• تیر خلاص به گردشگری دریایی

  دنیای‌اقتصاد: گردشگری دریایی در سواحل جنوبی ایران با توجه به توسعه گردشگری در این مناطق می‌تواند به یکی از پرطرفدارترین انواع گردشگری در ایران تبدیل شود؛ این در حالی است که علاوه بر زمزمه‌های امحای لنج‌های قدیمی در این مناطق،‌ سرمایه‌گذار برای ورود به این حوزه باید در پیچ و خم‌های اداری سی و چند دستگاه و سازمان دولتی در رفت و آمد باشد که هر کدام سنگی پیش پایش می‌گذارند، در چنین وضعیتی با وجود دانش، تکنولوژی و حضور سرمایه‌گذار متاسفانه تحرکی در این بخش مشاهده نمی‌شود.
 • کریدور توریستی در کشورهای واکسینه

  دنیای‌اقتصاد: دولت انگلیس به‌منظور بازگشت سفرها، برنامه ارائه تست کووید-۱۹ در بدو ورود به کشور پس از گذران تعطیلات در خارج از کشور را از ۱۷ مه (ماه آینده) در دستور کار قرار داده است که البته باتوجه به بالا بودن هزینه تست کرونا و پرداخت حدود ۱۰۰ پوند در ازای بازگشت به کشور، می‌تواند از میزان متقاضی سفرهای خارجی بین انگلیسی‌ها بکاهد.
 • رونق نوروزی بازار گردشگری کیش

  دنیای‌اقتصاد- جزیره کیش: آمار ورود گردشگر و مسافر به جزیره کیش از آخرین روز‌های اسفند ۹۹ تا پایان تعطیلات نوروز سال جاری تشریح شد.
 • «گردشگری واکسن» در راه است

  ارشک مسائلی/ پژوهشگرگردشگری
  شاید یکی از بهترین راهبردهای پیش‌روی بخش گردشگری در دوران کرونا، گردشگری سلامت باشد.
 • رشد بازار گردشگری تبریز

  دنیای‌اقتصاد - تبریز- سیما نیک‌رفتار: مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: به‌رغم شیوع کرونا، تمایل به سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری در استان ۲۰ درصد افزایش یافته است.
 • شکار توریست با تور مجازی

  دنیای‌اقتصاد: کرونا گرچه گردشگری را با چالش‌های جدی در جهان مواجه کرده اما در عین حال افق‌های تازه‌ای را هم پیش روی آن گشوده است، دریچه‌هایی که می‌توانند اتفاقا برای کشوری مانند ما که به‌خاطر مباحث غیراقتصادی از جمله برجام، با تبلیغات منفی برخی کشورها مواجه است به‌عنوان یک فرصت برای جذب گردشگر خارجی نگریسته شود. تورهای گردشگری مجازی که این روزها در کشورهای مختلف راه افتاده، توانسته است مردم محبوس شده در خانه‌ها به‌واسطه قرنطینه را از خانه‌هایشان به سرزمین‌های مختلف ببرد و جاذبه‌های آنها را به شکل آنلاین برایشان نشان‌ دهد. این گردشگران درحالی به صفحه مانیتورشان چشم دوخته‌اند که راهنما همزمان برایشان از میدان نقش جهان، مسجد ایاصوفیه و سایر جاذبه‌ها توضیح می‌دهد. گویی آنها هم همان ساعت آنجا هستند و از لذت حضور در این اماکن بهره می‌برند.
 • اولین پالس توریسم به واکسیناسیون

  دنیای‌اقتصاد: سازمان جهانی گردشگری در نخستین گزارش خود از بازار گردشگری ۲۰۲۱، تاثیر ویرانگر کووید-۱۹ بر این صنعت را کاهش حدود ۸۷ درصدی در اولین ماه سال جدید برآورد کرده که این به‌دنبال کاهش ۸۵ درصدی در سه ماه آخر سال ۲۰۲۰ است.
 • خطای نوروزی در حمل‌ونقل عمومی

  دنیای‌اقتصاد: در روزهای پایانی اسفند،‌ درحالی‌که هیچ برنامه مشخصی برای انجام سفرهای نوروزی وجود نداشت و بسیاری از ایرانی‌ها خبرهای مرتبط با معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری را دنبال می‌کردند،‌ یک مساله واضح بود. اینکه سفر با قطار،‌ اتوبوس‌، هواپیما مجاز و سوار شدن به هر کدام از آنها نیز با تست کرونا و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی امکان‌پذیر است. در همین رابطه میرحسن موسوی معاون مسافری راه‌آهن اعلام کرده بود در سه مرحله از سامانه وزارت بهداشت برای متقاضیان خرید بلیت استعلام صورت می‌گیرد. در مرحله اول اگر فردی بلیت قطار خریداری کرد در زمان خرید بلیت با کدملی استعلام از سامانه بهداشت انجام می‌شود. در مرحله دوم اگر فردی برای چند روز بعد بلیت خریداری کند مجدد در روز سفر استعلام انطباق کد ملی با سامانه وزارت بهداشت انجام می‌شود و اگر نام فرد در سامانه وزارت بهداشت به‌عنوان بیمار کرونایی ثبت شده بود به او اطلاع‌رسانی کرده و از او می‌خواهند به ایستگاه نیاید. مرحله سوم در روز مسافرگیری بوده که باز هم از طرف مسوولان قطار استعلام از سامانه وزارت بهداشت انجام می‌شود و اگر مسافری استعلام کرونایش مثبت شد از قطار پیاده می‌شود. او همچنین از غربالگری در ایستگاه‌ها خبر داده و گفته بود استفاده از ماسک برای مسافران اجباری است. درباره شرایط سفر با اتوبوس هم اعلام شد تنها صندلی‌های کنار پنجره فروش رفته و مسافران در صورت تخلف در فاصله‌گذاری اجتماعی چه در اتوبوس و چه در سواری کرایه آن را می‌توانند با شماره‌ ۱۴۱ مطرح و شکایت‌شان را پیگیری کنند.
 • کارت پرواز ویژه کرونا

  دنیای‌اقتصاد: بسیاری از شرکت‌ها و کشورهایی که اقتصادشان وابسته به گردشگری است به‌‌رغم اثبات نشدن قطعی واکسن‌های تولید شده، آن را مهم‌ترین عامل بازگشایی بازار گردشگری به‌شمار می‌آورند.
 • نوروز در پایتخت چگونه گذشت؟

  گرچه هنوز آمار رسمی از حجم سفرهای نوروزی اعلام نشده اما تردیدی نیست تعداد مسافران نسبت به نوروز ۱۳۹۹ افزایش داشته است. نمونه‌اش استان اردبیل که نادر فلاحی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری درباره آن اعلام کرده میزان تردد ورودی به این استان از ۲۵ اسفند تا ۱۱ فروردین با رشد ۲۰۰ درصدی مواجه بوده و در این دوره ۳۶۷ هزار مسافر ورودی و ۳۰۰ هزار مورد خروج گردشگر از استان اردبیل ثبت شده است. در سایر استان‌ها به‌ویژه در استان‌های شمالی و خراسان‌رضوی هم تعداد گردشگران نسبت به مدت مشابه در سال گذشته (عید ۹۹) افزایش داشته یا در شهری مانند کرمان پیدا کردن محل مناسب برای اقامت برای گردشگران ساده نبوده است. با این حال آنچنان که ولی تیموری معاون گردشگری کشور در نیمه تعطیلات نوروزی اعلام کرده متوسط ضریب اشغال در مراکز اقامتی رسمی (هتل‌ها) رقمی معادل ۳۰ درصد بوده و تا هفتم فروردین ماه که اوج تعطیلات و سفر مسافران بود تنها یک میلیون و ۳۰۰ هزار شب اقامت در این مراکز ثبت شده که با فرض متوسط سه شب اقامت حدود ۴۵۰ هزار نفر در این بازه زمانی به این اقامتگاه‌‌ها سفر کرده‌اند.
 • هفت سین جدید سفرهای نوروز

  دنیای‌اقتصاد: پس از سردرگمی‌های سفرهای نوروزی پیش از شروع تعطیلات، همزمان با چراغ سبز ستاد ملی مقابله کرونا برای سفرهای نوروزی در آخرین روز سال ۹۹ سبک مسافرتی در عید تغییر یافت و هفت‌سین جدیدی از سفرهای نوروزی ایجاد شد که براساس آن حدود ۴ میلیون خانوار ایرانی به سفر رفتند.
 • بهترین گزینه برای تعطیلات

  سردرگمی مسافران نوروزی پس از اعلام نقشه رنگ‌بندی شهرها به جای برطرف‌شدن تشدید شد. اظهارات مبهم درباره محدودیت‌های کرونایی سفر و ترس شهروندان از ورود به یک منطقه شهری درگیر «کرونا با شدت بالا»، می‌طلبد خانوارها برای تعطیلات عید یک برنامه‌ریزی ایمن و قابل اتکا داشته باشند. بهترین گزینه برای نوروز، معرفی شده است. روز گذشته وزیر بهداشت اعلام کرد دوستان ستاد کرونا، رنگ‌بندی براساس ویروس جهش‌یافته را نپذیرفتند و رنگ‌بندی‌ شادتر را انتخاب کردند.
 • خرج توریست‌ها در ۳۷ کشور

  دنیای‌اقتصاد: هزینه سفر توریست‌ها به ۳۷ کشور، براساس نرخ‌های خدمات گردشگری سال ۲۰۲۰ مشخص شد. جزئیات هزینه‌هایی که سال گذشته میلادی توریست‌های خارجی در کشورهای مختلف جهان برای گردشگری صرف کردند، نشان می‌دهد تورم ۵۹درصدی در این بازار به ثبت رسیده است. بهای خدمات گردشگری در برخی کشورها حتی بیش‌از ۲برابر (نسبت به ۲۰۱۹) شده است. بررسی‌ها درباره علت رشد تند مخارج گردشگران در کشورها نشان می‌دهد دو عامل در این اتفاق نقش داشته است. رکود سفر در سال کرونا باعث شد ارائه‌کنندگان خدمات گردشگری مجبور به تغییر قیمت‌ها شوند.
 • حیرت بوم‌گردی‌ها از مقررات عید

  دنیای‌اقتصاد: یک سال تعطیلی، بسته شدن درهای اقامتگاه،‌ تعدیل کارکنان و پرداخت‌ اقساط وام‌های دریافتی تنها بخشی از داستان اقامتگاه‌های بوم‌گردی در یک سال شیوع کروناست. آنها با انواع و اقسام مشکلات اقتصادی دست به گریبان‌اند و برخی حتی به فکر فروش اقامتگاه و تغییر شغل افتاده‌اند. نوروز ۱۴۰۰ در حالی شروع می‌شود که اغلب شهرهای گردشگرپذیر با محدودیت‌های جدی در ورود گردشگر مواجه خواهند بود.
 • سیاست وارونه برای سفرهای عید

  دنیای‌اقتصاد: تعیین و تکلیف برای سفرهای نوروزی از سوی سیاست‌گذاران در حال تبدیل شدن به تصمیمات پرخطر و همسفری با کرونا است که در این راستا سیاستی وارونه برای برقراری سفرهای عید تنها با حمل‌ونقل عمومی و به شکل گروهی و ممنوعیت تردد خودروهای شخصی تدوین شده است. این درحالی است که تجربه برخی کشورهای موفق در بازیابی سفرها در شخصی‌سازی سفرها بوده و سفرهای گروهی و پرخطر با تاخیر اتفاق خواهد افتاد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر