آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۱۶۵

 • مورخ آینده‌اندیش

  سمیرا دردشتی
  دکتر محسن جعفری مذهب روز یکم بهمن‌ماه سال ۱۳۳۶ در شهر رشت به‌دنیا آمد. وی در سال ۱۳۶۸ مدرک کارشناسی تاریخ خود را از دانشگاه تهران اخذ و در سال ۱۳۷۳ پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود را با موضوع «ایران در آستانه یورش مغولان» زیر نظر دکتر ابوالفضل نبئی در دانشگاه فردوسی مشهد دفاع کرد. پس از آن سال‌ها زمان خود را صرف انجام پژوهش‌هایی در حوزه ایران‌شناسی کرد و ارتباط مستمر و مؤثری را با پژوهشگران داخل و خارج از ایران برقرار کرد. در این مدت مقالات و یادداشت‌های مختلفی از وی در مجلات علمی کشور از جمله میراث جاویدان، آینه میراث، کتاب ماه تاریخ و جغرافیا، نامه بهارستان، فصلنامه کتاب، گنجینه اسناد و.... منتشر شد. جعفری مذهب همچنین به جهت همکاری با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، پژوهش‌های مختلفی را در رابطه با اسناد انجام داده است و در سندپژوهی مهارتی تمام داشت. او در سال ۱۳۸۵ موفق به اخذ درجه دکترای تاریخ از دانشگاه شهید بهشتی شد. عنوان رساله دکترای وی «استقرار تشیع در حکومت سربداران» بود که زیر نظر دکتر علی بیگدلی و با مشاوره دکتر شیرین بیانی آن را به اتمام رساند. پس از آن به عضویت هیات علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در آمد.
 • در سوگ استاد جعفری مذهب

  دکتر محمدحسین فروغی
  ناباورانه خبر کوچ استاد عزیزمان دکتر محسن جعفری‌مذهب را شنیدم تا روز مهر از ماه مهر را سوگوارانه در فقدان این انسان شریف و دوست‌داشتنی زانوی غم به بغل گیرم. همین شهریور ماه بود که زنگ زدم و تقریبا به راحتی صحبت می‌کرد. خوشحال بودم که خطر رد شده است و امروز خبری را دیدم که کاش هرگز ندیده بودم...
 • سرنخ‌هایی از پیشینه چاپ نزد مسلمانان

  محسن جعفری‌مذهب
  از دوره فاطمیان، ایوبیان و مملوکان در کشورهای سوریه و مصر، آثاری از چاپ می‌بینیم که به‌صورت حواله پول، کارت‌بازی و طرش (ادعیه کاغذی که بیشتر زائران مکه از آنها استفاده می‌کردند و دعاهایی که همراه خود می‌بردند) وجود دارد.
 • درگذشت بنیان‌گذار شرکت ناکاجیما

  چیکوهیی ناکاجیما، مهندس و صنعتگر ژاپنی ۱۰ اکتبر ۱۹۴۹ در ۶۵ سالگی درگذشت. او شرکت هواپیمایی ناکاجیما را در سال ۱۹۱۷ راه‌اندازی کرد. کار این شرکت ساختن موتور و قطعات داخلی هواپیما بود.
 • آتش سوزی در شیکاگو

  ۱۰ اکتبر ۱۸۷۱ در پی آتش گرفتن یک انبار کالا، شعله‌های آتش شهر شیکاگو را در برگرفت و به هزاران خانه و مغازه سرایت کرد. این آتش‌سوزی دو روز ادامه یافت.
 • زادروز مستوفی

  میرزا حسن‌خان، پسر میرزا یوسف مستوفی‌الممالک آشتیانی از رجال اواخر دوره قاجاریه و اوایل سلسله پهلوی است. وی در ۱۳ مهر ۱۲۵۴ ه.ش متولد شد. در سال ۱۲۶۲ ه.ش از طرف شاه لقب مستوفی‌الممالک گرفت و دو سال بعد، پس از درگذشت پدرش، تمام مشاغل میرزا یوسف را به ارث برد.
 • ساخت پتوی برقی

  نهم اکتبر سال ۱۹۴۶میلادی پتوی برقی تولید شد که کمک بزرگی به سالخوردگان بود که در برابر سرما آسیب پذیرترند. نخستین پتو از این نوع، پس از عرضه به بازار ۳۹ دلار و پنجاه سنت قیمت‌گذاری شده بود.
 • مورخ نمی‌خواهیم!

  محمدرضا شفیعی کدکنی، استاد برجسته و مورخ و محقق ۱۹ مهر ۱۳۱۸ به دنیا آمد. او خالق آثار ارزشمندی در زمینه تاریخ ادبیات و نقد و نظریه ادبی است. دکتر شفیعی کدکنی در کتاب «درویش ستیهنده: از میراث عرفانی شیخ جام» نوشته است: وقتی که علامه محمد قزوینی (۱۳۶۸ـ ۱۲۹۴ق) بعداز عمری تحصیلات حوزوی در ایران و سال‌ها پژوهش در اروپا و حشر و نشر با بزرگ‌ترین خاورشناسان جهان و نشر آن همه آثار تاریخی و ادبی فارسی و عربی و فراهم آوردن آن همه یادداشت‌ها به ایران بازگشت، ارادتمندان او، امثال سیدحسن تقی‌زاده و بدیع‌الزمان فروزانفر خواستند برای او ممر معیشتی فراهم سازند که او پیرانه سر از گرسنگی نمیرد.
 • شکل‌گیری صنعت قند در ایران

  صنعتی شدن ایران از گذشته به‌خاطر اثرات قابل‌توجهی که در اقتصاد داشته موردتوجه بوده است. پرهیز از اقتصاد تک محصولی و رویکرد به صنایع بنیادین از جمله اقدامات اساسی در عصر پهلوی اول بود. در این دوره تلاش شد برخی شهرها مقر صنایع مادرشده و با ورود صنایع تغییرات بنیادی در ساختار آنها به وجود‌ آید. صنعت قند از جمله صنایعی است که در دهه ۱۲۷۰ ه.ش وارد ایران شد. ورود این صنعت با تحول در کشاورزی همراه بود. در بسیاری از مناطق برای اولین بار کشت چغندرقند تجربه شد و این اثرات قابل‌توجهی در اقتصاد و شیوه زندگی کشاورزان گذاشت.
 • قند کهریزک

  مهندسان بلژیکی در سال ۱۲۷۳ نخستین کارخانه قند را در تهران، با مالکیت «میرزاعلی اصغرخان امین‌الدوله» ساختند. کارخانه‌ای که قدیمی‌ترین باسکول تهران را دارد. هرچند مالک آن، وزیر امور خارجه دربار پهلوی اول بود،‌ اما پس از سه سال فعالیت، کارخانه ورشکست و کار آن متوقف شد.
 • گفته‌ها

  من معتقدم تجاری شدن چه‌گوارا به معنای تهی شدنش از معنا نیست. اتفاقا این چه‌گواراست که به تجارت معنا می‌بخشد. یعنی نه تنها نهادهای اندیشه‌ای و مبارزاتی می‌توانند از چه‌گوارا استفاده کرده و تحت نفوذ او باشند و چه‌گوارا نه تنها می‌تواند خودش را در آن فضا‌ها تکثیر کند، بلکه حتی می‌تواند نهادهای تبلیغاتی و تجاری را هم تحت‌تاثیر خودش قرار دهد. چون نهادهای تجاری و تبلیغاتی به خوبی می‌دانند که چه‌گوارا دالّی است که هنوز عشق به آن در جهان وجود دارد.

بیشتر