قابلیت‌‌‌‌‌‌‌‌های باورنکردنی

یکی از مصادیق ضرب‌المثل معروف، «هر چقدر پول بدی آش می‌خوری» را می‌‌‌‌‌‌‌‌توانید در زمان خرید غذاساز ساده و حرفه‌‌‌‌‌‌‌‌ای تجربه کنید، چون دستگاه‌های غذاسازی که امروزه در بازار لوازم‌خانگی عرضه می‌شود، امکانات و قابلیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های متفاوتی دارند. آنها نه‌‌‌‌‌‌‌‌تنها تیغه مخصوص برش، رنده، خرد‌کن، همزن مخصوص خمیر را دارند بلکه تیغه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جایگزین و یدکی برای انواع مختلف برش، رنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نازک و ضخیم، تیغه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خردکن در اشکال مختلف و ظرف مخصوص آبمیوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری را نیز دارند. حال شما برای به‌‌‌‌‌‌‌‌دست آوردن دستگاهی با بیشترین قابلیت باید در بازار مبلغ بیشتر از آنچه اغلب خریداران پرداخت می‌کنند؛ بپردازید.

یکی از نکاتی که در خرید دستگاه غذا‌ساز باید دقت کنید، سرعت دستگاه است. برخی همه‌کاره‌‌‌‌‌‌‌‌ها سرعت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی با درجه‌بندی متفاوت دارند، اما به توصیه سایت خرید خوب، برای یک غذاساز خوب تنها نیاز به دو سرعت کم برای موادی مانند خمیر و مواد مایع و سرعت بالا برای مواد جامد داریم، در واقع دقت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بیشتر کاربرد چندانی برای پخت و پز معمولی ندارند. درضمن باید در زمان خرید به پایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های نگه‌دارنده غذاساز هم توجه شود تا پایه ضد‌‌‌‌‌‌‌‌لغزش و محکمی داشته باشد، زیرا دستگاه در زمان انجام کار به‌خصوص کار با موادی در حجم بالا ایستادگی خوبی بر روی میز کار شما داشته و به لرزش در‌نیاید و یا حرکت نکند.

صدای غذاساز

صدای غذاساز چه میزان است؟ طبق اطلاعات موجود دستگاه همه‌کاره یک وسیله پر سروصدا است. به باور برخی فروشندگان اگر به‌دنبال یک مدل بی‌‌‌‌‌‌‌‌سروصدا هستید که کاملا رضایت شما را جلب کند، به احتمال زیاد موفق نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوید آن را پیدا کنید. به گزارش سایت درجه، نتایج به‌‌‌‌‌‌‌‌دست آمده از اندازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری صدای تولیدی از مدل‌های مختلف نشان می‌دهد که صدای ایجاد‌شده توسط اکثر غذاساز‌‌‌‌‌‌‌‌ها در بازه ۶۸ دسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بل تا ۹۰ دسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بل قرار می‌گیرد.  نکته جالب اینکه صدای ناشی از یک گفت‌‌‌‌‌‌‌‌وگوی معمولی حدود ۶۰ دسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بل است! و ترافیک شهری حدود ۸۰دسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بل سروصدا به‌همراه دارد! به این ترتیب احتمالا حتی هنگام استفاده از کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌صداترین غذاساز هم برای داشتن مکالمه با شخص دیگری، لازم است صدای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تان را بلند کنید تا بتوانید به‌‌‌‌‌‌‌‌خوبی صدای یکدیگر را بشنوید! صدای ایجاد‌شده توسط مدل‌های نسبتا پر سروصدا به اندازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای است که انگار یک موتورسیکلت در فاصله ۸ متری شما دارد گاز می‌دهد! پس درست است که همه غذاساز‌‌‌‌‌‌‌‌ها میزانی از صدا را ایجاد می‌کنند اما اگر در هنگام خرید به این نکته توجه نکنید، ممکن است غذاسازی بخرید که کار‌کردن با آن به حدی آزاردهنده باشد که انگیزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای برای استفاده از آن نداشته باشید.  برای خرید غذا‌ساز حتما به سایز آن دقت کنید. اصولا غذا‌ساز را در ابعاد تقریبی ۷/ ۰لیتر تا حدود ۳لیتر عرضه می‌شود، بنابراین غذاسازهای ۵/ ۲لیتری برای استفاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اکثر خانواده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها مناسب و کافی هستند. به باور برخی فروشندگان معمولا دستگاه‌های بزرگ‌تر قابلیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بیشتری دارند. البته اگر این ابعاد برای شما بزرگ است؛ می‌‌‌‌‌‌‌‌توانید با کمی گشت و گذار در بازار لوازم‌خانگی به همه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کاره حرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای با قابلیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های متنوع در اندازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کوچک هم دست پیدا کنید.

چند نکته فراموش‌شده

پیش از خرید یک غذاساز باید به کدام ویژگی‌های آن بیشتر دقت کرد؟ فضای موردنیاز، اندازه ظرف غذا‌ساز، عملکردهای آن، قابلیت پالس «Pulse» یا عملکرد لحظه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای، اندازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دهانه ظرف غذاساز، تعداد تنظیمات سرعت و جنس بدنه و ظرف غذاساز نکاتی است که بهتر است پیش از خرید دستگاه غذاساز به آن توجه کنید.  باتوجه به اینکه این دستگاه، دستیار شما در هنگام آشپزی است، بهتر است در نزدیک‌ترین جایی باشد که به‌راحتی بتوانید به آن دسترسی داشته باشید، پس دقت کنید که اندازه مدل موردنظرتان با فضایی که در آشپزخانه در اختیار دارید، تناسب داشته باشد. درضمن اندازه ظرف همکاره هم مهم است. در زمان خرید قطعا شما با مدل‌های مختلف روبه‌‌‌‌‌‌‌‌رو می‌شوید، پس ضروری است مدلی را انتخاب کنید که گنجایش ظرف آن با میزان نیاز شما همخوانی داشته باشد. اگر ظرف غذاساز متناسب با نیازتان نباشد مجبور می‌شوید برای هر عملکرد چندین‌بار از آن استفاده کنید. نکته دیگر اینکه هر همه‌کاره‌‌‌‌‌‌‌‌ای از یک تعداد عملکرد مشخصی برخوردار است؛ بر همین اساس نمی‌توانید یک مدل انتخاب کنید که بتواند تمام عملکردها را داشته باشد، پس مهم است بدانید کدام عملکردها برای شما در اولویت قرار دارند.

قابلیت پالس «Pulse» یا عملکرد لحظه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای یکی از عملکردهایی است که برای اغلب افرادی که از آن استفاده می‌کنند، مفید است. این قابلیت کمک می‌کند تا مواد داخل ظرف غذاساز به‌صورت یکنواخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری در حجم ظرف قرار بگیرد و مخلوط یکنواخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری از مواداولیه به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دست آید. این قابلیت مخصوصا در مواقعی که مقدار مواداولیه، قسمت کمی از گنجایش ظرف خردکن را تشکیل می‌دهد، می‌تواند کارآیی دستگاه را بالاتر ببرد.

غذا‌ساز با عملکرد بالا نخرید

هرچند دستگاه غذا‌ساز یک معجزه جدید در آشپزی ایجاد کرده؛ اما اگر فضای آشپزخانه شما از نرمال هم کوچک‌تر است؛ توصیه می‌کنیم از دستگاه همه‌کاره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای استفاده کنید که عملکرد زیادی نداشته باشد، زیرا هرقدر تعداد عملکرد دستگاه بیشتر شود، ظروف مربوط به آن هم بیشتر می‌شود و فضای قابل‌‌‌‌‌‌‌‌توجهی از آشپزخانه را به خود اختصاص می‌دهد، بنابراین اگر در آشپزخانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ محدودیت فضا دارید؛ به سراغ دستگاهی با قطعات متعدد نروید. در ضمن اگر در خانه شما مخلوط‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کن یا آبمیوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری هست دیگر نیازی به خرید غذاساز با عملکرد چند‌جانبه نیست، چون خرید آن صرفا هزینه بیشتری به خانوار تحمیل می‌کند.

برند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خوب

مرور واکنش بازار نسبت به برندهای غذاساز در سال‌های اخیر نشان می‌دهد؛ کماکان غذاسازهای بوش، فیلیپس، پاناسونیک، مولینکس، براون و کنوود از جمله بهترین‌‌‌‌‌‌‌‌ها هستند. البته از سال‌۱۳۹۷ به‌دنبال محدودیت‌های ارزی که سیاست ممنوعیت ورود لوازم‌خانگی مشابه ساخت داخل را رقم زد، در بازار لوازم‌خانگی کمتر برندهای خوب خارجی دیده می‌شود، بنابراین اگر برندی هم در بازار موجود باشد، یا کالایی است که از قبل در انبار فروشندگان مانده و هنوز تمام‌نشده است یا کالایی است که بدون گمرکی وارد کشور شده است و در لیست کالاهای قاچاق قرار دارد.

با این تفاسیر هنوز می‌‌‌‌‌‌‌‌توانید برای خرید غذا‌سازهای خوب به سراغ غذاساز فیلیپس مدل HR۷۷۷۸ بروید. این مدل در حال‌‌‌‌‌‌‌‌حاضر ۷‌میلیون و ۴۰۰‌هزار‌تومان عرضه می‌شود. غذاساز مدل HR۷۶۲۱ یکی دیگر از محصولات فیلیپس است که در حال‌‌‌‌‌‌‌‌حاضر کمتر در بازار عرضه می‌شود. در این بین غذاساز مولینکس مدل FP۸۲۶ یکی دیگر از محصولات باکیفیت است که در بازار بین ۱۵ تا ۱۶‌میلیون‌تومان عرضه می‌شود. این محصول را با همین رنج قیمت می‌‌‌‌‌‌‌‌توانید در دیجی‌کالا بخرید. در لیست غذاسازهای مولینکس، مدل FP۲۴۷۱۲۷ نیز جزو باکیفیت‌هاست. این محصول در بازار کم است اما قابل‌دسترسی است. این مدل در حال‌‌‌‌‌‌‌‌حاضر در دیجی‌کالا به قیمت ۵‌میلیون و ۳۰۰‌هزار ‌تومان عرضه می‌شود. برخی فروشگاه نیز آن را ۵‌میلیون و ۶۰۰‌هزار‌تومان عرضه می‌کنند. بررسی بازار نشان می‌دهد، غذاساز پاناسونیک مدل MK-F۸۰۰ نیز از جمله محصولاتی است که تقاضای زیادی دارد. این کالا در حال‌‌‌‌‌‌‌‌حاضر در بازار ۱۲‌میلیون و ۵۰۰‌هزار ‌تومان به‌فروش می‌‌‌‌‌‌‌‌رسد. در بازار قیمت غذاساز کنوود مدلFDP۶۱۳ نیز از ۵‌میلیون و ۹۰۰‌هزار‌ تومان شروع می‌شود و تا ۷‌میلیون‌تومان عرضه می‌شود. غذاساز سایا مدل CFP-۱۱۰ نیز از آن دست کالاهایی است که به گفته فروشندگان لوازم‌خانگی، مشتری‌‌‌‌‌‌‌‌های خاص خودش را دارد. این محصول در حال‌‌‌‌‌‌‌‌حاضر بین ۲‌میلیون و ۵۰۰ تا ۲‌میلیون و ۷۰۰‌هزار‌تومان عرضه می‌شود. وقتی به لیست غذاسازها نگاه می‌کنیم، غذاساز سی‌کات مدل FP-۳۰۰ نیز حرفی برای گفتن دارد. این کالا درحال‌‌‌‌‌‌‌‌حاضر در بازار بیش از ۲‌میلیون و ۳۵۰‌هزار ‌تومان به‌فروش می‌رسد. برخی فروشندگان غذاساز بایترون مدل BMR-۵۰۰۰ را نیز در لیست غذا‌سازهای پر مخاطب قرار داده‌اند. این کالا بین ۳‌میلیون و ۴۰۰ تا ۳‌میلیون و ۶۰۰‌هزار‌تومان به فروش می‌‌‌‌‌‌‌‌رسد. برخی دیگر از فروشندگان نیز غذاساز میگل مدل GFP۸۰۰ را جزو برندهای خوب موجود در بازار می‌‌‌‌‌‌‌‌دانند. قیمت این کالا را در فروشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف می‌توان از یک‌میلیون و ‌۹۰۰هزار‌تومان تا ۲‌میلیون و ۳۰۰‌هزار‌تومان دید. درحال‌‌‌‌‌‌‌‌حاضر این کالا در دیجی‌کالا با تخفیف یک‌میلیون و ۹۰۰‌هزار‌ تومان عرضه‌شده است. در این بین غذاساز سی‌کات مدل FP-۳۰۰ را نیز می‌توان در لیست باکیفیت‌‌‌‌‌‌‌‌ها قرار داد، اما در بازار فعلا موجود نیست.