آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۶۶۴

 • VDSL، نجات‌بخش اینترنت خانگی؟

  دنیای اقتصاد: موج تعطیلی یا فروش برخی از شرکت‎های خصوصی تامین‌کننده اینترنت ثابت کشور در ماه‎های اخیر شدت گرفته است. از نظر مدیران این شرکت‎ها، چالش اصلی اپراتورهای اینترنت ثابت در قیمت است که توانایی رقابت با بهای اینترنت موبایل ندارد. طوری که قیمت پایین اینترنت موبایل باعث شده کاربران از اینترنت ثابت به اینترنت موبایل مهاجرت کنند.
 • اپل، برترین شرکت حوزه فناوری از نگاه مجله فورچون

  آی‌تی ایران: مجله معتبر فورچون جدیدترین فهرست از ۵۰۰ شرکت برتر دنیا را منتشر و اعلام کرد شرکت اپل همچنان در میان فعالان عرصه فناوری یکه‌تازی می‌کند. فورچون طبق رسم هر سال خود، ۵۰۰ شرکت برتر دنیا را در سال ۲۰۱۹ در قالب فهرست Fortune Global ۵۰۰ و بر اساس شاخص‌های مختلفی اعم از فروش، سود و قیمت بازار معرفی کرده که نتیجه کمی‌ غافلگیرکننده بود.
 • اتهام جدید فیس‌بوک

  مهر: کمیسیون تجارت فدرال آمریکا فیس‌بوک را به سوء‌استفاده از شماره تلفن‌های همراه کاربران و نیز فناوری تشخیص چهره متهم کرده و قصد دارد از آن شکایت کند. فیس‌بوک متهم است که این اطلاعات را در اختیار شرکت‌های تبلیغاتی و بازرگانی قرار داده و آنها از داده‌های یادشده برای بمباران تبلیغاتی هدفمند کاربران فیس‌بوک سو‌ءاستفاده کرده‌اند. بر همین اساس، افرادی که شماره‌های همراه خود را در اختیار فیس‌بوک گذاشته‌اند یا از فناوری تایید هویت دومرحله‌ای با استفاده از فناوری تشخیص چهره بهره گرفته‌اند، مورد این نوع سوءاستفاده شبکه اجتماعی مذکور قرار گرفته‌اند. فیس بوک همچنین به کاربران خود به درستی اطلاع نداده که چگونه می‌توانند جلوی فعال شدن قابلیت تشخیص چهره را بگیرند تا این نوع اطلاعات توسط فیس‌بوک به شرکت‌های تبلیغاتی منتقل نشود. کمیسیون تجارت فدرال آمریکا قبلا هم به علت نقض حریم شخصی کاربران فیس‌بوک از آن شکایت کرده بود و در نهایت با دریافت ۵ میلیارد دلار جریمه، این شکایت مختومه شد.
 • دولت هنوز در مورد بیت‌کوین به نتیجه نرسیده است

  ایسنا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که هنوز در هیات وزیران درخصوص امکان قانونی شدن بیت کوین در کشور به نتیجه نرسیده‌ایم. محمدجواد آذری‌جهرمی در حاشیه جلسه هیات وزیران درخصوص امکان قانونی شدن بیت کوین در کشور گفت: امروز در دولت در این خصوص صحبت کردیم تا تصمیم در این‌باره اتخاذ شود که البته در این جلسه به نتیجه نرسیدیم. وی درباره هوشمند‌سازی مدارس در پاسخ به این سوال که شما درحالی از هوشمندسازی صحبت می‌کنید که همچنان برخی مدارس ما کپری هستند، گفت: ما طبق توافق‌نامه‌ای که با وزارت آموزش و پرورش امضا کردیم سه لایه برای هوشمندسازی درنظر گرفتیم. بخشی موضوع ارتباطات مدارس است، خدمات لازم برای هوشمندسازی و سوم تجهیز مدارس است. وزیر ارتباطات افزود: مسوولیت‌های همه دستگاه‌ها در این حوزه مشخص شده؛ بخش خصوصی هم در این حوزه همکاری خواهد کرد. ما در تمامی مدارس ولو همان مدارس کپری تا پایان سال ارتباطشان را برقرار می‌کنیم. این مساله می‌تواند برای نظام آموزشی متحول‌کننده باشد. البته بحث تجهیز مدارس هم صحبت درستی است اما نمی‌توانیم در این حوزه تا تجهیز مدارس دست روی دست بگذاریم.
 • لزوم افزایش همکاری بین صاحبان ایده استارت‌آپ‌ها و حوزه پرداخت الکترونیک

  گروه بنگاه‌ها: باید ارتباط خوبی بین شرکت‌های حوزه پرداخت الکترونیک، سازمان‌ها، استارت‌آپ‌ها و صاحبان ایده برقرار شود. مدیرعامل بانک ملت با اعلام این مطلب در جریان بازدید از «گروه فن‌آوران هوشمند بهسازان فردا» گفت: تعاملات انجام شده بین شرکت‌ها در این نمایشگاه باید ادامه یابد. محمد بیگدلی با تاکید بر ضرورت ارتقای مستمر این مجموعه اظهار کرد: «در شرایط فعلی که توجهات به توانمندی‌های داخلی به‌واسطه محدودیت‌های ناشی از تحریم در کشورمان بیشتر شده است، گروه بهسازان فردا باید برای پاسخگویی حداکثری به نیازها و خواسته‌های مشتریان در حوزه پرداخت الکترونیک و همچنین تامین انتظارات و خواسته‌های حوزه مدیریت کلان کشور ازجمله خدمات و محصولات مورد نیاز نهادهای دولتی سعی و کوشش بیشتری کند. گفتنی است «گروه فن‌آوران هوشمند بهسازان فردا» متشکل از شش شرکت به‌پرداخت ملت (به‌عنوان بزرگ‌ترین حامی الکامپ امسال)، بهسازان ملت، زیرساخت امن خدمات تراکنشی، مهندسی نرم‌افزار شقایق، مهندسی صنایع یاس ارغوانی و مهندسی سیستم یاس ارغوانی در بیست‌وپنجمین دوره از نمایشگاه الکامپ (الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک) حضوری فعال و چشمگیر داشت.

بیشتر