آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۳۹

 • هزارتوی خاطرات

  داریوش شهبازی
  زرگنده در گذشته از جنوب پل رومی شروع و تا جنوب امامزاده اسماعیل و حسن‌آباد کشیده می‌شده است و آن باریکه‌ای متشکل از باغات و خانه‌هایی عمدتا در حاشیه رودخانه زرگنده بوده است و خُلازیر(خورآذین) و الهیه بعدی نیز جزو این آبادی بوده است.
 • مشکلات یوکی‌سی‌سی برای حمل‌ونقل ایران

  یوکی‌سی‌سی شرکت حمل‌ونقل انگلیسی بود که بعد از شهریور ۱۳۲۰ در شرق ایران برای حمل کالا به طرف هند ایجاد شده بود. یوکی‌سی‌سی از طریق لاستیک‌ها برکامیون‌دارها اعمال نفوذ می‌کرد. با فعالیت یوکی‌سی‌سی برخی از کامیون‌های موجود، مخصوصا از این جهت که لاستیک نداشتند، به تدریج از کار افتادند و به این مناسبت میزان کرایه کامیون فوق‌العاده بالا رفت که به همان نسبت هم بر قیمت اجناس افزوده شد.
 • افتتاح مجلس انقلابی

  نخستین انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی، پس از انقلاب ۵۷، در ۲۴ اسفند ۱۳۵۸، برگزار شد و در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۵۹، اولین جلسه مجلس اول برگزار شد. از جمله اقدامات جنجالی مجلس اول تصویب عدم کفایت سیاسی سیدابوالحسن بنی‌صدر و تصویب آزادی گروگان‌های سفارت آمریکا بود. بحرانی‌ترین درگیری‌های مجلس اول حمله به علی‌اکبر معین‌فر در حین ادای نطق پیش از دستور از تریبون مجلس و به هم زدن سخنرانی مهندس مهدی بازرگان بود. این دوره ۶۲۵ جلسه علنی و ۱۶ جلسه غیرعلنی برگزار کرد که حدودا ۲۴۰۰ ساعت وقت گرفت و ۸۰۴ لایحه و طرح مطرح شد. این پرکاری به‌دلیل شرایط حساس انقلاب بود. در ضمن چندین بار بحث کابینه در دستور قرار گرفت که طی آن ۱۰۲ نفر وزیر رای اعتماد گرفتند و ۱۲ نفر با رای عدم اعتماد مجلس به وزارت نرسیدند.
 • دروازه طلایی سان‌فرانسیسکو

  ۲۸ مه ۱۹۳۷ پل گلدن گیت رسما در سان‌فرانسیسکو افتتاح شد. گلدن گیت (دروازه طلایی) پلی معلق در دهانه شمالی شبه‌جزیره سان‌فرانسیسکو و روی اقیانوس آرام است که این شهر را به مارین کانتی متصل می‌کند. دهانه پل معلق گلدن گیت طولانی‌ترین دهانه در بین پل‌های سراسر جهان و فاصله آن بیش از ۴۲۰۰ فوت است. این پل نماد به رسمیت شناخته شده و بین‌المللی سان فرانسیسکو و ایالت کالیفرنیا است. رنگ این پل با مشاوره یکی از معمارهایش به نام ایروینگ مورو، نارنجی مایل به قرمز انتخاب شده است، چون با رنگ‌های محیط ترکیب نمی‌شود و در مه نیز می‌توان به‌خوبی آن را تشخیص داد.
 • ترمیم شام آخر

  ۲۸ مه ۱۹۹۹ تابلوی شام آخر اثر لئوناردو داوینچی پس از ۲۲ کار ترمیم به نمایش گذاشته شد.
 • افتتاح ساختمان کرایسلر

  ۲۸ مه ۱۹۳۰ ساختمان کرایسلر با ارتفاع ۳۱۹ متر به‌عنوان بلندترین سازه دست بشر در نیویورک افتتاح شد. نام این ساختمان به این دلیل کرایسلر است که بین سال‌های ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۰ این برج مرکز اصلی شرکت اتومبیل‌سازی کرایسلر بود.
 • هویت گسسته

  دکتر جواد عباسی (استاد دانشگاه فردوسی مشهد)
  تاریخ تمامی ملت‌ها نیز مانند زندگی هر یک از ما پر از تجربیات تلخ و شیرین است. نخستین مانع در بهره‌گیری از این تجربیات هنگامی پدیدار می‌شود که یک ملت یا متولیان فرهنگی آن بخواهند با این تجربیات یا اندوخته‌های تاریخی برخوردی گزینشی کنند؛ برخی را بیش از حد شاخ و برگ بدهند یا تحریفات بزرگ‌نمایانه را وارد آن کنند یا در مقابل برخی صحنه‌ها و شخصیت‌های آن را کوچک شمرده یا عامدانه به فراموشی بکشانند.
 • درگذشت مورخ شامی

  ابن العدیم، تاریخ‌نگار و زندگی‌نامه‌نویس بزرگ اهل شام ۲۸ مه ۱۲۶۲ میلادی چشم از جهان فرو بست. او در ۲۸ سالگى به پایه‌اى از فضل و دانش رسید که به‌عنوان استاد مدرسه حلاویه حلب برگزیده شد و پس از آن منصب قضاوت به او واگذار شد. پس از تصرف حلب به فرماندهى هلاکوخان، منصب قضاوت را که ازجانب هلاکو به او پیشنهاد شده بود، نپذیرفت و به‌سوى برزه که از روستاهاى اطراف دمشق بود گریخت و از آنجا به غزه در فلسطین و سپس به مصر مهاجرت کرد. در سال ۶۵۹ ق که مغولان از حلب بیرون رفتند، ابن عدیم دوباره به حلب بازگشت و از آنچه مغولان بر سر حلب آورده بودند، سخت آزرده شد و طاقت ماندن در حلب را نداشت؛ بنابراین، دوباره به مصر رفت و تا پایان عمر در قاهره سکنى گزید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر