نیروگاه اقتصادی جهان

بر اساس تحقیقات تاثیر اقتصادی (EIR) شورای جهانی سفر و گردشگری از چشم‌‌‌انداز سال ۲۰۲۴، صنعت گردشگری حدود ۷۷۰ میلیارد دلار درآمد بیشتر نسبت به رکورد قبلی خود به این صنعت خواهد افزود و اعتبار آن را به عنوان یک نیروگاه اقتصادی جهانی نشان خواهد داد که از هر ۱۰ دلار در سراسر جهان یک دلار تولید می‌کند. در حالی که بخش جهانی از رونق پیش از همه‌گیری خود عبور می‌کند، شورای جهانی سفر و گردشگری انتظار دارد که ۱۴۲ کشور از ۱۸۵ کشور مورد تجزیه و تحلیل، از رکوردهای ملی قبلی پیشی بگیرند. شورای جهانی سفر و گردشگری در آخرین بررسی‌‌‌های خود با مشارکت آکسفورد اکونومیک (Oxford Economic)، بخشی مملو از فرصت‌‌‌ها را به نمایش می‌‌‌گذارد که زیربنای تقریبا ۳۴۸ میلیون شغل در سراسر جهان است. این نشان‌دهنده افزایش بیش از ۱۳.۶ میلیون شغل در مقایسه با بالاترین نقطه آن در سال ۲۰۱۹ است. ادامه این تحقیقات نشان می‌دهد، برآوردها حاکی از آن است که مخارج بازدیدکنندگان بین‌المللی در فاصله نزدیک به سطح اوج خود یعنی سال ۲۰۱۹ باشد و به ۱.۸۹ تریلیون دلار برسد، در حالی که پیش‌بینی می‌شود گردشگران داخلی بیش از هر سال هزینه کنند و به رکورد ۵.۴ تریلیون دلار برسند.

نگاهی به سال گذشته

با وجود عدم‌قطعیت‌‌‌ها و چالش‌‌‌های اقتصادی و تغییرات ژئوپلیتیک که جهان طی چند سال اخیر با آن مواجه شده، بخش سفر و گردشگری در حال رونق است. با تزریق نزدیک به ۱۰ تریلیون دلار، این بخش به اوج خود در قبل از همه‌گیری رسید، همچنین انعطاف‌‌‌پذیری خود را نشان داد و نقش حیاتی خود را در اقتصاد جهانی به اثبات رساند. سهم ۹.۱ درصدی سفر و گردشگری از تولید ناخالص داخلی جهانی  (کمی بیش از ۹.۹ تریلیون دلار)  در سال ۲۰۲۳ نشان‌دهنده، بیشترین میزان از سال طلایی سفر در سال ۲۰۱۹ بوده و تنها ۴‌درصد از اوج خود عقب مانده است. این بخش همچنین نیروی کار خود را با ۲۷.۴ میلیون نفر افزایش داد و مجموع را به نزدیک ۳۳۰ میلیون شغل در سراسر جهان رساند. هزینه‌‌‌های بین‌المللی با ۳۳.۱‌درصد افزایش به ۱.۶۳تریلیون دلار رسید، که نشان‌‌‌دهنده یک بازگشت فزاینده برای بسیاری از کشورهای جهان است.

۲۰۲۳ صحنه جدیدی از گردشگری را به نمایش گذاشت و اشتیاق تزلزل‌ناپذیر به سفر را نشان داد که این امر، راه را برای رکوردشکنی سال ۲۰۲۴ هموار کرد. این رشد همزمان با عقب ماندن ‌‌‌ دو مقصد از بزرگ‌ترین بازارهای گردشگری جهان از نظر هزینه بازدیدکنندگان بین‌المللی رخ می‌دهد، در واقع، درست در زمانی این صنعت روند رو به رشد را تجربه می‌کند که ایالات متحده و چین بازدهی بسیار کندتری از هزینه‌‌‌های توریستی بین‌المللی را مشاهده می‌کنند. سال گذشته در ایالات متحده، هزینه بازدیدکنندگان بین‌المللی بیش از یک‌چهارم کمتر از اوج سال ۲۰۱۹ بود، در حالی که هزینه بازدیدکنندگان چین تقریبا ۶۰‌درصد کاهش داشت. جولیا سیمپسون، رئیس و مدیرعامل شورای جهانی سفر و گردشگری معتقد است که، در پس‌زمینه عدم‌اطمینانی که برای بخش سفر و گردشگری وجود دارد، اما این بخش همچنان یک نیروگاه اقتصادی جهانی است. این نیروی محرک فقط در مورد شکستن رکوردها نیست، ما دیگر در مورد بهبود  صحبت نمی‌‌‌کنیم این داستانی است که این بخش پس از چند سال سخت به بهترین حالت خود بازگشته است و باعث تقویت اقتصادی قابل‌توجهی برای کشورهای سراسر جهان شده و میلیون‌‌‌ها نفر از مشاغل را حمایت می‌کند.

با این حال، خطری وجود دارد، ما به دولت‌‌‌های ایالات متحده و چین نیاز داریم تا از بخش‌‌‌های ملی سفر و گردشگری خود حمایت کنند. ایالات متحده و چین همچنان رنج خواهند برد در حالی که سایر کشورها شاهد بازگشت بازدیدکنندگان بین‌المللی بسیار سریع‌تری‌ هستند.

سفر و گردشگری در ۱۰ سال آینده

با نگاهی به آینده، شورای جهانی سفر و گردشگری، چشم‌انداز امیدوار‌کننده‌ای را برای دهه آینده پیش‌بینی می‌کند که با رشد قوی و فرصت‌‌‌های شغلی بی‌‌‌نظیر مشخص می‌شود. تا سال ۲۰۳۴، این بخش با ۱۶ تریلیون دلار، که ۱۱.۴‌درصد از کل چشم‌انداز اقتصادی را تشکیل می‌دهد، اقتصاد جهانی را تقویت می‌کند. این صنعت پر‌رونق همچنین قرار است یک عامل اشتغال‌زا باشد و برای ۴۴۹ میلیون نفر در سراسر جهان شغل ایجاد کند. نزدیک به ۱۲.۲‌درصد از نیروی کار این بخش منعطف و پر‌تلاطم را تامین خواهند کرد و نقش محوری سفر و گردشگری در اشتغال جهانی را به نمایش می‌‌‌گذارد. با توجه به اینکه انتظار می‌رود بیش از سه‌چهارم کشورهای مورد بررسی از نظر سهم تولید ناخالص داخلی از بالاترین سطح سال ۲۰۱۹ فراتر روند، سفر و گردشگری در آستانه تحول‌‌‌آفرین‌‌‌ترین دوران خود است و نویدبخش رفاه، نوآوری و ارتباط در مقیاسی است که هنوز شاهد آن نبوده‌‌‌ایم.