به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، اله مراد عفیفی‌پور با بیان جزئیاتی از عملیات تولید و صادرات این شناور باری اظهار کرد: پس از ساخت لنج چوبی یک‌هزارتنی تولید داخل که سال گذشته در هرمزگان به آب اندازی شد، بزرگ‌ترین لنج باری فایبرگلاس تولید شده در هرمزگان به سفارش یک سرمایه‌گذار و تاجر خارجی زیر نظر اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان ساخته و به مالک شناور تحویل داده شد.

وی ادامه داد: در نخستین ماه بهاری سال «رونق تولید»، این شناور لنج در جزیره قشم به آب اندازی شد و پس از صدور گواهینامه‌ها و تاییدیه‌های لازم از سوی موسسات معتبر رده‌بندی، این شناور لنج فایبرگلاس به خارج از کشور انتقال یافت.عفیفی پور با بیان اینکه تمام فرآیندهای طراحی، تولید و آب‌اندازی این شناور سنتی به همت متخصصان و جوانان بومی فعال در صنعت شناورسازی بزرگ‌ترین جزیره خلیج‌فارس انجام شده است، تصریح کرد: این شناور لنج طی ۳۶۰ روز کاری (کمتر از یکسال) طراحی و تولید شد که امکان ترابری دریایی انواع کالا با ظرفیت حمل یک‌هزار و ۳۰۰ تن را داراست.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان گفت: شناورهای تولید شده در کارگاه‌های لنج‌سازی استان هرمزگان مطابق با قوانین و مقررات ملی و بین‌المللی و همچنین با رعایت استانداردهای مربوطه تحت کلاس موسسات رده‌بندی ایرانی تولید و صادر می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: این شناور دریایی صادر شده به خارج از کشور، مجهز به دو موتور با قدرت مجموع ۲۵۰۰ اسب بخار است و ۵۵ متر طول، ۱۶ متر عرض و حدود ۶متر آبخور دارد.

این مقام مسوول همچنین وزن خالص سازه این شناور را ۱۵۰ تن و وزن ناخالص آن حدود ۵۰۰ تن اعلام کرد.

عفیفی پور ساخت و تحویل بزرگ‌ترین لنج باری فایبرگلاس صادراتی در یکسال اخیر را نمایانگر و اثبات کننده توانمندی‌های فنی جوانان هرمزگانی در صنعت شناورسازی ایران دانست و ادامه داد: این شناور از امکان دریانوردی با سرعت ۲۰ مایل دریایی (حدود ۳۷ کیلومتر بر ساعت) در زمان حمل کالا برخوردار است و برای الحاق به ناوگان حمل و نقل دریایی در آب‌های اقیانوس هند مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان بیان کرد: شرکت سازنده این شناور سنتی که در جزیره قشم مستقر است، رکورد ساخت بزرگ‌ترین لنج باری ایران با ظرفیت حمل ۲ هزار تن کالا را در کارنامه خود دارد و در مجموع برای ۳۲۰ نفر به‌طور مستقیم و حدود یک هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال‌آفرینی کرده است.

وی خاطرنشان کرد: اداره مرکزی بازرسی و ثبت شناوران به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان متولی پیگیری و اجرای مقررات ملی و بین‌المللی و تمامی امور نظارت بر ساخت شناور در کارگاه‌ها و کارخانه‌های شناورسازی استان و همچنین ارائه خدمات ثبتی به شناوران تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران است.

عفیفی پور با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درخصوص ضرورت حمایت از رونق تولیدات ساخت ایران در سال ۹۸ و برنامه‌های حمایتی سازمان بنادر و دریانوردی در این رابطه اظهار کرد: با توجه به تدابیر اتخاذ شده و تمهیدات صورت گرفته، طی سال‌های اخیر نه تنها روند واردات شناورهای سنتی (لنج‌های چوبی و فایبرگلاس باری و صیادی) به داخل کشور متوقف شده، بلکه اکنون هرمزگان به جایگاه مهم صادر‌کننده شناورهای دریایی در منطقه خلیج فارس دست یافته است.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند