• برداشت فانتزی از تعطیلی آخرهفته

  دنیای‌اقتصاد: اگر ۲ روز تعطیل در هفته داشتیم،‌ برای بسیاری از ایرانی‌ها برنامه‌ریزی سفر راحت‌تر بود و شاهد ترافیک‌های سنگین در بسیاری از مقاصد هم نبودیم. بسیاری از کارشناسان حوزه توریسم و روزنامه «دنیای‌اقتصاد» سال‌هاست این موضوع را مطرح می‌کنند. گردشگری و سفر ایرانی‌ها نیاز به ساماندهی دارد و آخرهفته ۲ روزه که در تقویم رسمی اکثر کشورهای دنیا سال‌هاست تعریف شده،‌ می‌تواند این امر را محقق کند.
 • چاشنی موج پنجم کرونا

  دنیای‌اقتصاد: تصمیمات ضد و نقیض سیاستگذاران برای تعطیلات عید فطر چاشنی موج پنجم کرونا را به‌همراه خواهد داشت، که از سفرهای ایمن و شخصی جلوگیری کرده و مسافرت‌های پرخطر با وسایل نقلیه عمومی را مجاز می‌کند.
 • ریزش و رویش خطوط هوایی

  دنیای‌اقتصاد: شوک کرونا به مسافرت‌ها، «غول‌های هوایی» را زمین‌گیر کرد؛ اما برای «خطوط نوظهور» فرصت فعالیت به‌وجود آورد. تعطیلی و زیان شرکت‌های هوایی صاحب‌نام در جهان طی یک‌سال اخیر از یکسو و در آستانه تاسیس ۹۰ خط هوایی جدید از سوی دیگر، نوعی ریزش و رویش را در بازار پرواز نشان می‌دهد. جابه‌جایی نیروی کار در این صنعت بین قدیمی‌ها و جدیدی‌ها کلید خورد.
 • جایگزین جهانی سفرهای لوکس

  دنیای‌اقتصاد: با بالا رفتن تعدادکسانی که واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند گردشگری عشایر می‌تواند به یکی از تورهای پرطرفدار به‌ویژه برای گردشگران خارجی که دوره‌ طولانی قرنطینه و دور بودن از فضاهای طبیعی را تجربه کرده‌اند بدل شود. گردشگران خارجی معمولا به‌‌دنبال دیدن جاذبه‌های یک منطقه در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای مدیریت هزینه‌هایشان هستند، در مقابل برای آژانس‌ها یا راهنمایان گردشگری مهم است بتوانند مسافران‌شان را روزهای بیشتری در تور نگه دارند، آنها تلاش می‌کنند شهرها و جاذبه‌های بیشتری را در سفرشان بگنجانند. این درحالی است که برخی اقسام گردشگری به‌واسطه ماهیت خود در سفرهای نیم روزه،‌ یک روزه یا چند روزه خلاصه نمی‌شود و در آنها مسافر به‌واسطه داشتن تجربه متفاوت حاضر است با وجود دریافت کمترین امکانات، هزینه‌های بیشتری را هم تقبل کند. گردشگری عشایر یکی از این اقسام گردشگری است که معمولا تورهای آن برای یک هفته و بیشتر برنامه‌ریزی می‌شود. مخاطبان تورهای ورودی این شیوه از گردشگری معمولا توریست‌هایی هستند که دغدغه فرهنگی دارند و می‌خواهند تجربه زیستن در فرهنگ‌های متفاوت را داشته باشند و راهنمایان و آژانس‌ها معمولا با آنها کمترین مشکل و چالش را دارند.
 • حامی کرونا در تخریب بازار گردشگری

  دنیای‌اقتصاد: سیاست‌های ناکارآمد ضربه سهمگینی بر بازار گردشگری وارد کرده است. متولیان گردشگری به‌جای ایجاد شرایط و اعطای تسهیلات مناسب همچون معافیت‌های مالیاتی و ایجاد سفرهای داخلی امن با سیاست‌گذاری‌های اشتباه به تخریب بازار گردشگری پرداختند.
 • باغ‌گردی در آخر هفته

  دنیای‌اقتصاد: آرام‌آرام نقشه سرخ رنگ ایران به سمت نارنجی شدن می‌رود،‌ تعدادی از شهرهایی که هفته پیش قرمز بودند از شرایط بحران کرونا خارج شده‌اند گرچه تا آبی شدن شهرها همچنان باید از خودمان و اطرافیان و همشهریان‌مان مراقبت کنیم. مقررات مرتبط با منع سفرهای بین‌شهری برای جلوگیری از شیوع ویروس در بسیاری مناطق همچنان برقرار است و برخی روستاییان از ورود افراد غریبه به روستاهایشان جلوگیری می‌کنند. این موضوع برای آنها که عادت به سفر کردن داشتند شبیه گیر افتادن در یک فضای بسته است درحالی‌که می‌توان به‌عنوان فرصت هم نگریست،‌ فرصتی که ما را با شهرمان و جاذبه‌های اطرافش بیشتر آشنا می‌کند.
 • نقاط یکبار مصرف برای گردشگری

  دنیای‌اقتصاد: اطراف پایتخت پر است از روستاهای توریستی به‌طوری‌که جاذبه‌های متنوع همچون هوای تمیز و متفاوت، فرهنگ بومی، طبیعت منطقه و حتی منظر –چیدمان خانه‌ها- روستاهای حومه، آنها را برای گردشگران جذاب کرده است اما نیروی دافعه مشترکی در این روستاها وجود دارد که باعث شده این مناطق به نقاط یکبار مصرف برای گردشگران تبدیل شود.
 • فرصت‌سازی مالدیو از کرونا

  دنیای‌اقتصاد: کشور کوچک مالدیو، اولین کشور جهان است که برای جذب گردشگران خارجی اقدام به بازیابی گردشگری بین‌المللی می‌کند.
 • ضدتوریسم در روستاهای توریستی

  دنیای‌اقتصاد: تحقیقات انجام شده در بریتانیا در کنار آمار سفرهای نوروزی و پایین بودن ضریب اشغال هتل‌ها نشان می‌دهد که در دوران پاندمی گردشگران ترجیح می‌دهند به‌جای سفر به شهرهای بزرگ و اقامت در هتل‌های چند ستاره‌،‌ اقامتگاه‌های بوم‌گردی یا ویلاهایی را که در مناطق روستایی هستند انتخاب ‌کنند. در این مناطق امکان فاصله‌گذاری اجتماعی بیشتر شده و به تبع آن احساس امنیت روانی گردشگر هم بالا می‌رود.
 • شهرهای پیشرو در جذب گردشگر

  دنیای‌اقتصاد: آمارها نشان می‌دهد علاقه گردشگران در کشورهای مختلف به رزرو هتل و پرواز به‌صورت ماهانه افزایش یافته که این افزایش جست‌وجوها برای تعطیلات تابستانی گامی مثبت برای بخش گردشگری به‌شمار می‌رود.
 • هیجان سفر به حیات وحش

  شهروز اسماعیلی: رویای آفریقا برای ایرانی‌ها همیشه بوده،‌ از آن زمان که کالاهایشان را بار لنج‌ها می‌کردند و به زنگبار می‌بردند تا اکنون که فیلم‌های مهاجرت هزاران گونه حیات‌وحش و دیدن صحنه‌های شکار دوستداران طبیعت و حیات‌وحش را به این کشور می‌کشاند. بسیاری با رویایی که این فیلم‌ها برایشان ساخته یک هدف در زندگی‌شان می‌گذارند و آن سفر به آفریقا و کنیا به‌عنوان اولین،‌ قابل دسترس‌ترین و اقتصادی‌ترین مقصد است.
 • کم‌نمایی در آمار سفرهای نوروزی

  دنیای‌اقتصاد: متولی گردشگری با محدود کردن دایره اطلاعاتی خود به اقامت مسافران عید ۱۴۰۰ در اقامتگاه‌های رسمی مورد تاییدش، نتوانسته در ارائه دقیق آمار سفرهای نوروزی آن‌طور که باید عمل کند.
 • دیوار عوارض برای سفراولی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: عوارض خروج از کشور با ۱۳۶ هزار تومان افزایش برای گردشگرانی که برای اولین بار از کشور خارج می‌شوند به ۴۰۰ هزار تومان رسیده است. نخستین بار عوارض خروج از کشور در سال ۱۳۹۶ اعمال شد، آن زمان برای سفر اولی‌ها این مبلغ ۲۲۰ هزار تومان بود و به ترتیب در سفر دوم به ۳۳۰ و در سفر سوم به ۴۴۰ هزار تومان می‌رسید. سال‌های ۹۷ و ۹۸ شاهد افزایشی در عوارض نبودیم اما در سال ۹۹ که ایران زیر سایه کرونا نفس می‌کشید این عوارض به ترتیب به ۲۶۴، ۳۹۶ و ۵۲۸ هزار تومان افزایش یافت. در لایحه بودجه ۱۴۰۰ گرچه عوارض به همان اندازه سال ۱۳۹۹ ذکر شده بود اما در نهایت در قانون قید شد سفر اولی‌ها ۴۰۰ هزار تومان،‌ سفر دومی‌ها ۶۰۰ و کسانی که سفر سوم یا بیش از آن هستند ۸۰۰ هزار تومان باید بپردازند. به گفته علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری سهم صنعت گردشگری در سال ۹۷ از این بخش ۱۷ هزار تومان بوده که در سال ۹۹ به ۸۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.
 • سال سقوط سفرهای هوایی

  دنیای‌اقتصاد: انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (یاتا) در گزارش خود از ترافیک مسافرتی جهان در سال ۲۰۲۰ از کاهش ۶۶ درصدی تقاضای سفر در مقایسه با سال ۲۰۱۹ خبر می‌دهد که این میزان نشان‌دهنده شدیدترین افت ترافیک هواپیما در تاریخ این صنعت است.
 • تبعات امحای لنج‌های گردشگری

  توریسم دریایی می‌تواند یکی از ابزارهای تنوع بخشی به گردشگری در جنوب ایران باشد و تعداد گردشگران خارجی و داخلی این منطقه را افزایش دهد؛ چنانچه لنج‌ها به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین ملزومات این شیوه از توریسم به جای امحا، احیا شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر