آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۳۸

 • ماموریت میلسپو

  براساس قانون سال ۱۳۲۲، آرتور میلسپو این اختیار را داشت که وضعیت مالی ایران را بررسی کند و راجع به مالیات و موازنه بودجه، عملیات بانکی، گمرکی، بازرگانی و سایر امور اقتصادی، هر طرحی را که لازم می‌داند به دولت پیشنهاد داده و اجرا کند. اما از آنجا که او اختیارات خود را در مواجهه با مشکلات ناکافی می‌دانست، از مجلس اختیارات بیشتری تقاضاکرد. به این ترتیب، در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۲۲، از سوی نمایندگان مجلس دوره سیزدهم شورای ملی اختیارات وسیعی به وی برای اداره اقتصاد کشور با هدف کاهش و تثبیت قیمت‌ها داده شد.
 • آغاز به‌کار شرکت‌های بیمه در ایران

  کلمه بیمه هندی است و گویا نخستین ایرانی که آن را در کتاب و نوشته خود آورده است «عبداللطیف شوشتری» است که در کتاب «تحفه‌العالم» آن را ذکر کرده است و مقصود اطمینان دادن به شخص است در موردی که احتمال ضرری برود و از این جهت است که در زبان‌های اروپایی هم به همین تعبیر یعنی «اسورانس» نامیده شده است.
 • محمد قزوینی، پژوهشگر تاریخ و فرهنگ

  علامه محمد قزوینی، محقق و مورخ بزرگ معاصر ۶ خرداد ۱۳۲۸ در تهران درگذشت. او فروردین ۱۲۵۶ خورشیدی در تهران در محله دروازه قزوین متولد شد. پدر و اجدادش از اهل قلم و فرهنگ بودند. جد او ملا عبدالعلی قزوینی از دانشمندان قزوین بود. پدرش ملا عبدالوهاب قزوینی معروف به «ملا آقای قزوینی» اصالتا اهل بلوک بشاریات بود که با کوشش شخصی صاحب مرتبه‌ای در دانش و ادب شد و به تهران آمد و در مدرسه معیرالممالک درس می‌داد. او در عین حال در دارالتالیف و دارالترجمه ناصری در تدوین نامه دانشوران شرکت داشت.
 • پایان تولید خودرو مدل تی فورد

  ۲۷ مه ۱۹۲۷ شرکت خودروسازی فورد با پایان دادن به خط تولید فورد مدل تی، ساخت فورد مدل ‌ای را آغاز کرد.
 • تاریخ طولانی؛ هویت گسسته

  جواد عباسی /استاد دانشگاه فردوسی مشهد
  درباره «تاریخ‌داری» یا گستره طولانی تاریخ ایرانیان و در مقابل «بی‌تاریخی» یا تاریخ کوتاه برخی ملت‌های دیگر در سال‌های اخیر زیاد خوانده، شنیده و چه بسا گفته‌ایم. وقتی هم که در باره نسبت این دو با وضعیت غالب امروزی در جهان یعنی پیشرفته‌تر بودن برخی ملت‌های دارای پیشینه تاریخی کوتاه‌تر و در مقابل توسعه نیافتگی بسیاری از جوامع تاریخ‌دار سخن به میان می‌آید غالبا گفته می‌شود که بهتر است به‌جای ماندن در گذشته و افتخار به آن، به حال و آینده بیندیشیم! ظاهرا این نقد بیشتر از آنجا برمی‌آید که این پیشینه تاریخی طولانی و غنی نه تنها نتوانسته به نیرویی محرک و برانگیزاننده به‌ویژه در میان نسل جوان تبدیل شود بلکه به بار خاطری نوستالژیک و حسرت‌برانگیز و در نتیجه آزاردهنده تبدیل شده است.
 • سیر بیمه در اروپا

  تاریخچه بیمه درمانی به شکل امروزی به قرن ۱۹ میلادی برمی‌گردد و اولین بار نیز موسسه «لویدز» لندن در حدود ۱۰۰ سال پیش اقدام به ارائه بیمه‌نامه دزدی به‌عنوان یک پوشش جدید بیمه‌ای در لندن کرد. با اختراع اتومبیل یک نوع بیمه جدید دیگر پا به عرصه وجود گذاشت و در کنار بیمه بدنه اتومبیل، بیمه حوادث سرنشین و راننده و شخص ثالث نیز مطرح شد.
 • گفته‌ها

  «قربانت گردم... این همه وجوه گزاف که حال قریب پانزده سال می‌‌شود که من در اروپا هستم و به‌واسطه کثرت کار و قلت وسایل مادی راحت، پیر و شکسته شده‌‌ام... اسبابی فراهم بیاورید که بنده فورا به ایران برگردم یا بتوانم باز هفت هشت ماهی در پاریس مانده جلد سوم تاریخ جهانگشای جوینی را تمام کنم. این همه وجوه گزاف که دولت برای فرستادن شاگرد به اروپا و آوردن معلمان به ایران خرج می‌‌کند آیا ممکن نیست که بنده را هم در عداد یک شاگرد یا یک معلم محسوب کند و یک مددی و مساعده‌‌ای از طرف دولت به بنده شود و یک کلاه شرعی هم بر سر آن گذارده و یک عنوانی برای آن تراشیده شود؟»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر