آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۱۶۴

 • کوچ بزرگ

  بخش عمده آشنایی مردم ایران با لهستانی‌ها به دوران جنگ‌جهانی دوم مربوط می‌شود. آنچه جای تامل و بررسی دارد، این است که روابط دو کشور فقط محدود به دوره معاصر نمی‌شود و بسیار کهن‌تر است. این روابط، باوجود دوری مسافت بین دو کشور و نیز فرازونشیب‌های روزگار کم و زیاد می‌شد. هرچند پیشینه روابط سیاسی میان دو ملت ایران و لهستان به عصر آق‌قویونلوها (۹۰۸-۷۸۰ق.) می‌رسد، اما مدارک متعددی درباره اتحاد اسلاوها با ایرانیان در قرن‌های ششم و هفتم میلادی در پیکار ممتد آنان با روم شرقی می‌توان یافت.
 • ماجرای اعتصاب کارگران نساجی همزمان با اوج‌گیری انقلاب اسلامی

  «سرزمینی را پشت‌سر می‌گذاشتم که ذرات وجودم با آب و گل آن سرشته و پرورش پیدا کرده بود. پیکرهای درگذشتگانم، که پدرانم، مادرانم در زنجیره نسل‌های طولانی، همه در خاک این سرزمین خفته‌اند. دل‌کندن از آن همه خاطره و از تاریخ و یادگارهای خانواده‌ام بسیار دشوار بود. به این علت با حسرت به افق‌های دور و تاریک ایران نگاه می‌کردم.» این آخرین تصویر اکبر لاجوردیان از ایران بود. یکی از بنیانگذاران شرکت توسعه صنعتی بهشهر و از کارآفرینان شناخته شده که ابتدای انقلاب خاک کشور را درحالی ترک کرد که یک سال و چند ماه تمام تلاشش را برای حفظ کسب‌وکارش کرده بود؛ تلاشی که بخشی از آن در کتاب «۱۱۰ سال پیدایش و گسترش گروه صنعتی بهشهر» آمده است.
 • استقرار نیروهای انگلیس در جنوب

  ۱۸ مهرماه سال ۱۲۹۰هجری خورشیدی (۱۰ اکتبر ۱۹۱۱) دولت انگلیس اعلام کرد که در اجرای پیمان‌نامه سال ۱۹۰۷ در بوشهر و دیگر مناطق نفت‌خیز (خوزستان) نیروی نظامی مستقر خواهد کرد.
 • دستور توقیف اموال شعاع‌السلطنه

  دهم اکتبر ۱۹۱۱ «مورگان شوستر» آمریکایی دستور داد که اموال شعاع‌السلطنه تا تسویه بدهی مالیاتی‌اش توقیف شود. در پی این اقدام، دولت روسیه که طبق پیمان تقسیم ایران (قرارداد اوت ۱۹۰۷ سن پترزبورگ)، در ایران قزاق مستقر کرده بود برای جلوگیری از اجرای تصمیم شوستر، به بهانه متوسل شد و در اطراف املاک شعاع‌السلطنه نیروی نظامی مستقر کرد.
 • توزیع روزنامه «برق»

  ۱۸مهر ۱۲۸۹ روزنامه تازه سیدضیاء طباطبایی‌یزدی به نام «برق» در تهران توزیع شد. دولت وقت روزنامه قبلی او به نام «شرق» را بسته بود که وی «برق» را با همان روش جانشین آن ساخته بود. روزنامه‌های آن زمان ایران، شکل ناقص و ابتدایی از نشریاتی بودند که امروزه در جهان به آنها بولتن ابراز نظر شخصی (نشریه خصوصی)، می‌گویند.
 • حمله شیمیایی به سومار

  شانزدهم مهرماه سال ۱۳۶۶ شهر سومار از سوی رژیم بعثی عراق مورد حمله شیمیایی قرار گرفت. در اثر این حمله بسیاری از هموطنانمان به شهادت رسیدند و شهر تا چند روز در وضعیت اضطراری قرار داشت.
 • قرارداد تاسیس شرکت ذوب‌آهن

  ۱۸ مهرماه ۱۳۵۲ قرارداد تاسیس شرکت ذوب‌آهن گازی میان دولت وقت ایران و آلمان فدرال بسته شد. هزینه ساخت این کارخانه ۴۵۰ میلیون تومان برآورد شده بود.
 • گشایش کارخانه قند شاه‌آباد

  ۱۸ مهرماه ۱۳۱۴ کارخانه قند شاه‌آباد (اسلام‌آباد) با حضور فروغی رئیس‌الوزرا و داور وزیر مالیه و جم وزیر داخله گشایش یافت.
 • گفته‌ها

  «روز شنبه چهاردهم ژانویه ۱۶۱۷، بعد از اینکه سراشیبی تندی را پیمودیم؛ روی چمنزار وسیعی که از تپه‌های متعدد و زیبا احاطه شده و یکی از زیباترین مناظری بود که در عمرم دیده بودم، چادر زدیم. نزدیک‌ترین ده که روی تپه کوتاهی بنا شده و آبشاری از وسط آن می‌گذشت، هارون‌آباد (اسلام‌آباد فعلی) نامیده می‌شد که بعضی‌ها به آن هارون‌آوا می‌گفتند.»

بیشتر