آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۵۴۰

 • رشد نامتوازن

  عباس عرب‌مازار خسرو نورمحمدی
  کشور ما با داشتن قریب به ۷۰ سال تجربه برنامه‌ریزی (۱۳۲۷-۱۳۹۳) جزو اولین کشورهای دارای برنامه‌ریزی توسعه در جهان است، اما به‌رغم این جایگاه و سابقه، نه فقط به هدف‌های متعارف رشد و توسعه اقتصادی دست‌نیافته، بلکه مشکلات فراوان دیگری نیز ایجاد شده است؛ به‌گونه‌ای‌که گروهی، وجود برنامه‌های توسعه را به طورکلی ضروری نمی‌دانند. البته متخصصان برای به نتیجه نرسیدن برنامه‌های توسعه کشور دلایل مختلفی ارائه کرده‌اند که یکی از آنها، اشکال در تدوین اهداف یا بی‌اعتقادی به آنها بیان شده است.
 • قراردادی که لغو شد

  در سپتامبر ۱۹۷۸(شهریور۵۷) تیمی مرکب از اعضای وزارت دفاع، وزارت خارجه و کمیسیون امنیت ملی آمریکا برای مذاکره درباره تقاضای خرید ده میلیارد دلاری سلاح از سوی ایران راهی تهران شدند. براساس قرارداد منعقد شده مقرر شد تا دولت آمریکا ۱۶۰فروند جت اف ۱۶ ساخت جنرال‌دینامیکس به ارزش ۵/ ۳ میلیارد دلار؛ ۷ فروند هواپیمای پیچیده اخطار هوابرد از محصولات بوئینگ حدود ۳/ ۱میلیارد دلار؛ دو فروند ناوشکن به ارزش۴/ ۱ میلیارد دلار، حدود ۲۰ فروند هواپیماهای جنگنده و شناسایی ماک دونالد داگلاس هر یک ۵۰۰ میلیون دلار و ۴۰۰فروند موشک‌های فینیکس به ارزش یک میلیارد دلار در اختیار ایران بگذارد.
 • دکتر صبری، طراح منظر محوطه برج میلاد

  دکتر رضا سیروس صبری، معمار، استاد دانشگاه و پژوهشگر ایرانی در ۱۸ مرداد ۱۳۳۳ در تهران چشم به جهان گشود و ۱۳ بهمن ۱۳۹۲ دارفانی را وداع گفت. او در سال ۱۳۵۷ با درجه کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی) با رتبه اول فارغ‌التحصیل و موفق به کسب بورس تحصیلی جهت ادامه تحصیل در آمریکا شد. به‌دلیل علاقه‌اش به رشته طراحی شهری به تحصیل در این رشته در دانشگاه پنسیلوانیا پرداخت و موفق به کسب دومین مدرک کارشناسی ارشد از آن دانشگاه در سال ۱۳۶۰ (۱۹۸۰) شد. این معمار به ارتباط جدانشدنی فرآیند طراحی و تحقیق باور داشت و علاوه بر تدریس در دانشگاه به فعالیت‌های حرفه‌ای طراحی در پروژه‌های معماری منظر و طراحی شهری چه داخل و چه در خارج از کشور می‌پرداخت، که از آن جمله می‌توان به طراحی منظر محوطه برج میلاد و طراحی شهری و منظر شهری بلوار کشاورز اشاره کرد. به علاوه او جزو معدود افرادی بود که در ایران در رشته معماری به مرتبه استادی (استاد تمام) نائل شده بود.
 • اولین کتاب اقتصادی در ایران

  تا اوایل قرن بیستم هیچ کتاب اقتصادی در ایران چاپ نشد. کتاب سیمون دسیسموندی (Simon D.Sismondy) «اصول اقتصاد سیاسی» در حدود سال ۱۸۸۳ میلادی به فارسی ترجمه شد؛ اما منتشر نشد. اواخر سال ۱۹۰۵ میلادی، محمدعلی فروغی کتاب «اصول علم ثروت ملل یعنی اقتصاد سیاسی» را منتشر کرد که برداشت آزادی از کتاب درس اقتصاددان فرانسوی پل برگارد است.
 • گفته‌ها

  تحلیل‌های نیکی آر.کدی تحت‌تاثیر حاکمیت گفتمان مدرن و نگاه شرق‌شناسانه موجب شده است که وی ایران را به عنوان یک کشور شرقی و عقب‌افتاده و توسعه‌نیافته ببیند که نیازمند توسعه و اصلاحات است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر