموعه است. مهدی انجیدنی مدیر در مورد راه‌اندازی بازی در این اپلیکیشن گفت: گپ به تازگی گیم سنتر خود را راه‌اندازی کرده است که به بازی سازها این امکان را می‌دهد تا با اتصال خود به گیم سنترها با هزینه بهتر مخاطب جذب کنند، همچنین نسخه بین‌المللی گپ در دسترس است.

بیشتر