آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۲۲۳

 • مختصات گردشگری در لایحه بودجه

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد: بیش از ۱۰ روز از ارائه لایحه بودجه سال ۹۷ از طرف دولت به مجلس می‌گذرد و طی این مدت ابعاد مختلفی از این لایحه مورد بحث و ارزیابی کارشناسان و جامعه قرار گرفته است. یکی از موارد مناقشه‌برانگیز در لایحه بودجه سال ۹۷ که ارتباط مستقیمی با صنعت گردشگری کشور نیز داشت، نرخ‌های جدید عوارض خروج از کشور بود که افزایش ناگهانی آن با انتقاد گسترده‌ای از طرف جامعه و فعالان این حوزه روبه‌رو شد. درحالی دولت این افزایش را با عباراتی چون «کمک گردشگران خروجی به توسعه گردشگری داخلی» توجیه کرده است، که به گفته رئیس سازمان میراث‌فرهنگی تنها ۴۰ هزار تومان از ۲۲۰ هزار تومان عوارضی که در نظر گرفته شده به این سازمان می‌رسد.
 • «سی و سه پل» نشست؟

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که روز گذشته «ایسنا» گزارشی از نشست سی و سه پل منتشر کرد و انحنا در بدنه غربی پل را حاکی از نشست این سازه تاریخی دانست، مدیرکل میراث‌فرهنگی استان اصفهان در گفت‌وگو با رسانه‌ها این موضوع را تکذیب کرده و گفته است که این اتفاق جدیدی نیست و ممکن است در زمان مرمت‌ها یا زمان ساخت آن ایجاد شده باشد.
 • پیش‌بینی آینده‌ای روشن برای توریسم کرواسی

  درحالی‌که گزارش اخیر فایننشال تایمز از کرواسی به‌عنوان یکی از بهترین مناطق دنیا برای سرمایه‌گذاری در امر گردشگری نام برد، این کشور ارزیابی خود را از سال ۲۰۱۸ اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از توتال کرواسی نیوز، پیش‌بینی می‌شود گردشگری کرواسی در سال ۲۰۱۸ در زمینه سرمایه‌گذاری با رشد بیش از ۱۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۷ روبه‌رو شود که ۴۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۶ است. همچنین انتظار می‌رود رقمی معادل ۹۴۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۸ در صنعت گردشگری توریسم کرواسی انجام شود. از سوی کمپانی‌های خصوصی حدود ۶۲۸ میلیون یورو و از سوی بخش دولتی نیز حدود ۳۱۱ میلیون یورو در شهرها و مکان‌های مستعد، سرمایه‌گذاری خواهد شد.
 • آغاز راه هوش مصنوعی در گردشگری

  مهدی نوابی / عضو جامعه تخصصی گردشگری الکترونیکی ایران
  موضوع هوش مصنوعی و استفاده‌های آن در صنایع مختلف از مباحثی است که در صدر توجهات مجامع علمی‌ و تکنولوژیکی جهان قرار دارد و روز به روز کاربردهای بیشتری از آن معرفی می‌شود و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنعت گردشگری و شاخه گردشگری الکترونیک هم مانند بسیاری از صنایع این موضوع در کانون توجهات قرار دارد. مسائل مورد توجه در هوش مصنوعی بسیار متنوع هستند. از تحلیل‌ها در مورد نرخ بازگشت سرمایه که با استفاده از هوش مصنوعی راهکارهایی برای آن ارائه می‌شود تا حتی موضوعات ساده‌تر و در دسترس‌تری مانند چت بات یا بات‌های گفت‌وگوی آنلاین از جمله مسائلی هستند که مورد بررسی قرار می‌گیرند.
 • «مانور زلزله» در موزه‌های تهران برگزار می‌شود

  به پیشنهاد کمیته پدافند غیرعامل میراث تهران، در صورت موافقت دستگاه‌های ملی و استانی، «مانور زلزله در موزه‌های تهران» برگزار می‌شود. به گزارش «ایسنا» به‌دنبال وقوع زلزله ۲/ ۵ ریشتری ۲۹ آذر در تهران، کمیته پدافند غیرعامل میراث تهران تشکیل جلسه داد تا آسیب‌های احتمالی به اشیای موزه‌ای بررسی شوند.
 • رایزنی برای توسعه همکاری گردشگری دو سرزمین کهن

  سفیر ایران در آتن در دیدار با وزیر گردشگری یونان بر لزوم تقویت همکاری‌ها و ایجاد تسهیلات بیشتر در رابطه با تبادل گردشگر و مشارکت بخش‌های ذی‌ربط برای توسعه صنعت گردشگری تاکید کرد. به گزارش «ایرنا» مجید مطلبی‌شبستری، در دیدار با النا کوندورا، وزیر گردشگری یونان راه‌های توسعه همکاری بین دو کشور را در رابطه با صنعت گردشگری مورد بحث و تبادل نظر قرار داد. سفیر ایران در این دیدار به سابقه دیرینه تمدنی و جاذبه‌های تاریخی دو کشور از یکسو و روابط خوب موجود و علاقه‌مندی مردم ایران و یونان به آشنایی بیشتر با فرهنگ غنی و جاذبه‌های فراوان گردشگری دو کشور اشاره کرد و خواستار همکاری بیشتر در این زمینه شد. وزیر گردشگری و توریسم یونان نیز در این دیدار از توسعه روابط و همکاری دو کشور در بخش گردشگری استقبال کرد. النا کوندورا، وزیر گردشگری و توریسم یونان با اشاره به قدمت تاریخی کشورمان ضمن استقبال از توسعه روابط در زمینه گردشگری گفت: «جلوه‌های زیبای ایران در بخش گردشگری و دارا بودن آثار باستانی و تاریخی مهمی که در کشور تاریخی و متمدن ایران زمین وجود دارد، مشتاقان زیادی را به خود جلب می‌کند.» وزیر گردشگری یونان با اشاره به تنوع آب و هوایی و قدمت تاریخی ایران و جاذبه گردشگری فراوان، از تقویت همکاری‌ها در این خصوص استقبال و مراتب آمادگی دولت یونان برای مشارکت در توسعه توانمندی‌های کشورمان در زمینه صنعت گردشگری را مورد تاکید قرار داد.

بیشتر