حفاری متفاوت چاه‌های نفت

وی افزود: با به کارگیری این ۷ دستگاه حفاری در مناطق نفت‌خیز جنوب بیش از ۱۰۰ حلقه چاه بدون ایجاد آلایندگی در مناطق شهری و حفاظت‌شده حفاری شده است. محمدی به طرح مدیریت پسماند حفاری به روش بیولوژیک (کمپوستینگ) اشاره کرد و گفت: این طرح که برای نخستین بار در کشور به دست متخصصان بومی اجرا شده است علاوه بر حذف آلاینده‌های حفاری و تسریع در پاکسازی خاک‌های آلوده، در مقایسه با مدیریت پسماند حفاری به روش (Zero Discharge) ۵۰درصد ارزان‌تر است. وی افزود: از ویژگی‌های این طرح این است که فناوری آن بومی است و برای پاکسازی پسماندهای حفاری، از باگاس نیشکر که صنعتی بومی در استان خوزستان است استفاده می‌شود.  مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه این روش به‌صورت آزمایشی اجرا شده است، اظهار امیدواری کرد: در آینده نزدیک بتوانیم از آن در عملیات حفاری در سایر مناطق حساس به لحاظ زیست محیطی استفاده کنیم. محمدی به دیگر طرح‌های این شرکت در زمینه حفاظت از محیط زیست اشاره و اظهار کرد: طرح جمع‌آوری گازهای مشعل اولویت وزارت نفت است و به این منظور شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب چند قرارداد به امضا رسانده و اقدامات اجرایی آن نیز آغاز شده است.

وی با بیان اینکه در کارخانه‌های بهره‌برداری، گاز و نفت جدا و به مبادی مصرف ارسال می‌شوند گفت: همواره نفت استخراج شده از چاه‌ها دارای گاز همراه است و به‌عنوان نمونه در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون که ظرفیت تولید نفت آن یک میلیون بشکه در روز است، میزان گاز همراه به ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در روز می‌رسد. محمدی تصریح کرد: با این حجم تولید گاز همراه در شرکت نفت و گاز کارون، شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب برای کاهش گازسوزی‌ها هزینه کرده و میزان گاز‌سوزی‌ها اکنون حدود ۱۵ میلیون فوت مکعب است که برای جمع‌آوری آنها نیز با شرکت‌های داخلی قرارداد امضا شده است.  وی اظهار امیدواری کرد: با اجرای قراردادهای جمع‌آوری گازهای همراه نفت، ضمن حفظ محیط زیست، زنجیره ارزش کامل و از هدررفت سرمایه‌های ملی جلوگیری شود.  محمدی افزود: صنعت نفت از همان ابتدای پیدایش تاکنون به محیط پیرامون خود و رضایتمندی حداکثری ذی‌نفعان و حفاظت از محیط زیست توجه داشته و اولین دستورالعمل‌های مستند متعلق به این صنعت است. 

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تاکید کرد: اکنون نیز تمام کارشناسان این شرکت دغدغه محیط زیست داشته و به اجرای الزامات آن اهتمام جدی دارند. محمدی گفت: در گذشته پس از عملیات تعمیر چاه‌ها مقداری نفت در گودال‌ها سوخته می‌شد اما در سال‌های اخیر با به کارگیری دستگاه‌های فرآورش سیار نفت (Mos و Mot) در پهنه مناطق نفت‌خیز جنوب به جز در موارد بسیار استثنایی نفتی در گودال‌ها سوزانده نمی‌شود. مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب درخصوص فعالیت‌های این شرکت در حوزه مسوولیت‌های اجتماعی گفت: با وجود اینکه ماموریت اصلی این شرکت تولید نفت و گاز است اما فعالیت‌های زیادی در حوزه مسوولیت‌های اجتماعی انجام داده‌ایم که بسیاری از آنها بازگو نمی‌شود. وی افزود: این شرکت حق آلایندگی را تا پایان سال ۱۳۹۷ به شهرداری اهواز پرداخت کرده است و به ‌رغم اینکه در مناطق مسکونی و شرکتی خود در شهر اهواز هیچ گونه خدماتی از شهرداری دریافت نمی‌کنیم اما عوارض شهرداری را نیز پرداخت می‌کنیم.

این مطلب برایم مفید است