• سقوط آزاد صنایع‌دستی

  دنیای‌اقتصاد: با شیوع ویروس کرونا و به خواب رفتن بازار گردشگری کشور یکی از بخش‌های این بازار که صنایع‌دستی است نیز به‌شدت تحت‌تاثیر قرار گرفته است. به‌طوری‌که تولید‌کنندگان این حوزه به اندازه‌ای با کاهش مشتری مواجه شده‌اند که منجر به تعدیل نیروی انسانی فعال خود و همچنین تعطیلی کارگاه‌های تولیدی شده اند. در همین راستا محمدرضا داوودی تولید‌کننده سماورزغالی منقلی گفت: این نوع سماور تولید انبوه ندارد؛ زیرا این محصول کاملا دست‌ساز است و روی آن را با سیاه قلم طراحی می‌کنیم. بنابراین میزان تولید آن در ماه و سال به تعداد محدود است.
 • فن‌بدل توریسم به کرونا

  دنیای‌اقتصاد: بنابر اعلام شورای جهانی سفر و گردشگری گرایش و رفتار مسافران به گردشگری داخلی و منطقه‌ای به‌منظور سفرهای با ریسک پایین، قابل اعتماد و نزدیک تغییر یافت. کووید-۱۹ با تغییر گرایش مسافران به سوی گردشگری داخلی و منطقه‌ای منجر به تحقق برنامه‌ریزی‌های گسترده در کوتاه‌مدت خواهد شد. این امر فرصتی منحصربه‌فرد به بخش سفر و گردشگری برای تجدیدنظر و ایجاد مدل‌های تجاری و اقتصادی جدید با مشارکت جوامع محلی خواهد داد.
 • پل ارتباطی توریسم روستایی

  دنیای‌اقتصاد: با توجه به اینکه شیوع ویروس کووید-۱۹ در اوج خود قرار گرفته و افراد زیادی را مبتلا کرده‌ است، در حال حاضر بهترین کار اجتناب از سفر است. این روزها با وجود اینکه حال محیط‌زیست خوب و آب‌وهوای مطبوعی در برخی از مناطق روستایی وجود دارد باید تا زمان کاهش میزان شیوع کرونا در کشور از سفر اجتناب کرد تا شیوع این ویروس بیشتر از این در سطح کشور افزایش پیدا نکند.
 • تعدیل سنگین در آژانس‌های گردشگری

  دنیای‌اقتصاد: با رکود بازار گردشگری دفاتر خدمات مسافرتی نیز با مشکلات مختلفی مواجه شده‌اند که زیان مالی قابل‌توجهی را با خود به همراه داشته است. این زیان مالی تا جایی در دفاتر خدمات مسافرتی نفوذ کرده که صاحبان این دفاتر ناچار به تعدیل نیروی کار خود شده‌اند. علاوه بر آن تعداد قابل‌توجهی از این افراد نیز دفاتر خود را بسته و از این شغل خارج شدند و در حال حاضر در سایر مشاغل مشغول به کار هستند.
 • سبک جهانی توریسم کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: گردشگری کشاورزی یا آگری توریسم یکی از جدیدترین جاذبه‌های گردشگری در دنیای امروز است که طرفداران بسیاری دارد. بسیاری از مردم برای فرار از زندگی پرمشغله و آسیب‌های موجود در زندگی شهری همچون آلودگی و ازدیاد جمعیت علاقه‌مند به گذراندن اوقاتی در طبیعت هستند و این امر منجر به اشتیاق گردشگران به کشاورزی و سفر به مزرعه و محیط روستایی می‌شود.
 • آمار سکته توریسم در جزیره

  دنیای‌اقتصاد: با توجه به اینکه بازار گردشگری با شیوع ویروس کووید-۱۹ دستخوش رکود قابل‌توجهی شده است. بنابراین فعالان حاضر در شهرهای توریستی با ایجاد تخفیف‌ها و شرایط مناسب سعی کرده‌اند بیشترین مسافر را جذب کنند تا درآمد حاصل از ورود گردشگر آنها افزایش پیدا کند. با توجه به اینکه وارد فصل سرد سال شده‌ایم جزیره قشم یکی از مناطقی است که همه ساله در این فصل توریست‌های زیادی آن را به‌عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند.
 • چتر نجات گردشگری در ۱۱ کشور

  دنیای اقتصاد: همه‌گیری کرونا، جهان و به‌ویژه بخش گردشگری را متحمل خسارت‌ها و آسیب‌های قابل‌توجهی کرده است و بیش از ۹۰درصد از جمعیت جهان به‌دلیل محدودیت‌های سفر و ترس از ابتلا به ویروس در خانه‌ها ماندند و منجر به توقف تقریبا کامل فعالیت‌ها در بازار گردشگری در جهان شد. جوامع بزرگ و کوچک در زمینه گردشگری، درآمد نزدیک به صفر درصد را متحمل شدند و طی چند ماه، شغل میلیون‌ها نفر در معرض خطر قرار گرفت. براساس اعلام شورای جهانی سفر و گردشگری بیش از ۱۲۱ میلیون شغل در حوزه گردشگری و سفر در معرض خطر قرار گرفته که این امر می‌تواند منجر به وارد آمدن خسارت ۴/ ۳ تریلیون دلاری در تولید ناخالص جهانی شود. که البته این رقم باتوجه به ناهماهنگی‌های بین‌المللی می‌تواند تا ۱۹۷میلیون شغل نیز برسد.
 • «زندگی اولیه» با گردشگری عشایری

  دنیای‌اقتصاد: پسامدرنیسم، جهان مدرن را به سوی گردشگری در طبیعت و بازگشت به زندگی بدوی سوق داده و گردشگری عشایر را به گونه جدیدی از انواع گردشگری تبدیل کرده است.
 • تحول توریستی در زندگی روستایی

  دنیای‌اقتصاد: توسعه گردشگری روستایی که شعار تعیین شده سال جدید از سوی سازمان بین‌المللی گردشگری است علاوه بر افزایش سفرهای داخلی و رونق بازار گردشگری کشور، می‌تواند موجب افزایش کیفیت زندگی روستانشینان در کشور شود. به‌طوری که سود حاصل از درآمد گردشگری که روستانشینان کسب می‌کنند می‌تواند باعث ارتقای سطح درآمد و کیفیت زندگی آنها شود. از همین رو می‌توانیم با اجرایی کردن این شعار در کشور علاوه بر چنین رونقی همسو با سایر کشورهای جهان نیز حرکت کنیم.
 • تاریخ پرواز هواپیماها از باند «کرونا»

  دنیای‌اقتصاد: براساس اعلام شرکت اعتبارسنجی استاندارد اند پورز زیرمجموعه شرکت مک گرو-هیل، افزایش سریع میزان موارد بیماری کووید-۱۹ در جهان و برقراری مجدد محدودیت‌های سفر منجر به کند شدن روند بازیابی ترافیک هوایی جهان شده است.
 • فرصت خاموش برای طبیعت‌گردی

  دنیای‌اقتصاد: با وجود اینکه شیوع ویروس کووید-۱۹ موجب شده تا اغلب کسب‌وکارهای اقتصادی آسیب جدی در حوزه مالی را تجربه کنند. اما در این میان برخی از بخش‌های اقتصادی همچون بازار گردشگری بیش از سایر بازار‌ها از رونق افتاد و همین امر نیز زیان قابل‌توجهی را با خود به همراه داشته است. با این حال با یک مدیریت صحیح می‌توانیم از این فرصت خاموش که ویروس کرونا ایجاد کرده استفاده کنیم و به‌واسطه آن به جذب بهداشتی گردشگر پرداخته و این بازار به خواب رفته را جانی دوباره ببخشیم.
 • نجات توریسم از ویروس سیاسی

  دنیای‌اقتصاد: پایان ترامپ در آمریکا، بازار جهانی گردشگری را از ویروس سیاسی حداقل ۲ساله تصفیه می‌کند.
 • شرط پذیرش توریست در روستاها

  دنیای‌اقتصاد: به‌منظور رونق بخشیدن به بازار گردشگری روستایی و حرکت در راستای شعار «توسعه گردشگری روستایی» که توسط سازمان جهانی گردشگری برای یک‌سال آینده تعیین شده است، در ایران باید ابتدا بسترهای لازم برای این سبک فراهم شود که این بسترها شامل زیرساخت‌هایی در روستاها و آموزش‌هایی است که باید به گردشگران داد. همچنین باید این نوع از گردشگری را در کشور به نحوی توسعه دهیم که به‌صورت پایدار و بدون آسیب رساندن به محیط‌زیست اجرا شود.
 • جذب توریست با کلید «فائو»

  دنیای‌اقتصاد: ورود گردشگران داخلی و خارجی به روستاها با کلید فائو کشف شد. به‌منظور تبدیل کردن حومه شهرهای جهان به‌عنوان مقصدی برای گردشگران، فائو اقدام به ثبت جهانی میراث کشاورزی روستاها کرده است که این امر منجر به معرفی روستاها به جهان و در نتیجه جذب توریست به این مقاصد بکر می‌شود.
 • حراج «اتاق» در هتل‌های بزرگ

  دنیای‌اقتصاد: با توجه به ادامه‌دار بودن ویروس کرونا در جهان و موج ابتلا به آن در کشور طی ماه‌های اخیر، هتلداران در شهرهای توریستی و پرسفر برای جلوگیری از زیان بیشتر ناشی از رکود سفر شرایط و تخفیف‌های قابل توجهی را برای توریست‌ها در نظر گرفته‌اند. در واقع شیوع ویروس کرونا در جهان نه تنها سلامت افراد در جوامع مختلف را دستخوش چالش کرد بلکه به بخش‌های مختلف اقتصادی آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کرد. ویروس کووید-۱۹ بیشترین آسیب اقتصادی را به بازار گردشگری وارد کرد از همین رو فعالان این بازار نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی آسیب‌های مالی بیشتری را تجربه کرده‌اند. هتل‌ها یکی از بخش‌های این بازار هستند که برای راه‌اندازی آنها نیاز به سرمایه‌گذاری با مبالغ بالا است. این نوع از اقامتگاه‌ها سال‌ها است که در کشور فعالیت می‌کنند و دارای هزینه‌های ثابت بالایی همچون هزینه آب، برق، گاز، عوارض، پرسنل و... هستند. شیوع ویروس کرونا موجب شد که سفر با کاهش جدی مواجه شود و صاحبان هتل‌ها نیز زیان مالی قابل توجهی را متحمل شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر