• خدمات دولت به استارت‌آپ‌ گردشگری

  دنیای اقتصاد: در چند دهه اخیر معنای گردشگری دیگر صرفا سفرهای تفریحی و خانوادگی نیست، بلکه به بازاری درآمدزا برای کشورها تبدیل شده است. این بازار به علت گستردگی و بزرگی تا جایی پیشرفت کرده که در پی آن یک روند اقتصادی با ارزش افزوده بالا شکل گرفته است. همین امر موجب شده تا کشورهای پیشگام در این عرصه، درآمد قابل توجهی از بخش‌های مختلف میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کسب کنند.
 • «ایذه» موزه شد

  در چند سال اخیر در کشور جهش زیادی در توسعه موزه‌ها داشته‌ایم به‌طوری که اکنون ۷۰۰ موزه داریم که بیشتر آنها متعلق به بخش خصوصی است و حدود ۲۶۰ موزه نیز مربوط به وزارت است.
 • ضرورت به‌روزآوری برنامه‌ ملی توسعه گردشگری

  با توجه به اینکه در ماه‌های گذشته اقداماتی درخصوص تدوین سند راهبردی توسعه در کمیسیون اصلی دولت انجام شده است؛ اما در حال حاضر برنامه ملی توسعه گردشگری نیازمند به‌روزرسانی است. به‌گزارش میراث‌آریا مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی توسعه گردشگری در این نشست با تشریح اقدامات و دستاوردهای این اداره‌کل در سه بخش ملی، منطقه‌ای و استانی با عنوان سطوح برنامه‌ریزی توسعه گردشگری از استان‌ها خواست تا حداکثر پنج طرح بر مبنای طرح جامع استانی به‌عنوان پروژه‌های پیشران معرفی کنند.
 • خرید رقابتی خدمات سفر

  گروه بنگاه‌ها: دسترسی به مجموعه‌ای از سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات سفر، فرصت ایده‌آلی برای متقاضیان سفر است که بتوانند راحت‌تر از گذشته امکانات و قیمت‌ها را مقایسه کنند. مدیر دیجیتال مارکتینگ «سفر مارکت» در گفت‌وگو با خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» ضمن تاکید بر اینکه از انحصار طلبی در صنعت گردشگری تنها مشتری متضرر می‌شود گفت: «سفرمارکت» با ایجاد ارتباط بین مسافران و آژانس‌های مسافرتی معتبر امکان ایجاد رقابت در بازار را حفظ می‌کند تا هم مسافران بهترین خدمات را با بهترین قیمت دریافت کنند و هم آژانس‌های مسافرتی بتوانند خدمات خود را به بهترین نحو در بازار گردشگری ارائه دهند.
 • «گردشگر شمار» ایران از کار افتاد

  دنیای‌اقتصاد: آمار گردشگری نیز مانند آمار سایر حوزه‌ها به‌صورت یک نشانگر عمل می‌کند به این شکل که با رصد چنین آمارهایی هم سیاست‌گذار و هم خدمات‌دهندگان می‌توانند بهترین تصمیم‌گیری را انجام دهند. در واقع می‌توان آمار را گره‌گشای رونق هر صنعتی دانست؛ در حالی که امروزه اهمیت آمار بر کسی پوشیده نیست، اما ارائه آمارهای مربوط به حوزه گردشگری با مشکلات مختلفی همراه است که «دنیای‌اقتصاد» به بررسی آن پرداخته است.
 • قدرت پاسپورت ۲۰۰ کشور

  دنیای اقتصاد: قدرت پاسپورت ۲۰۰ کشور جهان براساس تعداد «مقاصد قابل سفر بدون ویزا» اعلام شد. نتایج بررسی‌های یک نهاد بین‌المللی درباره اعتبار جهانی گذرنامه‌ها نشان می‌دهد شهروندان ژاپن در سال ۲۰۲۰ معتبرترین پاسپورت را در اختیار دارند و می‌توانند به ۱۹۱ کشور،‌ بدون نیاز به ویزا سفر کنند. شاخص اعتبارسنجی پاسپورت‌ها، درجه آزادی توریست‌ها برای سفرهای جهانی است. در رتبه‌بندی انجام شده، جایگاه توریست‌های ایرانی به لحاظ قدرت پاسپورت، ۳ پله بهبود یافته است. ایرانی‌ها امکان سفر به ۴۱ کشور جهان بدون ویزا یا ویزا در بدو ورود را دارند.
 • برنامه جهشی برای توریست‌ درمانی

  دنیای اقتصاد: بازیگران بازار گردشگری سلامت با دعوت از بخش‌های خصوصی و استارت‌آپ‌های فعال در این حوزه بعد از سال‌ها اختلافات گسترده به میزبانی اتاق بازرگانی ایران گردهم آمدند و برای دستیابی به یک فهم مشترک هم‌مسیر شدند. این بازیگران به منظور گسترش سهم بازار گردشگری سلامت از مجموع بازار گردشگری در جهت جذب توریست‌های درمانی از کشورهای منطقه به ارائه یک برنامه جهشی در حوزه گردشگری سلامتی با همکاری مشترک تمامی بازیگران و بخش خصوصی فعال در این حوزه اقدام کرده‌اند. به گزارش «دنیای اقتصاد» با ابتکار بخش خصوصی به میزبانی اتاق بازرگانی تمامی اجزا و عناصر حوزه گردشگری سلامت گردهم آمدند تا با تشکیل ۴ کمیته و شناخت کامل از ظرفیت‌ها و توانایی‌های این عناصر به‌منظور دستیابی به توسعه و رونق گردشگری سلامت کشور و رسیدن به فهم مشترک در کنار یکدیگر قرار بگیرند.
 • محرک و مانع سفرهای ۲۰۱۹

  دنیای اقتصاد: براساس اعلام سازمان جهانی گردشگری، میزان سفر گردشگران بین‌المللی در نیمه اول سال ۲۰۱۹ از ژانویه تا ژوئن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴ درصد رشد داشته است. «تعداد» گردشگران خارجی در نیمه اول ۲۰۱۹ حدود ۶۷۱ میلیون نفر بوده است که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ حدود ۳۰ میلیون افزایش یافته است. تعداد ورودی گردشگری خارجی در سال ۲۰۱۸ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر بوده که از رشد ۴/ ۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۷ برخوردار بوده است.
 • جاذبه‌های ناملموس برای توریست‌ها

  دنیای‌اقتصاد: گردشگری رویداد یکی از انواع سفرهای توریستی گردشگران محسوب می‌شود که به چهار دسته تقسیم می‌شود: رویدادهای بومی و محلی شامل جشن فعالیت‌های سنتی برخی شهرها و روستاها که یک یا چند روز انجام می‌شود مثل گلاب‌گیری در کاشان، رویدادهای تاریخی، سنتی و ملی کشور مثل عید نوروز و شب یلدا، رویدادهای مذهبی و رویدادهای حماسی که این چهار دسته برای همه گردشگران در جهان مصداق دارد. در حال حاضر ایران نتوانسته از این نوع گردشگری بهره بگیرد؛ علت آن این است که متولی گردشگری عمده تمرکزش را روی جاذبه‌های ملموس و عینی بازار گردشگری چون آثار تاریخی و بناهای تاریخی گذاشته است. این در حالی است که رویدادهای مختلف در ایران جاذبه‌های ناملموس برای گردشگران خارجی محسوب می‌شود.
 • توریسم سنتی مخالف سفر ارزان

  گروه بنگاه‌ها: عمده چالش‌های پیش‌روی گردشگری داخلی به‌دلیل بسترهای نامناسب اقتصادی رخ‌داده و کاهش استطاعت سفر منجر به خروج گردشگری از اولویت سبد هزینه‌ای خانوارها شده است. واقعیت این است که به‌نظر نمی‌رسد در کوتاه‌مدت شاهد بازیابی توان اقتصادی خانوارها باشیم؛ اما شاید بتوان سفر را از یک محصول گران به امکانی در ‌دسترس و ارزان تبدیل کرد. مجید حسینی‌نژاد بنیان‌گذار گروه علی‌بابا با اشاره به برنامه‌های این شرکت برای ایجاد امکان سفرهای ارزان گفت: در آینده نزدیک، سفر بسیار راحت‌تر از شکل امروزی صورت می‌گیرد و البته درآمدزایی از سفر برای گروه بزرگ‌تری از مردم فراهم می‌شود. وی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» افزود: ما در ایران، داخل یک فضای بسته در مورد گردشگری فکر و بر همین اساس عمل می‌کنیم. مثلا به‌دنبال تعریف سبد حمایتی هستیم در حالی که در دنیا نگاه به گردشگری تغییر کرده است.
 • توسعه هتل استاندارد در گرگان

  گروه بنگاه‌ها: سرمایه‌گذار تنها هتل ۵ ستاره گرگان از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش اسکان گردشگری این هتل خبر داد. کامران احدپور که پیش از این در انگلیس ساکن بوده و بعد از فروش دو هتل خود در انگلستان، به گرگان بازگشته و هتلی ۵ ستاره را تاسیس کرده به «دنیای‌اقتصاد» گفت: امید دارد تا با ارائه استانداردهای روز هتلداری در شهری مثل گرگان، میزان گردشگری در این شهر را بالا ببرد. وی افزود: گرگان به‌عنوان شهری با طبیعت بکر و جذاب برای گردشگری تاکنون فاقد یک هتل با امکانات ۵ ستاره بوده، اما بعد از این مسافران می‌توانند از این سطح هتل برخوردار شوند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» تعداد هتل در شهری با جاذبه گردشگری گرگان کم است و همین تعداد محدود هم، از امکانات مختصر بی بهره است. هتل قصر بوتانیک در شهر گرگان به‌عنوان تنها هتل پنج ستاره این شهر محسوب می‌شود که سازنده آن از توسعه آن خبر می‌دهد. یکی دیگر از موارد مهم در هتل‌داری که منجر به رضایت گردشگر می‌شود، ارائه اتاق‌ها با رعایت بهداشت است، این هتل نسبت به دیگر هتل‌های گرگان از بهداشت بالایی برخوردار است. از جاذبه‌های گردشگری شهر گرگان می‌توان به جنگل‌های نهارخوران و روستا و آبشار زیارت اشاره کرد، البته در نزدیکی گرگان نیز جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادی وجود دارد که از آن جمله می‌توان دریاچه عباس‌آباد را نام برد.
 • رویداد بین‌المللی «کرمانشاه ۲۰۲۰»

  مهرداد سالاری، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه با اشاره به رویداد بین‌المللی گردشگری «کرمانشاه ۲۰۲۰» گفت: «برنامه‌های نوروزی امسال باید با محوریت این رویداد و برای آمادگی آن برگزار شود». به گزارش میراث آریا در نشست بررسی رویداد «کرمانشاه ۲۰۲۰» که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، سالاری اظهار کرد: «رویداد «کرمانشاه ۲۰۲۰» می‌تواند منشأ تحول برای استان‌ کرمانشاه باشد.» وی افزود: «این رویداد می‌تواند فرصت اقتصادی کم‌نظیری برای مردم روستاهای ما باشد و فرهنگ و تاریخ ایران اسلامی را به جهان معرفی کند.» معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه با بیان اینکه در این رویداد می‌توانیم تعاملات اجتماعی خود را افزایش دهیم، گفت: «درآمد حاصل از این رویداد به روستاها و توسعه بخش گردشگری بازمی‌گردد که آبادانی‌ را در پی دارد.» سالاری افزود: «این رویداد حفظ جمعیت را در روستاها به واسطه چرخش مالی محقق می‌کند.» وی متولیان اصلی این رویداد را شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، فعالان بخش گردشگری و مردم دانست و گفت: «نمایندگان دولت و دستگاه‌های اجرایی هماهنگ‌کننده این رویداد هستند.»معاون استاندار عنوان کرد: «این رویداد در اواخر سال ۲۰۲۰ آغاز می‌شود و تداوم‌خواهد داشت و هر قدر بتوانیم از آن استفاده کنیم شاهد توسعه گردشگری خواهیم بود.» سالاری با اشاره به اینکه رسانه‌ها می‌توانند در گسترش و برگزاری هرچه بهتر این رویداد نقش موثری داشته باشند، اظهار کرد: «گردشگران برای دیدن آسفالت و مظاهر مدرنیته نمی‌آیند، آنها برای زندگی عشایر و روستا و طبیعت بکر سفر می‌کنند.»
 • ۱۰ ریسک بزرگ توریسم ۲۰۲۰

  دنیای‌اقتصاد: براساس تجزیه و تحلیل روند سفرهای بین‌المللی، میزان سفرهای خارجی در سال ۲۰۱۹ از روند رو به رشدی برخوردار بوده و بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته سفرهای بین‌المللی درسال ۲۰۲۰ نیز به رشد خود ادامه خواهد داد. با توجه به افزایش گردشگران خارجی در سال ۲۰۲۰، مخاطرات بهداشتی و امنیتی نیز طبق جدیدترین تحقیقات افزایش می‌یابد.
 • راه سفر برای گردشگر داخلی

  دنیای‌اقتصاد: معاون سابق برنامه‌ریزی و توسعه گردشگری ایران در واکنش به آنچه این روزها از طرف برخی مسوولان این حوزه با عنوان یارانه سفر عنوان می‌شود، اعلام کرد: در فرآیند کمک به رونق گردشگری لازم است تحول جدی در فرمول حمایت از گردشگری اتفاق بیفتد؛ برنامه‌ریزی برای حمایت از سفر و گردشگری در قالب تعیین رقمی حداقلی راهگشا نیست و نمی‌توان انتظار داشت با این سیاست تغییر ملموسی در جریان گردشگری کشور رخ دهد.
 • رتبه اول گردشگران عراقی در کردستان

  سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کردستان از کسب رتبه اول گردشگری خارجی استان توسط گردشگران عراقی در ۹ ماه نخست سال ۹۸ خبر داد. اسماعیل مریوانی در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: با توجه به سیاست‌گذاری‌های دولت جمهوری اسلامی ایران و به‌ویژه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، کردستان به‌صورت ویژه در برنامه‌های تبلیغاتی و معرفی این وزارت خانه گنجانده شده و این موضوع موجب افزایش جذب گردشگران خارجی طی چند سال اخیر شده است. وی افزود: بررسی آمارها از فروردین ماه امسال حکایت از رشد تدریجی ورود گردشگران عراقی به کردستان به نسبت گردشگران از سایر کشورها به‌ویژه گردشگران اروپایی دارد. مریوانی تاکید کرد: آمار ورود گردشگران خارجی طی ۹ ماه امسال از رشدی صعودی برخوردار بود؛ به‌نحوی‌که در ۹ ماه امسال تعداد ۱۷ هزار و ۶۹۹ نفر گردشگر خارجی که حدود ۶۰ درصد از این تعداد عراقی بوده‌اند و حداقل به مدت دو شب در کردستان اقامت داشتند.

بیشتر