آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۵۳۹

 • نوسازی و انقلاب

  ثریا معمار
  در این تحقیق با استفاده از تئوری ساموئل هانتینگتون به بررسی انقلاب اسلامی ایران پرداخته شده است. مفهوم نوسازی(Modernization) مفهوم کلیدی در تئوری هانتینگتون است، نوسازی دارای ابعاد گوناگون روانشناسی، جمعیت‌شناسی، اقتصادی و سیاسی است که در این تئوری ابعاد اقتصادی و سیاسی نوسازی اهمیت بنیادی دارند. نوسازی اقتصادی در این تئوری همان توسعه اقتصادی است که به رشد فعالیت اقتصادی کل جامعه و بازده آن مربوط می‌شود. از نظر اقتصادی نوسازی به معنی ایجاد تنوع و تکثر فعالیت‌ها و مشاغل اقتصادی است، به‌طوری‌که مشاغل پیچیده و گوناگون جایگزین مشاغل ساده و محدود شده و به گروه‌بندی‌های خویشاوندی، نژادی و مذهبی موجود، گروه‌بندی‌های شغلی و تخصصی نیز افزوده می‌شود.
 • توفان خبری ۱۴ بهمن ۵۷

  ۱۴ بهمن ۱۳۵۷ آبستن وقایعی غریب بود. رهبر انقلاب در یک مصاحبه مطبوعاتی با حضور ۳۰۰ خبرنگار ایرانی و خارجی گفتند: «... رژیم سلطنتی از اول غیرقانونی بود. مجلس موسسان به زور تاسیس شد. به این ترتیب رژیم شاه از اول جنبه قانونی نداشت. ما این دولت را نمی‌توانیم بپذیریم. ملت ایران رای به سقوط سلطنت داده است...»
 • طبقه متوسط در انقلاب

  در آستانه انقلاب شمار طبقه متوسط حقوق‌بگیر بیش از ۷۰۰هزار نفر بود- حدود ۹ درصد جمعیت فعال کشور- این گروه در برگیرنده ۳۰۴هزار کارمند دولتی وزارتخانه‌های همواره درحال گسترش، حدود ۲۰۰هزار نفر آموزگار و مدیران مدارس و بیش از ۶۰هزار مدیر، مهندس و کارشناس بود.
 • غرور ویرانگر

  «چند روز پس از عزیمت رئیس‌جمهور کارتر از ایران، دولت، ناخواسته، فتیله باروتی را که به انفجاری بزرگ منجر شد روشن کرد؛ انفجاری که یک‌سال بعد، سلطنت پهلوی و همه‌ مظاهرش را سرنگون ساخت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر