به گزارش اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران (IRICTU)، صادق عباسی‌‌شاهکوه در نشست تخصصی با موضوع بررسی مهم‌‌ترین چالش‌‌‌‌‌ها و محورهای کلیدی در توسعه ارتباطات ثابت که توسط اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران با بیان اینکه یکی از ماموریت‌‌‌‌‌های مهم مورد‌‌تاکید وزیر ارتباطات که در حکم ریاست سازمان برای وی تعریف شده است، «توسعه زیرساخت‌‌های ارتباطی ثابت پرسرعت و با کیفیت در اقصی‌‌نقاط کشور با تاکید بر توسعه فیبرنوری» است، گفت: در این راستا رگولاتوری دست همکاری خود را به‌‌سوی تمامی فعالان این عرصه دراز می‌‌کند و پذیرای نقطه‌‌نظرات و پیشنهادهای‌‌‌‌‌شان برای تحقق هرچه بهتر این ماموریت خواهد بود.

در این نشست، چالش‌‌های مختلفی که طی چند سال اخیر و در حال‌‌حاضر در مسیر توسعه ارتباطات ثابت وجود داشته و موجبات عقب‌‌ماندگی خدمات پهن‌‌‌‌‌باند ثابت در کشور را فراهم کرده، توسط متولیان حوزه ارتباطی کشور مطرح شد.

مدیران اپراتورهای ارتباطات ثابت، مخابرات و شرکای فعال در حوزه ارتباطات ثابت، ارزان‌‌بودن تعرفه‌‌‌‌‌ داده‌‌‌‌‌ موبایل در کشور را یکی از دلایل اصلی عدم‌‌توسعه ارتباطات ثابت دانستند که از یک‌‌سو امکان جذب مشتریان جدید را با مشکل مواجه می‌‌کند و از سوی دیگر اجازه‌‌‌‌‌ قیمت‌‌گذاری بهتر و افزایش ARPU (میانگین درآمد ماهیانه هر مشتری) در حوزه‌‌‌‌‌ ثابت را نمی‌‌دهد.

این موضوع افزایش بار و کاهش کیفیت شبکه‌‌‌‌‌ موبایل و در نهایت نارضایتی مشترکان موبایل را نیز به‌‌همراه خواهد داشت.نگاه تجاری شهرداری‌‌‌‌‌ها به حوزه‌‌‌‌‌ ارتباطات ثابت به‌‌عنوان منبع درآمد و عدم‌‌توجه به نقش شهرداری‌‌‌‌‌ها در توسعه‌‌‌‌‌ ارتباطات همچون خدمات عمومی (همچون برق و آب و...)، امکان توسعه‌‌‌‌‌ شبکه توسط شرکت‌‌های ارائه‌‌دهنده اینترنت را نمی‌‌دهد.

نقش شرکت مخابرات ایران به‌‌عنوان اپراتور غالب در توسعه‌‌‌‌‌ ارتباطات ثابت و به‌‌ویژه در تامین زیرساخت غیرفعال، انکارنشدنی است. باید با بهبود شرایط مالی و فرآیندهای عملیاتی شرکت مخابرات، امکان همکاری این شرکت با سایر بازیگران را فراهم کرده و از توسعه‌‌‌‌‌ موازی شبکه زیرساخت و رقابت در زیرساخت اجتناب کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند