آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۱۸

 • ۳ شرط بقای آژانس‌های مسافرتی

  آزاده باقری
  دنیای اقتصاد: براساس آمارهای موجود، حدود ۴۷۰۰ آژانس مسافرتی در کشور مشغول فعالیت هستند و تنها نزدیک به ۱۰۰ آژانس به‌صورت رسمی خدمات الکترونیک ارائه می‌دهند. این در حالی است که پیشرفت تکنولوژی از یکسو مشاغل تازه و نو را ایجاد و از سوی دیگر بسیاری از کسب‌وکارهای گوناگونی را که تا قبل از آن وجود داشته تهدید می‌کند؛ به‌طوری که بسیاری از مشاغلی که تحت‌الشعاع ورود این تکنولوژی هستند، دو راه بیشتر ندارند، یا باید این شغل را به باد فراموشی بسپارند یا سوار بر موج پیشرفت‌های نوین شوند و خود را به روز کنند.
 • واکنش به اظهارات «سیف» درباره سفرهای خارجی

  دنیای اقتصاد: اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی ایران در خصوص سفرهای خارجی مردم با واکنش منفی فعالان گردشگری و صنعت سفر روبه‌رو شده است. چندی پیش ولی‌الله سیف با حضور در یک برنامه تلویزیونی در خصوص سیاست‌های ارزی دولت صحبت کرد و در بخشی از آن با اشاره به اینکه سفرهای خارجی مردم حجم زیادی از اسکناس‌های ارزی کشور را مصرف می‌کند، اظهار کرد: «مسافرت مسافران ایرانی به خارج از کشور بیش از حد معمول است و باید متعادل شود.» این برای چندمین بار است که در ماه‌های اخیر، یکی از مسوولان بلندپایه دولت سفرهای خارجی مردم را به باد انتقاد می‌گیرد و به‌نوعی اظهار می‌کند که در سیاست‌گذاری‌ها باید این نوع سفرها را محدود کرد.
 • آمار صادرات صنایع دستی از گمرک هرمزگان

  به گفته معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی هرمزگان، بیش از ۲میلیون و ۲۰۰هزار دلار انواع صنایع‌دستی از گمرک هرمزگان به کشورهای مختلف در سال ۹۶ صادر شده است. به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان، سهراب بناوند افزود: «سال گذشته بیش از ۲میلیون و ۲۰۰هزار دلار انواع صنایع‌دستی استان هرمزگان به کشورهای حاشیه خلیج فارس، انگلستان، هند و کانادا صادر شده است که مهم‌ترین محصولات صادر شده حصیر، سفال، محصولات چوبی و گلیم بوده است.» او با بیان اینکه شهرستان‌های بندرعباس، حاجی‌آباد، بندرلنگه، میناب و سیریک از مهم‌ترین قطب‌های تولید صنایع‌دستی در استان هرمزگان هستند، افزود: «بیش از ۶۴هزار نفر در زمینه تولید صنایع‌دستی در قالب ۴۲ رشته صنایع‌دستی در هرمزگان فعالیت می‌کنند.» براساس این خبر، گلابتون‌دوزی، خوس‌دوزی، شک‌بافی، نواربافی، سفالگری، حصیربافی، گلیم‌بافی و تراش صدف ازجمله صنایع‌دستی مهم هرمزگان هستند.
 • آنچه خواب را از چشم هتلداران می‌گیرد!

  مسعود غلامی / مدرس دانشگاه
  هرسال در اجلاسی که در میامی، فلوریدا برگزار می‌شود تلاش می‌شود که مشکلات صنعت هتلداری بین‌المللی با بحث و بررسی و نظرسنجی و رای‌گیری مشخص شود. در سال ۲۰۱۷ بحث‌های عمیقی در خصوص ۱۰۰ موضوع و مشکل مختلف که جامعه هتلداری با آن روبه‌روست صورت گرفت و درنهایت ۱۰ موردی که بیشترین تاثیر را داشته‌اند شناسایی شد. در این مقاله و سلسله مقالاتی که با این عنوان هست سعی می‌شود به‌طور مختصری این عوامل معرفی شوند تا با شناسایی راهکارها بتوان تا حدودی بر این مشکلات فائق آمد. البته اعلام این مشکلات در سطح صنعت هتلداری بین‌المللی بوده که سعی شده با بومی‌سازی بخشی از آن مشکلات درونی نیز در آن دیده شود. در مقالات گذشته به بحث جذب و اشتغال، فناوری، سودآوری، جمعیت‌شناختی، معضل افزایش هزینه‌ها و همچنین رشد سیستم‌های رزرواسیون آنلاین اقامتگاه‌های شخصی در صنعت هتلداری پرداخته و در این مقاله موضوعات دیگر مطرح و درنهایت جمع‌بندی خواهد شد.
 • احتمال واکنش متقابل به محدودیت‌های جدید سفر به چین

  چندی پیش خبری منتشر شد که از اعمال برخی محدودیت‌های جدید از طرف دولت چین برای ورود اتباع ایرانی به این کشور حکایت می‌کرد و به موجب این محدودیت‌ها، شرایط ورود ایرانیان به چین دشوار‌تر خواهد شد.
 • تعریف تورهای گردشگری راه‌آهن برای توریست‌های خارجی

  مدیر طرح گردشگری راه آهن از اجرای تورهای ورودی برای گردشگران خارجی در مسیر گردشگری راه آهن ایران خبر داد. محمد محسنیان در این باره به خبرگزاری مهر گفت: «تاکنون بیش از چهار هزار نفر در طرح گردشگری ریلی و راه آهن شرکت کرده‌اند. در نظر داریم گردشگران خارجی نیز از این مسیر استفاده کنند و با راه آهن ایران آشنا شوند.» به گفته وی، اکنون در هر مسیر سه یا چهار گردشگر خارجی نیز حاضر می‌شوند که از کشورهای مختلف مانند کشورهای اروپایی یا آسیای جنوب شرقی و حتی آمریکایی بوده‌اند.
 • «آشوراده»، «ونیز» می‌شود

  به گفته رئیس اتاق گلستان، جزیر آشوراده می‌تواند به عنوان وجه مشترک مازندران و گلستان به ونیز ایران تبدیل شود.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر