آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۵۳۸

 • شکست اصلاحات ارضی، زوال حکومت

  اشاره: «ابراهیم رزاقی» کارشناس ارشد اقتصادی از جمله اقتصاددان‌هایی است که پیروزی انقلاب اسلامی را ناشی از مشکلات کوتاه مدت نمی‌داند، بلکه برای بررسی نقش این مشکلات، سیرتاریخی سیاست‌های اقتصادی در رژیم پهلوی را مدنظر قرار می‌دهد. وی می‌گوید: سیاست زمین دادن به دهقانان از سوی شاه، پس از یک دهه با شکست مواجه و این قشر تحت‌تاثیر شعارهای بنیان‌گذار انقلاب به نیروی محرکه پیروزی تبدیل شدند. آنچه می‌خوانید بخشی از گفت‌وگوی «ایرنا» با این اقتصاد‌دان درباره دلایل شکست رژیم پهلوی و برآمدن انقلاب اسلامی است.
 • ورود امام(ره) در آینه خبرگزاری‌های خارجی

  ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ با ورود امام خمینی (ره) و هیات همراه از فرانسه به ایران، رژیم شاه و دولت بختیار در آستانه سرنگونی کامل قرار گرفت. صبح روز سیزدهم بهمن، امام به مدرسه علوی عزیمت کردند.
 • هنرستان راه‌آهن

  در سال ۱۳۱۹ طبق تصویب وزارت راه برای تربیت یک عده تکنیسین در امور جریه (حمل ونقل) و خط و ابنیه و حرکت، هنرستانی در راه‌آهن تاسیس شد. شرط ورود به این هنرستان داشتن گواهی‌نامه سوم متوسطه و سن بین ۱۶ و ۲۵ بود. اساسنامه و برنامه آن در چهارصد و نهمین جلسه شورای عالی فرهنگ به تصویب رسید. دوره هنرستان دوسال بود که در سال دوم به سه رشته فوق تقسیم می‌شد.
 • دلایل مهاجرت روستایی

  درآمد خانوار روستایی و شهری می‌تواند توجیه‌کننده مهاجرت‌ روستایی باشد. به‌عنوان نمونه، درآمد متوسط سالانه یک خانوار کشاورز در سال‌ ۱۳۵۸حدود ۲۱۳ هزار ریال بوده است، درحالی‌که درآمد خانوارهای شهری در همین‌ سال حدود ۵۰۰ هزار ریال، یعنی حدود ۵/ ۲ برابر درآمد خانوارهای روستایی بوده است.

بیشتر