آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۹۳

 • تراز سفر ایران مثبت شد

  آزاده باقری
  دنیای‌اقتصاد: آمار ۴ میلیون و ۷۰۴ هزار و ۵۰۹ سفر خروجی در برابر ۴ میلیون و ۷۳۹ هزار و ۴۱۳ سفر ورودی در ۷ ماه نخست سال ۹۷ در حالی از سوی معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری منتشر شده است که این آمار نشان می‌دهد تراز سفر ایران به میزان ۳۴ هزار و ۹۰۴ سفر مثبت شده است. در مدت زمان مشابه سال ۹۶، با ۳ میلیون و ۶ هزار و ۵۵۸ سفر ورودی در برابر ۵ میلیون و ۲۸۲ هزار و ۱۸۱ سفر خروجی ترازی منفی به میزان ۲ میلیون و ۲۷۵ هزار و ۶۲۳ سفر ثبت شده بود. همچنین در ۷ ماه نخست سال ۹۵، ۳ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۳۷۸ سفر ورودی در برابر ۴ میلیون و ۳۲۰ هزار و ۹۴۹ سفر خروجی تراز منفی یک میلیون و ۲۰۰ هزار و ۵۷۱ سفر خروجی را به نمایش گذاشته بود.
 • اعتراض‌ها به تبلیغ مدیرعامل توییتر برای سفر به میانمار

  ایلنا: مدیر‌عامل توییتر به دلیل انتشار یک توییت که در آن، سفر به میانمار (برمه) را به‌عنوان یک مقصد گردشگری پیشنهاد کرده بود، مورد انتقاد بسیاری از کاربران فضای مجازی قرار گرفت. جک دورسی در حساب شخصی خود در توییتر با بیان اینکه ماه گذشته برای مدیتیشن به میانمار سفر کرده بود، در یک رشته توییت، دنبال‌کنندگان خود در توییتر را که بیش از ۴ میلیون نفر هستند، تشویق کرد تا به میانمار سفر و از این کشور بازدید کنند. اما این پیشنهاد وی با واکنش منفی بسیاری از دنبال‌کنندگان مواجه شد. یکی از کاربران توییتر با متهم کردن مدیرعامل توییتر به نادیده گرفتن وضعیت مسلمانان روهینگیا، در انتقاد از پیشنهاد دورسی نوشت: «این واقعا توصیه غیرمسوولانه‌ای است. آیا او اخبار را نمی‌خواند؟ آیا متوجه اعتراض‌هایی که در توییتر می‌شود، نیست؟» همچنین کاربر دیگری در توییتی گفت: «نوشتن آنچه که تبلیغ گردشگری برای آنها در این زمان محسوب می‌شود، شرم‌آور است.»
 • آسیب اعتراضات به گردشگری پاریس

  تسنیم: یک فعال گردشگری ایران درخصوص وضعیت گردشگری فرانسه به ویژه شهر پاریس در پی اعتراضات جلیقه‌زردها اظهار کرد: «امنیت اجتماعی و جانی از مهم‌ترین شاخص‌های گردشگری است، زیرا در دنیا کسی از روی اجبار به سفر نمی‌رود. بنابراین هیچ کسی حاضر نیست جان خود را به خاطر یک سفر به خطر بیندازد، حتی اگر این سفر به کشور فرانسه باشد.»
 • خطر تخریب بیخ گوش مجموعه جهانی شوشتر

  تسنیم: براساس شواهد و گزارش‌های میدانی، مجموعه جهانی آبشارها و آسیاب‎های آبی شوشتر در آینده‎ای نه‎چندان دور و با توجه به بارندگی‎های این فصل از سال دچار آسیب خواهد شد. مسوول دفتر فنی سازمان برنامه و بودجه خوزستان در ادامه با اشاره به خطراتی که دیواره غربی آسیاب‎ها و آبشارهای شوشتر را تهدید می‎کند، گفت: «در این‌خصوص باید از مشاوران فنی و متخصص به منظور بررسی چگونگی مرمت و استحکام‎بخشی دیواره و رفع مشکلات پیش‎رو استفاده کرد.» ظاهری افزود: «از جمله موارد خطرآفرین می‎توان به نشتی برخی از انشعابات زیرزمینی آب شهری اشاره کرد که تاکنون با نفوذ در بدنه دیواره باعث ریزش بخش‎هایی از آن شده است. این مشکلات و آسیب‎های وارده بر این اثر ارزشمند و تاریخی اگر مورد توجه قرار نگیرد در آینده‎ای نه‎چندان دور باعث آسیب‎رسانی بیشتر به دیواره خواهد شد؛ بنابراین باید از خطراتی که گردشگران و شهروندان مجاور این اثر را تهدید می‎کند جلوگیری به‌عمل آید.»
 • سهم‌خواهی گردشگری از لایحه بودجه

  چمدان: معاون گردشگری کشور اظهار کرد: «معاونت گردشگری در ارتباط با لایحه بودجه امسال پیشنهاد داده‌ است که از عوارض خروج از کشور و مبلغ صدور ویزا برای گردشگران خارجی سهمی به سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری داده شود.» ولی‌الله تیموری افزود: «این مساله در گذشته مغفول مانده بود، درحالی که گردشگران خارجی با ورود به ایران زیرساخت‌های گرشگری را درگیر می‌کنند. به‌علاوه اینکه از لحظه ورود، مسوولیت آنها با سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است اما با وجود این تاکنون از محل این مبالغ هیچ بودجه‌ای به سازمان داده نشده یا برای توسعه گردشگری هزینه نشده‌ است.» وی درخصوص اینکه آیا پیشنهادی از جانب معاونت گردشگری کشور برای تغییر مبلغ عوارض خروج مطرح شده یا خیر تصریح کرد: «ما پیشنهادی در این زمینه نداشتیم و پیشنهاد‌های عنوان شده را هم به معاونت توسعه مدیریت سازمان داده‌ایم؛ چرا که این معاونت مباحث مربوط را در لایحه دولت پیگیری می‌کند. باید ببینیم که آیا این پیشنهاد‌ها در لایحه بودجه درنظر گرفته شده‌است یا خیر.»
 • عملیاتی شدن تسهیلات سفر ارزان به مناطق آزاد

  فرینا: معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اعلام کرد که طرح کارت گردشگری به منظور ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت به گردشگران داخلی در مناطق آزاد کشور عملیاتی می‌شود. به گفته محمدرضا رستمی، برای مشارکت گردشگران داخلی در این طرح،۲۰ میلیون تومان تسهیلات ۴ درصدی ارزان‌قیمت با بازپرداخت یک‌ساله یا ۱۸ ماهه اختصاص‌یافته است. معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین تصریح کرد: «در فاز نخست اجرای طرح کارت گردشگری برای ۳ میلیون نفر از کارکنان دولت و در مراحل بعدی دیگر برای اقشار جامعه با ارائه تسهیلات شامل خرید بلیت، استفاده از هتل، اقامتگاه، مراکز تفریحی، فرهنگی و تاریخی فرصت استفاده از این طرح فراهم خواهد شد.» رستمی یادآور شد: «از طریق کارت گردشگری به ازای هر ۲۷ گردشگر داخلی یک شغل ایجاد می‌شود و درنتیجه فضای کسب‌وکار و اشتغال در بخش گردشگری مناطق آزاد از رونق بیشتری برخوردار می‌شود.»

بیشتر