خرس قهوه‌ای، کفتار، راسو، پازن، خارپشت ایرانی، همستر دم دراز، رودک، گربه وحشی، سنجاب ایرانی، روباه، شغال، گراز، خرگوش، انواع پرندگان شکاری، کبوتر وحشی، کبک و... از جمله حیواناتی هستند که در این تنگه زندگی می‌کنند و یک حیات وحش بی‌نظیر را به وجود آورده‌اند. همچنین بنه، بلوط، زالزالک، ارس، بادام کوهی، دافنه، کیکم، تنگرس، ارژن، بو مادران و آویشن نیز پوشش گیاهی این محیط را دربرگرفته است. به دلیل همین اکوسیستم بی‌نظیر بود که حدود ۲۰ سال پیش شورای عالی حفاظت از محیط‌زیست، این منطقه را منطقه حفاظت شده تعیین کرد.

یکی از زیبایی‌های تنگ بستانک، دریاچه‌ پشت سد «درودزن» در نزدیکی این تنگه است که زیستگاه بی‌نظیری را در مقابل چشم بیننده خلق کرده. اگر به این منطقه کوله‌بار بسته‌اید تماشای آبشار مارگون و تنگ براق را نیز از دست ندهید. علاوه بر این طبیعت شگفت‌انگیز شما می‌توانید از دیدن و گشت و گذار در میان روستاهای آن اطراف نیز لذت ببرید. شهرهای بیضا و کامفیروز نیز از مشهور‌ترین مقصدهایی هستند که در طول مسیر از آنها عبور خواهید کرد. تماشای این شهرها نیز برای شما خالی از لطف نخواهد بود.  در طول مسیری که برای رسید به تنگ بستانک طی خواهید کرد، کوچه باغ‌ها، مزارع و باغات اولین جاذبه‌ای هستند که گردشگران در سفر به بهشت گمشده آنها را تجربه می‌کنند. برای رسیدن به تنگ بستانک باید به سمت جاده شیراز-یاسوج حرکت کنید و مسیر منتهی به بیضا را در نظر بگیرید و با کمک تابلوهای راهنما در نهایت بین دو روستای محجن‌آباد و منگان به این بهشت گمشده خواهید رسید.

از سمت شمال شیراز نیز اگر عازم بهشت گمشده هستید، از اقلید گذشته و با پیش گرفتن جاده یاسوج و گذر از شهر آسپاس به دوراهی رسیده که مسیر مستقیم یاسوج و سمت چپ جاده مرودشت است. برای اقامت در شب نیز اگر طبیعت‌گرد هستید کمپ روی تخت‌هایی که روی آب روان در نظر گرفته شده یک تجربه فراموش نشدنی را برایتان به ارمغان خواهد آورد. برای آنکه از مرودشت و طبیعت بکرش دست خالی بیرون نیایید می‌توانید با خود گردو، بادام، انار و گیوه به سوغات ببرید. همچنین از غذاهای محلی نیز خود را بی‌نصیب نگذارید. قبورمه، می‌ده، جوزقندی، قیسی، بند مجک، آش بوی، تند ک با، آش سگل، دوبا، آش کارده، رشته، کوفته برنجی، خورش کلم چندر، تلیت بابونه، شله شلغم، پلو لیزک، پلو کنگر، ترشی سرکه جاشیر، ترشی خرکگ، کالمه کرکو، ترشی بی لهر، ترشی ریواس، ترشی بنوشک، ترشی موسیر و... از جمله غذاها و خوراکی‌هایی هستند که می‌توانید در طول سفر خود طعم آنها را امتحان کنید.