آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۳۷

 • ایرانی‌های تماشاگر

  جمشید نوروزی / دانشیار گروه تاریخ دانشگاه پیام نور فاطمه معزی / دانشجوی کارشناسی ارشد تاریخ، دانشگاه پیام نور
  پیشینه ارتباطات سیاسی و اقتصادی و فرهنگی ایرانیان و هندیان و سابقه حضور هندی‌ها در ایران، بسیار طولانی است. در زمینه قدمت این مناسبات گسترده، اگر از دوران باستان سخن نخواهیم بگوییم، اشاره به دوران صفویه کفایت می‌کند که این امر در مقالات و کتاب‌های بعضی پژوهشگران داخلی و خارجی مورد توجه قرار گرفته است. همچنین در برخی از سفرنامه‌ها و منابع اصلی به‌جا مانده از دوره حکومت صفویه (۱۱۳۵-۹۰۷ ق)، مطالب و شواهد قابل‌توجهی برای مناسبات ایرانیان و هندیان وجود دارد. با وجود اختلافات و جنگ‌های معدودی که میان حکام ایران و شبه قاره هند وجود داشت، اما به دلایلی چون رونق مناسبات اقتصادی و امنیت راه‌ها، شمار قابل‌توجهی از تجار هندی در ایران و شماری از تجار ایرانی در شبه‌قاره هند حضور داشتند.
 • اکتشافی که جهان را متحول کرد

  شاید اغراق نباشد اگر بگوییم نفت در تمام دوران تاریخی شناخته شده بود. طی قرون گوناگون از نفت و مشتقات آن برای موارد اقتصادی و دارویی استفاده می‌شده است. در قرن نوزدهم میلادی مساله سوخت چراغ و ایجاد روشنایی در شب یکی از مسائل مهم اقتصادی و گاهی سیاسی به‌شمار می‌رفت. کمپانی‌های گوناگون در زمینه تولید این سوخت فعالیت می‌کردند. تا آن زمان بسیاری از چراغ‌های نفتی در شب با روغن‌های نباتی و حیوانی روشن می‌شدند. با افزایش جمعیت و به تبع آن افزایش تقاضای روغن‌های چراغ برای روشن نگاه داشتن چراغ‌ها در تاریکی، شرکت‌های تولیدکننده روغن چراغ در جست‌وجوی ماده جدید بودند، تا جایگزین روغن چراغ شود.
 • فوران نفت از چاه شماره یک

  ۵ خرداد ۱۲۸۷ چاه شماره یک حفر شده در مسجد سلیمان فوران کرد و ماده سیاه نفت از آن بیرون زد. این روز نقطه عطفی مهم در اقتصاد و تاریخ اجتماعی ایران محسوب می‌شود. حفاری این چاه درسال ۱۲۸۶ خورشیدی از طرف تیم حفاری تحت سرپرستی جورج رینولدز آغاز شده بود.
 • معمار بناهای ماندگار

  هوشنگ سیحون، معمار، طراح، نقاش و مجسمه‌ساز ایرانی ۵ خرداد ۱۳۹۳ در ۹۳ سالگی چشم از جهان فرو بست. وی استاد معماری و رئیس سابق دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال‌های ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۷ هجری شمسی بود. سیحون در خانواده‌ای آشنا با موسیقی به‌دنیا آمد. پدربزرگ او میرزا عبدالله فراهانی از پیشگامان موسیقی سنتی و معروف به پدر موسیقی سنتی ایران بود.
 • فرود ققنوس بر کره مریخ

  کاوشگر فینیکس (ققنوس) ۴ اوت ۲۰۰۷ میلادی به فضا پرتاب شد و طبق برنامه در روز ۲۵ مه ۲۰۰۸ در منطقه قطب شمال سیاره مریخ فرود آمد.
 • تهران عصر آقامحمدخان از دیدگاه اولیویه

  دکتر سعید میرسعیدی
  موسیو اولیویه سیاح و مامور فرانسوی که در ژوئیه ۱۷۹۶ میلادی برابر با سال ۱۲۱۱ و آخرین ماه‌های حکومت آقامحمدخان به ایران و تهران آمده بود مشاهدات دقیقی در مورد وضعیت تهران و ارگ حکومتی شهر دارد. در آن دوره به گفته او کوچه‌ها و خانه‌ها تعمیر شده بوده و آقامحمدخان کاروانسراهای خوب و مکان‌هایی مرغوب در شهر ساخته بود. اولیویه در عمارتی بسیار خوب و در باغی که در نهایت حسن و طراوت بود با حاکم تهران که البته نام او را ننوشته ولی می‌دانیم که میرزا محمدخان دولو بوده است ملاقات می‌کند. او همین‌طور در دیدار با حاجی ابراهیم از باغ و عمارت زیبا و مناسبی یاد کرده است.
 • شهر بازاری

  بازارها نمایانگر شکوفایی اقتصادی شهرها در هر دوره‌ای هستند. چنانکه از دیدگاه ماکس وبر حضور داشتن در مکان استقرار یک مرکز دادوستد کالا (بازار) موجب ایجاد تنوع اقتصادی و شکوفایی شهرها می‌شود و به‌صورت کلی می‌توان گفت پیشرفت بازار و رونق اقتصادی همه زمینه‌های داخلی و خارجی در شهر از جمله رفاه مردم، افزایش درآمد، تحولات معماری و غیره را تحت‌تاثیر می‌گذارد. ری در قرن چهارم و پنجم با حضور حاکمان قدرتمند بویه‌ای و توجه آنان به پیشرفت اقتصادی شهر و وجود بازارهای وسیع، آباد، ثروتمند و پویا رونق فراوان داشته است.
 • گفته‌ها

  هر وقت با پدربزرگم که کارگر بازنشسته شرکت نفت بود، از کنار محله‌ها رد می‌شدیم، داستانی برای تعریف داشت؛ داستان نام آن محله که همیشه آغازی یکسان داشت: «اینگلیسیا که اومدن» و بعد داستانی که همیشه به نفت و خاطره‌های پدربزرگ گره می‌خورد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر