• حامی کرونا در تخریب بازار گردشگری

  دنیای‌اقتصاد: سیاست‌های ناکارآمد ضربه سهمگینی بر بازار گردشگری وارد کرده است. متولیان گردشگری به‌جای ایجاد شرایط و اعطای تسهیلات مناسب همچون معافیت‌های مالیاتی و ایجاد سفرهای داخلی امن با سیاست‌گذاری‌های اشتباه به تخریب بازار گردشگری پرداختند.
 • باغ‌گردی در آخر هفته

  دنیای‌اقتصاد: آرام‌آرام نقشه سرخ رنگ ایران به سمت نارنجی شدن می‌رود،‌ تعدادی از شهرهایی که هفته پیش قرمز بودند از شرایط بحران کرونا خارج شده‌اند گرچه تا آبی شدن شهرها همچنان باید از خودمان و اطرافیان و همشهریان‌مان مراقبت کنیم. مقررات مرتبط با منع سفرهای بین‌شهری برای جلوگیری از شیوع ویروس در بسیاری مناطق همچنان برقرار است و برخی روستاییان از ورود افراد غریبه به روستاهایشان جلوگیری می‌کنند. این موضوع برای آنها که عادت به سفر کردن داشتند شبیه گیر افتادن در یک فضای بسته است درحالی‌که می‌توان به‌عنوان فرصت هم نگریست،‌ فرصتی که ما را با شهرمان و جاذبه‌های اطرافش بیشتر آشنا می‌کند.
 • نقاط یکبار مصرف برای گردشگری

  دنیای‌اقتصاد: اطراف پایتخت پر است از روستاهای توریستی به‌طوری‌که جاذبه‌های متنوع همچون هوای تمیز و متفاوت، فرهنگ بومی، طبیعت منطقه و حتی منظر –چیدمان خانه‌ها- روستاهای حومه، آنها را برای گردشگران جذاب کرده است اما نیروی دافعه مشترکی در این روستاها وجود دارد که باعث شده این مناطق به نقاط یکبار مصرف برای گردشگران تبدیل شود.
 • فرصت‌سازی مالدیو از کرونا

  دنیای‌اقتصاد: کشور کوچک مالدیو، اولین کشور جهان است که برای جذب گردشگران خارجی اقدام به بازیابی گردشگری بین‌المللی می‌کند.
 • ضدتوریسم در روستاهای توریستی

  دنیای‌اقتصاد: تحقیقات انجام شده در بریتانیا در کنار آمار سفرهای نوروزی و پایین بودن ضریب اشغال هتل‌ها نشان می‌دهد که در دوران پاندمی گردشگران ترجیح می‌دهند به‌جای سفر به شهرهای بزرگ و اقامت در هتل‌های چند ستاره‌،‌ اقامتگاه‌های بوم‌گردی یا ویلاهایی را که در مناطق روستایی هستند انتخاب ‌کنند. در این مناطق امکان فاصله‌گذاری اجتماعی بیشتر شده و به تبع آن احساس امنیت روانی گردشگر هم بالا می‌رود.
 • شهرهای پیشرو در جذب گردشگر

  دنیای‌اقتصاد: آمارها نشان می‌دهد علاقه گردشگران در کشورهای مختلف به رزرو هتل و پرواز به‌صورت ماهانه افزایش یافته که این افزایش جست‌وجوها برای تعطیلات تابستانی گامی مثبت برای بخش گردشگری به‌شمار می‌رود.
 • هیجان سفر به حیات وحش

  شهروز اسماعیلی: رویای آفریقا برای ایرانی‌ها همیشه بوده،‌ از آن زمان که کالاهایشان را بار لنج‌ها می‌کردند و به زنگبار می‌بردند تا اکنون که فیلم‌های مهاجرت هزاران گونه حیات‌وحش و دیدن صحنه‌های شکار دوستداران طبیعت و حیات‌وحش را به این کشور می‌کشاند. بسیاری با رویایی که این فیلم‌ها برایشان ساخته یک هدف در زندگی‌شان می‌گذارند و آن سفر به آفریقا و کنیا به‌عنوان اولین،‌ قابل دسترس‌ترین و اقتصادی‌ترین مقصد است.
 • کم‌نمایی در آمار سفرهای نوروزی

  دنیای‌اقتصاد: متولی گردشگری با محدود کردن دایره اطلاعاتی خود به اقامت مسافران عید ۱۴۰۰ در اقامتگاه‌های رسمی مورد تاییدش، نتوانسته در ارائه دقیق آمار سفرهای نوروزی آن‌طور که باید عمل کند.
 • دیوار عوارض برای سفراولی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: عوارض خروج از کشور با ۱۳۶ هزار تومان افزایش برای گردشگرانی که برای اولین بار از کشور خارج می‌شوند به ۴۰۰ هزار تومان رسیده است. نخستین بار عوارض خروج از کشور در سال ۱۳۹۶ اعمال شد، آن زمان برای سفر اولی‌ها این مبلغ ۲۲۰ هزار تومان بود و به ترتیب در سفر دوم به ۳۳۰ و در سفر سوم به ۴۴۰ هزار تومان می‌رسید. سال‌های ۹۷ و ۹۸ شاهد افزایشی در عوارض نبودیم اما در سال ۹۹ که ایران زیر سایه کرونا نفس می‌کشید این عوارض به ترتیب به ۲۶۴، ۳۹۶ و ۵۲۸ هزار تومان افزایش یافت. در لایحه بودجه ۱۴۰۰ گرچه عوارض به همان اندازه سال ۱۳۹۹ ذکر شده بود اما در نهایت در قانون قید شد سفر اولی‌ها ۴۰۰ هزار تومان،‌ سفر دومی‌ها ۶۰۰ و کسانی که سفر سوم یا بیش از آن هستند ۸۰۰ هزار تومان باید بپردازند. به گفته علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری سهم صنعت گردشگری در سال ۹۷ از این بخش ۱۷ هزار تومان بوده که در سال ۹۹ به ۸۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.
 • سال سقوط سفرهای هوایی

  دنیای‌اقتصاد: انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (یاتا) در گزارش خود از ترافیک مسافرتی جهان در سال ۲۰۲۰ از کاهش ۶۶ درصدی تقاضای سفر در مقایسه با سال ۲۰۱۹ خبر می‌دهد که این میزان نشان‌دهنده شدیدترین افت ترافیک هواپیما در تاریخ این صنعت است.
 • تبعات امحای لنج‌های گردشگری

  توریسم دریایی می‌تواند یکی از ابزارهای تنوع بخشی به گردشگری در جنوب ایران باشد و تعداد گردشگران خارجی و داخلی این منطقه را افزایش دهد؛ چنانچه لنج‌ها به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین ملزومات این شیوه از توریسم به جای امحا، احیا شوند.
 • ریزش و رویش خطوط هوایی

  دنیای‌اقتصاد: چشم‌انداز شرکت‌های هواپیمایی اروپا همچنان منفی است زیرا این بخش بیشترین میزان آسیب ناشی از همه‌گیری کرونا در سراسر جهان را متحمل شده و کمتر بخش اقتصادی تا این اندازه متضرر شده است.
 • تفریح متفاوت برای آخرهفته

  نقشه‌ شیوع کرونا در ایران نشان‌دهنده قرمز شدن اغلب شهرها و استان‌هاست. در این شرایط سفر کردن می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری برای گردشگر و خانواده و دیگران در پی داشته باشد.
 • پرواز کوتاه برای واکسینه‌ها

  دنیای‌اقتصاد: باتوجه به تهدیدات کووید-۱۹ و در ابهام بودن تاثیرات واکسیناسیون، بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا با اعمال شروط واکسینه بودن و داشتن تهویه‌های مناسب هوا شرایط بازگشایی سفرهای هوایی را فراهم می‌کنند.
 • ابهام نوروزی در گردشگری فرهنگی

  رضا دبیری‌نژاد: اخیرا آماری از بازدید نوروزی موزه‌ها توسط محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعلام شد، به گفته این مقام مسوول یک میلیون و ۲۴۶ هزار و ۱۰۲ گردشگر نوروزی از موزه‌های ایران بازدید کرده‌اند. همچنین این آمار نشان می‌داد تهران،‌ استان فارس،‌ اصفهان و خراسان رضوی بیشترین بازدیدکننده را داشته که به ترتیب شامل موزه‌های سعدآباد، گلستان، ‌حافظیه و نیاوران می‌شود. نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که آمار موزه‌ها تنها برای رکوردشکنی و مقایسه آن با سال گذشته نیست بلکه ما از آن می‌توانیم برداشت‌های اجتماعی و فرهنگی دیگری هم داشته باشیم. در آماری که مدیرکل موزه‌ها اعلام کرد بیشترین آمار مربوط به کاخ موزه‌ها یا محوطه‌های تاریخی می‌شدند. استقبال از این مراکز البته اتفاق عجیبی نیست و همه ساله همین محوطه‌ها و اماکن بیشترین اقبال را از سوی مردم داشته‌اند. در ایام نوروز یا به‌طور کلی در تعطیلات فضاهای تفرجی برای عموم مردم جاذبه بیشتری دارد، از این رو آنها بیشتر به باغ‌های تاریخی یا ابنیه‌ای که منظر عمومی‌آنها جذاب است مراجعه می‌کنند و درخواست برای موزه‌ها در معنای مرسوم آنها که اماکنی بسته با ویترین و اشیا هستند کمتر است. علاوه بر آن از آنجا که در آمار ارائه شده برای نوروز ۱۴۰۰، بازدیدکنندگان تنها گردشگران داخلی بودند، این آمار می‌‌تواند روایتگر سلیقه ایرانیان در برخورد با میراث فرهنگی و موزه‌ها قلمداد شود. از این رو با شناخت این علایق در برنامه‌ریزی موزه‌ها می‌توان راهکارهایی برای جلب مخاطبان بیشتر یا نحوه معرفی را مدنظر قرار داد. علاوه بر آن، آمار ارائه شده توسط مدیرکل موزه‌ها مربوط به دوران پاندمی و شیوع کرونا در کشور می‌شود که روایتگر موضوع دیگری هم هست و آن اینکه مردم در دوران فاصله‌گذاری برای فرار از فشار به‌دنبال فضاهای سرگرمی‌به ویژه فضاهای عمومی ‌و باز هستند که اگر از سوی مسوولان و متولیان با نگاهی ویژه دیده شود، قادر به پاسخگویی بهتر نیازهای جامعه خواهد بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر