آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۹۶

 • بررسی ذائقه سفر گردشگران آذربایجانی

  آزاده باقری
  دنیای‌اقتصاد: مردم جمهوری آذربایجان با ۹۸۹ هزار و ۸۳۶ سفر ورودی در ۷ماهه نخست امسال به ایران نسبت به کل سال ۹۶ با ۹۵۹ هزار و ۶۵۳ نفر و ۱۲ ماه سال ۹۵ با ۹۸۱ هزار و ۲۰۰ نفر بیشترین میزان سفر به ایران را در سال‌های اخیر ثبت کرده‌اند و این کشور بعد از عراق دومین کشوری به‌حساب می‌آید که در ۷ ماه نخست سال ۹۷ بیشترین مسافران ورودی از مرزهای ایران را داشته است. باوجود آنکه ثبت این آمار می‌تواند نویدبخش افزایش سفر ورودی از کشور همسایه باشد؛ اما از آنجایی که چنین آماری از سوی پلیس مهاجرت اعلام می‌شود و در این آمار، تمام ورودی‌ها و خروجی‌ها به ثبت می‌رسد، به همین دلیل نمی‌توان کاملا این افراد را «گردشگر» اطلاق کرد. با این حال چنین اعداد و ارقامی نشان می‌دهد ایران پتانسیل آن را دارد تا مسافران بیشتری را از کشورهای همسایه جذب کند و از پتانسیل این مسافران به‌عنوان گردشگر بهره ببرد؛ اتفاقی که البته برخی از آژانس‌های مسافرتی به‌ویژه آژانس‌هایی که در شهرهای نزدیک به جمهوری آذربایجان هستند، تلاش می‌کنند آن را محقق کنند.
 • توقف پرداخت نقدی عوارض خروج از کشور

  چمدان: از امروز، شنبه ۲۴ آذرماه، عوارض خروج از کشور به‌صورت نقدی و سنتی دریافت نخواهد شد. براساس اعلام بانک ملی، با عملیاتی شدن سامانه پرداخت الکترونیک عوارض خروج از کشور در باجه‌های مرزی و شعب غیرمرزی این بانک از امروز عوارض خروج از کشور به‌صورت نقدی و سنتی دریافت نخواهد شد. براساس این خبر، در فاز نخست طرح پرداخت الکترونیک عوارض خروج از کشور که با همکاری نیروی انتظامی و سازمان امور مالیاتی کشور اجرایی شد، پرداخت وجوه عوارض در شعب غیر مرزی و در فاز دوم این طرح، پرداخت عوارض در شعب مرزی صرفا از طریق درگاه‌ها و کانال‌های پرداخت الکترونیک پذیرفته می‌شود و وجوه عوارض از طریق فیش نقدی در شعب بانک ملی دریافت نخواهد شد. درگاه‌ها و کانال‌های پرداخت الکترونیک عوارض خروج از کشور شامل درگاه پرداخت اینترنتی سازمان امور مالیاتی، دستگاه‌های POS، CASHLESSو کیوسک بانک ملی و همچنین اپلیکیشن موبایلی خواهد بود.
 • احتمال توقف سفر ایرانی‌ها به گرجستان

  دنیای اقتصاد: برخوردهای نامناسب با ایرانی‌هایی که به گرجستان سفر می‌کنند و واکنش‌ها نسبت به آن همچنان ادامه دارد؛ تاجایی که علی اصغر مونسان، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در توییتر خود نوشته: «به‌رغم روابط دوستانه ملت و دولت ایران و گرجستان شاهد چند مورد بدرفتاری با هموطنان‌مان در مرزهای ورودی این کشور هستیم. حفظ شأن گردشگران ایرانی بیش از هر چیز حائز اهمیت است و تداوم رفتارهای نادرست می‌تواند به توقف سفر گردشگران به این مقصد بینجامد. در حال پیگیری‌های بین‌المللی هستم.»
 • توقف پروازهای «آلیتالیا» به ایران از ابتدای ۲۰۱۹

  چمدان: شرکت هواپیمایی ایتالیایی آلیتالیا اعلام کرد که از اول ژانویه ۲۰۱۹ تمام پروازهای رم- تهران را به‌دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران متوقف خواهد کرد و آخرین پروازی که از این شرکت هواپیمایی به تهران خواهد آمد روز سی و یکم دسامبر ۲۰۱۸ در فرودگاه امام فرود خواهد آمد. همچنین این ایرلاین که با پرچم ایتالیا تردد می‌کند اعلام کرده که تمام پول مسافرانی را که برای بهار به مقصد تهران بلیت تهیه کرده بودند پس خواهد داد. این درحالی بود که ژانویه ۲۰۱۶ و چندماه پس‌ از توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵، شرکت آلیتالیا که تا آن‌زمان چهار پرواز در هفته به تهران داشت، خبر داد از ۲۷مارس ۲۰۱۶ هر روز به مقصد فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران پرواز خواهد داشت. پیش از این نیز شرکت‌های اروپایی بریتیش‌ایرویز، ایرفرانس و کی‌ال‌ام پروازهای خود را به مقصد تهران متوقف کرده بودند.
 • گردشگر به دنبال فساد نیست

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه گردشگری پارس در شیراز تاکید کرد که ملت‌ها در موضوع گردشگری دنبال فساد نیستند و اگر به ایران می‌آیند برای دیدن آثار تاریخی، مذهبی و فرهنگی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر