آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۹۴

 • شوک «جلیقه زردها» به گردشگری پاریس

  نوید شکراللهی
  دنیای‌اقتصاد: به‌نظر می‌رسد پاریس روی دور بدبیاری افتاده است. این روزها پایتخت فرانسه که روزگاری عروس شهرهای جهان و حاکم بلامنازع توریسم شهری در دنیا محسوب می‌شد، صحنه یکی از کم‌سابقه‌ترین اعتراضات مردمی و خشم عمومی در هزاره کنونی است. معترضان که به «جلیقه‌زردها» شهرت پیدا کرده‌اند، شنبه‌ها را تبدیل به قرار هفتگی خود برای اعلام مخالفت با دولت حاکم در فرانسه کرده‌اند و خواستار استعفای امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور هستند؛ معترضانی که نخست در اعتراض به طرح افزایش نرخ سوخت به خیابان‌ها آمدند، اما رفته‌رفته مطالباتشان گسترده‌تر شد و در مقابل، خشونت‌ها و درگیری‌ها شدید‌تر.
 • برنامه‌ریزی ترکیه برای درآمدزایی از گردشگری غذا

  چمدان: وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرد میزان درآمد این کشور از گردشگری غذا طی سال آینده به ۵ میلیارد دلار خواهد رسید.
 • در عمق دره‌ای شگفت‌آور

  دنیای‌اقتصاد: ژئوپارک دره راگه یکی از پدیده‌های طبیعی منحصر‌به‌فرد است که در ۲۰ کیلومتری شهر رفسنجان و در مسیر گردشگری دو جاذبه توریستی روستای میمند و کلوت‌های شهداد قرار دارد و به معادن مس سرچشمه هم نزدیک است. ستون‌هایی با ارتفاع ۱۰۰۰ متر و مخروط‌های نوک تیز و کله قندی، منطقه را بسیار خاص و دیدنی کرده ‌است.
 • سهم ایرانی‌ها از گردشگران آذربایجان

  چمدان: آمارها نشان می‌دهد که ایرانی‌ها ۹/ ۸ درصد از گردشگرانی را که بین ماه‌های ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۸ به آذربایجان سفر کرده‌اند تشکیل می‌دهند و ایران رتبه چهارم بیشترین گردشگران ورودی به این کشور را در اختیار دارد. بین ماه‌های ژانویه تا اکتبر ۲۰۱۸ در مجموع ۲ میلیون و ۴۲۰ هزار و ۴۰۰ گردشگر خارجی از ۱۹۴ کشور جهان به آذربایجان رفته‌اند که این رقم ۱/ ۶ درصد نسبت به دوره مشابه در سال ۲۰۱۷ رشد داشته است. براساس گزارش کارگروه آمارهای دولتی آذربایجان، ۱/ ۳۱ درصد از کل گردشگران ورودی به این کشور را شهروندان روس تشکیل داده‌اند. پس‌ از روسیه به‌ ترتیب گرجستان با ۲/ ۲۰ درصد و ترکیه با ۱/ ۱۰ درصد در رده‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند. طبق این گزارش، ۵/ ۶۵ درصد از گردشگرانی که از آذربایجان بازدید می‌کنند مرد و ۵/ ۳۴ درصد زن هستند. طی این دوره، بیشترین افزایش بازدیدکنندگان مربوط به کشورهای خلیج‌فارس (به جز امارات و ایران) بوده است.
 • پاسخ معاون گردشگری به انتقاد از آمار‌ها

  دنیای اقتصاد: معاون گردشگری کشور در پاسخ به انتقاداتی که درباره مرجع آمار گردشگران ورودی به ایران می‌شود، تصریح کرد: «مرجع ما برای آمار گردشگران، پلیس مهاجرت بوده که یک سازمان بی‌طرف است، بنابراین ما خودمان این آمار را تولید نمی‌کنیم و اگر اشخاص یا نهادهایی به این آمار ایرادی وارد می‌دانند، باید به پلیس مهاجرت بگویند که روش آمارگیری آنها مشکل دارد.»

بیشتر