به‬ بیان‬ دیگر‬ فیبر تاریک، به تار خاکی گفته می‌شود که در عمق ۱۵۰ سانتی‌متری زمین معمولی، ۹۰ سانتی‌متری زمین‌های سنگی (با لوله پلی‌‌اتیلن) و ۶۰ سانتی‌متری زمین‌های خیلی سخت (با لوله و بتن) دفن شده و دو طرف آن به هیچ تجهیز ارتباطی فعالی متصل نشده است. بر این اساس کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۲۸۶ خود شرایط و تعرفه اجاره و نگهداری تار (فیبر) تاریک را با هدف امکان استفاده از ظرفیت بلااستفاده از این تارهای نوری به تصویب رساند. این مصوبه مربوط به دارندگان پروانه‌های ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات می‌شود که از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مجوز گرفته و در چارچوب پروانه، مجاز به ایجاد شبکه هستند. در همین حال دستگاه‌هایی که بر اساس قانون، اجازه بهره‌‌برداری از تار تاریک را دارند نیز شامل متقاضیان این خدمات می‌شوند. مطابق این مصوبه، شرکت ارتباطات زیرساخت می‌تواند در هر مسیر حداکثر ۵۰ درصد ظرفیت خود را به‌صورت تار تاریک اجاره دهد و ارائه آن صرفا در محدوده استان، غیرقابل اتصال به استان‌های مجاور و با رعایت قوانین و مقررات مربوطه از ‌جمله تعریف شبکه مادر مخابراتی مصرح در مصوبه شماره ۵۱۶ شورای عالی امنیت ملی، مجاز است.

اسماعیل رادکانی معاون شرکت ارتباطات زیرساخت در این‌باره، اظهار کرد: مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درخصوص واگذاری فیبر تاریک و آزادسازی آن، ابلاغ‌شده است و شرکت ارتباطات زیرساخت دستورالعمل اجرایی این مصوبه را تهیه کرده است. به گفته وی، مطابق این مصوبه امکان واگذاری فیبر تاریک از نظر فنی در داخل استان‌ها و در مناطقی که شرکت ارتباطات زیرساخت تجهیزات فیبر دارد، در صورت درخواست اپراتورهای ارتباطی وجود خواهد داشت. رادکانی تاکید کرد: شرکت ارتباطات زیرساخت به منظور توسعه خدمات ارتباطی و شبکه ملی اطلاعات و استفاده بهینه از سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته در سطح شبکه‌های مادر مخابراتی، سرویس «اجازه استفاده از تار تاریک» را ارائه می‌کند. وی گفت: دارندگان پروانه خدمات ارتباطی باید تقاضای خود را برای مسیرهای مورد نظر به امور تجاری شرکت ارتباطات زیرساخت ارائه کنند تا مقدمات واگذاری فراهم و واگذاری انجام شود.

جزئیات‬ استفاده‬ از‬ ظرفیت‌های‬ فیبر تاریک‬

کمیسیون‬ تنظیم‬ مقررات‬ ارتباطات‬ در این مصوبه بهره‌‌برداری از فیبر تاریک را‬ صرفا در چارچوب قوانین و مقررات حاکم بر فعالیت متقاضیان دریافت این خدمات، مجاز اعلام‬ کرده‬ و هرگونه اجاره یا واگذاری فیبر دریافت شده از ارائه‌‬‌کننده خدمت به‌صورت تاریک به غیر، توسط متقاضی  ممنوع است. بر مبنای این مصوبه، اجاره ماهیانه و نگهداری هر تار تاریک برای تقاضای کمتر از یک کیلومتر ۲ میلیون ریال تعیین شده و طول بین مبدا و مقصد بر اساس تست بازتاب سنج نوری و به ازای هر مسیر مورد تقاضا مشخص خواهد شد.  این در حالی است که تعرفه نگهداری هر متر تار تاریک ۱۵۰ ریال و در هر مسیر حداکثر ۳ هزار ریال برای هر متر کابل (معادل تعرفه نگهداری ۲۰ تار تاریک) خواهد بود.

جریمه قطعی‬ فیبر در قالب‬ قرارداد SLA بیش از ۴ ساعت در ماه برای هر تار تاریک در هر مسیر تعیین شده‬ که متناسب با تعرفه روزانه است. زمان شروع قطعی از زمان ثبت اعلام قطعی توسط متقاضی در سامانه ارائه‬ ‌دهنده سرویس محاسبه می‌شود. طبق این مصوبه، اجازه استفاده از فیبر تاریک به‌عنوان سرویس جدید، فقط در محدوده داخل استانی و مسیرهایی در کشور میسر می‌شود که تامین ارتباط از طریق سایر امکانات موجود در سبد محصولات شرکت زیرساخت، امکان نداشته باشد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند