آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۲۲۴

 • خروج ایران از مقاصد برتر گردشگری حلال

  امیر شاملویی
  دنیای اقتصاد: با افزایش جمعیت مسلمانان در جهان و تحولاتی که در این کشورها رخ داده، برند حلال در سال‌های اخیر بسیار مطرح شده و دامنه آن به سفر، غذا و بسیاری دیگر از جنبه‌های زندگی نیز کشیده شده است. در همین راستا بسیاری از فعالان کسب و کار تلاش کرده‌اند تا این موضوعات را به صنعت تبدیل کنند و از سودآوری آن برای اقتصادهای خود و صادرات انواع کالا و خدمات به سایر کشورهای اسلامی یا مسلمان جهان استفاده کنند؛ موضوعی که شاید انتظار می‌رود در کشورهای اسلامی با توفیق بیشتری همراه باشد. اما «گزارش وضعیت اقتصاد اسلامی جهان» که سالانه منتشر می‌شود، ضمن بررسی وضعیت گردشگری حلال در کشورهای مختلف دنیا نشان می‌دهد ایران به‌عنوان یکی از کشورهای اسلامی دنیا، از لیست کشورهای برتر گردشگری حلال خارج شده است. این درحالی است که در گزارش سال قبل، ایران رتبه هفتم را در میان مقاصد برتر گردشگری حلال در اختیار داشت. درهمین حال، کشوری مانند عربستان از رتبه دهم به رتبه ششم صعود کرده و امارات نیز رتبه دوم را دارد. همچنین ایران با ۲/ ۷ میلیارد دلار یکی از بازار‌های مهم گردشگری حلال در گزارش سال گذشته بود که این میزان اکنون ۴/ ۷ میلیارد دلار اعلام شده است.
 • درآمد ۱۵میلیارد دلاری آب‌گرم‌ها برای ترکیه

  دنیای اقتصاد: دبیر کل انجمن مقاصد گردشگری سلامت و اسپا ترکیه اعلام کرده است این کشور سالانه درآمدی در حدود ۱۵میلیارد دلار از محل جذب گردشگران به محوطه‌های آب گرم طبیعی به‌دست می‌آورد. این درحالی است که طی یکی دو سال اخیر این کشور با افت گردشگران خارجی روبه‌رو بوده اما در سال ۲۰۱۷ توانست این افت را به نوعی جبران کند. طبق آمارها تنها در ۱۰ ماه اول سال‌جاری میلادی، بیش از ۲۹ میلیون گردشگر خارجی به ترکیه سفر کردند که در مقایسه با همین مدت در سال گذشته، ۲۸ درصد رشد داشته و به این ترتیب از رونق گرفتن بازار گردشگری خود بیش از ۲۰ میلیارد دلار درآمد کسب کرده است.
 • لرزه بر اندام ۲۶ بنای تاریخی کرمان

  زمین‌لرزه ۲/ ۵ ریشتری پنج‌شنبه ۳۰ آذر ۹۶ در کوهبنان کرمان به تعدادی از آثار تاریخی این شهر آسیب جدی وارد کرده است. معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی گفته است: «براساس بررسی‌های اولیه به تعدادی از آثار این شهر آسیب جدی وارد شده است.» به‌گزارش «ایلنا» محمدحسن طالبیان افزوده است: «این برآوردها ۲۰ تا ۵۰‌درصد تخریب در بناهای تاریخی این شهر را نشان می‌دهد اما بررسی‌ها کماکان ادامه دارد و نمی‌توان میزان دقیقی از خسارات وارده به آثار تاریخی را اعلام کرد.» طبق این خبر آب‌انبار ده‌علی، آسیاب‌های میانه و هشتم، بافت تاریخی طغرل‌جرد، برج‌های افزار، سنگی دره‌نفر، ده‌علی، چماه، اسدالله و رتک، تیمچه علی‌خان، تخت امیرلطیفی، حمام‌چاه، خانقاه ابوسعید، خانه‌های آل‌طا‌ها، شهیدزاده، عطارپور و سیف‌الدینی، خواجه خضر، قلعه‌های سلطان، دختر، خانمکان و دی‌علی، مدرسه کاشانی، مسجد جامع قدیم و مقبره آخوند ازجمله ۲۶ بنای ثبتی و واجد ارزش ثبت هستند که در جریان این زلزله آسیب دیده‌اند.
 • حضور در نمایشگاه گردشگری؛ آری یا نه؟

  بهنام اسلمی/ مشاور توسعه‌ کسب‌وکار/ aslami@hammura.com
  با نزدیک شدن به فصل اوج سفر، تب و تاب نمایشگاه‌های گردشگری هم رو به افزایش است. شرکت در نمایشگاه برای بنگاه‌های اقتصادی که دارای یک سیستم منظم بازاریابی، تبلیغات یا روابط‌عمومی نیستند، معمولا به‌عنوان یک چالش یا یک اتفاق تصادفی مطرح می‌شود؛ به این معنا که مدیران یک یا دو ماه مانده به نمایشگاه تازه به این فکر می‌افتند که آیا در نمایشگاه پیش‌رو شرکت کنند یا نه! اگر تصمیم به شرکت کردن بگیرند، از خود می‌پرسند با چه ابعاد و هزینه‌ای حضور داشته باشند تا اتفاق‌های مثبتی برای آنها رقم بخورد و اگر شرکت نکنند ممکن است پشیمان شوند که چرا شرکت نکرده‌اند! در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که در این نمایشگاه‌ها با چند دسته مخاطب روبه‌رو هستیم و چگونه می‌توانیم برنامه‌ریزی درست‌تری تنظیم کنیم.
 • بررسی اولویت‌دار تشکیل کمیسیون گردشگری در مجلس رای نیاورد

  نمایندگان مجلس شورای‌اسلامی با بررسی اولویت‌دار تقاضای تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی مخالفت کردند. به گزارش «ایسنا» در جلسه علنی روز گذشته مجلس پروانه سلحشوری به نمایندگی از طراحان تشکیل کمیسیون گردشگری گفت: «از آنجا که درآمدزایی صنعت گردشگری می‌تواند بسیار بیشتر از درآمدهای نفتی و قابل اتکاتر باشد، پیشنهاد رسیدگی اولویت‌‌دار کمیسیون ویژه گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی را مطرح کردیم.» این نماینده مردم تهران ادامه داد: «این کمیسیون به‌صورت ویژه بررسی و رفع موانع توسعه صنعت گردشگری، تصویب قوانین لازم برای توسعه صنعت گردشگری و نظارت بر این حوزه را برعهده خواهد داشت.» پس از سخنان موافقان و مخالفان طرح، مجلس شورای‌اسلامی با اکثریت آرا با درخواست بررسی این طرح با اولویت مخالفت کرد.
 • آغاز ساخت دهکده المپیک منطقه آزاد چابهار

  گروه بنگاه‌ها: عملیات اجرایی فاز نخست دهکده المپیک منطقه آزاد چابهار با هدف توسعه توریسم ورزشی،تا پایان سال‌جاری آغاز می‌شود. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در نشست بررسی طرح مطالعات احداث دهکده المپیک، گفت: «در حال حاضر،۳۰ هکتار زمین برای احداث دهکده المپیک درنظر گرفته شده است اما از هم‌اکنون باید شرایط و امکان توسعه مجموعه را درنظر داشته باشیم. به نظر می‌رسد یک ذخیره ۲۰ تا ۳۰ هکتاری باید برای این پهنه در نظر گرفته شود تا طرح‌های توسعه آتی به مشکل برنخورد.»

بیشتر