آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۱۹

 • «زمستانِ» طرح ساماندهی تعطیلات؟

  دنیای اقتصاد: هفته گذشته درحالی رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ارائه طرح تعطیلات زمستانی به معاون‌اول رئیس‌جمهوری و دولت خبر داد که کارشناسان و فعالان گردشگری بارها تاکید کرده‌اند پیش از درنظر گرفتن چنین تعطیلاتی، نخست باید تکلیف تعطیلات مناسبتی در تقویم کشور تعیین و چاره‌ای برای ۲روزه شدن تعطیلات پایان هفته اندیشیده شود. صحبت‌های علی‌اصغر مونسان درخصوص تعطیلات زمستانی درحالی صورت می‌گیرد که به‌رغم برخی وعده‌ها، ساماندهی تعطیلات در تقویم کشور و ۲روزه شدن تعطیلات آخر هفته از طرف مسوولان دائما نادیده گرفته می‌شود و پیامدهایی منفی را مانند شلوغی، ازدحام و ترافیک در جاده‌ها و مقاصد گردشگری کشور در چند روز گذشته به سبب تعطیلی و هجوم مسافران رقم می‌زند. صاحب‌نظران باور دارند اجرای طرح تعطیلات زمستانی به تنهایی، گرهی از مشکلات موجود نخواهد گشود و این تعطیلات نیز مانند تعطیلات نوروزی موجب ایجاد آلودگی‌های محیط زیستی، ترافیک گسترده در جاده‌های سطح کشور، شلوغی و ازدحام در مقاصد سنتی سفر خواهد شد. تجارب جهانی نیز نشان می‌دهد پیاده‌سازی چنین تصمیمی تنها زمانی منجر به نتایج مثبت شده که پیش از آن مساله ۲ روزه شدن تعطیلات آخر هفته و شفافیت در وضعیت سایر تعطیلات در طول ایام سال محقق شده باشد.
 • تاکید نوبخت بر حمایت دولت از توسعه بوم‌گردی

  رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: «حمایت در ارائه تسهیلات برای رونق بوم‌گردی به‌عنوان سیاست‌های مصوب دولت دوازدهم در دستور کار است.» محمدباقر نوبخت به «ایرنا» گفت: «باید شرایط را برای تبدیل واحدهای واجد شرایط مسکونی روستایی به بوم‌گردی با هدف اسکان میهمانان و مسافران تسهیل کنیم.» به‌گفته وی، واحدهای مسکونی روستایی برای تبدیل به بوم‌گردی در اولویت پرداخت تسهیلات هستند. معاون رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: «با توجه به اینکه سازمان برنامه و بودجه وظیفه نظارت بر پرداخت تسهیلات را برعهده دارد، در صورت ارائه هرگونه گزارش مبنی بر همکاری نکردن بانک‌ها، این سازمان وارد عمل شده و شرایط تسهیل پرداخت وام را تا حصول نتیجه لازم فراهم می‌سازد.» نوبخت به کسانی که خانه‌های روستایی دارند ولی هنوز اقدام نکرده‌اند توصیه کرد که با انگیزه مشارکت در انتقال فرهنگ و همچنین مباحث اقتصادی واحدهای بوم‌گردی به‌عنوان واحدهای اقتصادی درآمدزا برای روستاییان و خانوارها وارد عمل شوند.
 • ارزیابی بازرسان UNWTO از امکانات «همدان ۲۰۱۸»

  بازرسان سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) به‌منظور بررسی برنامه‌های پیش‌بینی شده همدان برای میزبانی نشست اجلاس سازمان جهانی گردشگری وارد این استان شدند تا به بررسی امکانات برگزاری «همدان ۲۰۱۸» بپردازند. در همین حال، به گزارش میراث آریا، ژو جینگ، مدیر برنامه منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه UNWTO با اشاره به اهمیت و جایگاه ایران به‌عنوان یک بازار بالقوه گردشگری در بین کشورهای آسیایی و اروپایی، از اجلاس همدان ۲۰۱۸ به‌عنوان یک نمایشگاه بزرگ گردشگری یاد کرد و آن را نقطه عطف رشد و توسعه گردشگری ایران در جهان دانست.
 • سفر شهروندان ۱۵ کشور به «آذربایجان» با ویزای فرودگاهی

  جمهوری آذربایجان ساده‌سازی صدور روادید از طریق سیستم آسان ویزا را از ۲۵ اردیبهشت ماه برای شهروندان ۱۵ کشور آغاز می‌کند.
 • همه چیز درباره علایق سفر روس‌ها

  در تازه‌ترین بررسی انجام‌شده، شهروندان روسیه جزو ۱۰ کشور برتر گردشگران خارجی هستند. به گزارش «ایسنا» از اینترفاکس، بر این اساس روس‌ها حداقل دو تا سه بار در سال به سفر می‌روند و بیش از ۴۵ درصد ترجیح می‌دهند به سواحل دریا سفر کنند. همچنین متوسط میانگین سفر گردشگران روس هشت روز است و محبوب‌ترین نوع حمل‌ونقل به ترتیب سفر با قطار (۶۳درصد)، هواپیما (۵۷درصد) و خودروی سواری (۴۹درصد) است. از سوی دیگر بیش از ۷۸درصد از زنان روس ترجیح می‌دهند برای گردش و استراحت به تنهایی سفر کنند. با برقراری مجدد تورهای ترکیه و مصر، این دو کشور بیشترین مقصد گردشگران روس هستند. حداقل قیمت تور یک‌هفته‌ای با خدمات کامل مسافری در سواحل مصر برای گردشگر روسیه ۳۵۰ دلار هزینه دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر