وی با بیان اینکه نرخ مزد امسال بدون توجه به نظر شرکای اجتماعی و فقط با نظر وزارت کار تعیین شده تاکید کرد: اگرچه فاصله بین دستمزد کارگر و کارمند طی سال‌های اخیر را می‌‌‌پذیریم، اما دولت می‌تواند با اتکا به پشتوانه بانک مرکزی هرطور شده حقوق کارکنان را بدهد، اما فعالان اقتصادی از پس پرداخت این میزان دستمزد برنمی‌‌‌آیند. رئیس اتاق کرمانشاه درباره ایجاد موج بیکاری و حتی تورم ناشی از افزایش دستمزد هشدار داد و اظهار کرد: معتقدیم تعیین مزد به صورت پایه و مقطوع منطقی نیست و باید به سمت مزدهای شناور و توافقی برویم که هم رونق تولید و هم افزایش بهره‌‌‌وری را به همراه دارد. کاشفی دغدغه دیگر اقتصاد کشور در سال‌جاری را حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اعلام کرد و یادآور شد: به جهت فساد فراوانی که ایجاد شده موافق پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی نیستیم، اما حذف آن نیز باید با برنامه باشد. وی معتقد است، حذف ناگهانی ارز ۴۲۰۰ تومانی تاثیر قابل‌توجهی بر سطوح قیمتی بسیاری از کالاها خصوصا مرغ، گوشت قرمز، دارو و... خواهد داشت و دهک‌‌‌های پایین را بسیار تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. به گفته عضو هیات رئیسه اتاق ایران، روند حذف ارز ترجیحی باید به گونه‌‌‌ای باشد که فشار کمتری به اقشار آسیب‌‌‌پذیر وارد شود. کاشفی پیش‌بینی نرخ ارز در سال ۱۴۰۱ را نیز دشوار دانست و افزود: آنچه مسلم است امسال نرخ ارز ارتباط مستقیمی با تعیین‌تکلیف برجام دارد. وی با بیان اینکه در صورت ‌به نتیجه نرسیدن برجام که البته بعید به نظر می‌رسد، رشد نرخ ارز دور از انتظار نیست، تاکید کرد: اما اگر توافق خوبی حاصل شود بخشی از دارایی‌‌‌های دولت آزاد خواهد شد و دست دولت برای تزریق ارز و تعدیل قیمت‌ها در بازار آزاد باز است.

وی به وضعیت کرمانشاه هم اشاره کرد و ادامه داد: کرمانشاه در چند شاخص اقتصادی مهم از جمله تورم، بیکاری و فضای کسب و کار دچار چالش است که تبعات روانی آن امید را در استان کاهش داده است. رئیس اتاق کرمانشاه بهبود چند شاخص اقتصادی اصلی استان را زمینه‌ساز برگشت امید به کرمانشاه و بهبود وضعیت استان دانست. کاشفی از تغییراتی که در سطوح مختلف مدیریتی استان ایجاد شده و در حال انجام است هم یاد کرد و گفت: ممکن است در سال جدید با تفکر و چارچوب‌‌‌های جدیدی در دستگاه‌های استان مواجه شویم که باید برای آن آماده باشیم. عضو هیات رئیسه اتاق ایران به نام‌گذاری امسال به عنوان سال تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌‌‌آفرین هم اشاره کرد و گفت: متاسفانه کرمانشاه در شرایط فعلی ظرفیت چندانی در عرصه دانش‌بنیان ندارد. کاشفی بر لزوم تقویت عرصه دانش‌بنیان در استان تاکید کرد و ادامه داد: اگرچه اتاق بازرگانی متولی اصلی حوزه دانش‌‌‌بنیان نیست، اما آمادگی داریم در عرصه تجاری‌سازی، بازاریابی و صادرات این شرکت‌ها را حمایت کنیم.

وی همچنین بر لزوم تعریف فضای کسب و کار مجزا برای حوزه دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها هم تاکید کرد که شرایط متفاوتی نسبت به سایر واحدها دارند و اظهار کرد: این پیشنهاد از طرف کرمانشاه به مرکز آمار ایران اعلام شده و امیدواریم امسال مورد توجه قرار بگیرد. موضوع دیگری که رئیس اتاق کرمانشاه به آن اشاره کرد شرایط سخت بخش کشاورزی خصوصا در کرمانشاه در سال‌جاری بود و افزود: به نظر می‌رسد امسال با چالش‌های مختلفی در بخش کشاورزی مواجه شویم. کاشفی افزایش قیمت محصولات کشاورزی، تشدید نظارت‌‌‌ها، دشواری تامین مواد اولیه خصوصا کود و سم را از مهم‌ترین این چالش‌ها دانست.

وی اظهار کرد: مسائل بین‌المللی و بحران روسیه و اوکراین که هر دو تامین‌کننده یک‌چهارم غلات جهان هستند نیز بر مشکلات بخش کشاورزی و افزایش قیمت‌های جهانی بی‌تاثیر نیست که تبعات خاص خود را در کشور ما نیز به همراه خواهد داشت.

کاشفی در پایان بر لزوم برگزاری جلسات مستمر تبادل‌نظر بین بخش خصوصی هم تاکید کرد که باعث شکل‌گیری گفتمان و ادبیات مشترک و تبادل اطلاعات خواهد شد و گفت: به علاوه این نشست‌‌‌ها کمک می‌کند بتوانیم اولویت‌‌‌ها و مسائلی که باید بر آن تمرکز کنیم را بشناسیم و بتوانیم با پیش‌بینی وضعیت آینده خوراک فکری مناسب هم در اختیار بخش دولتی قرار دهیم.

نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران نیز امسال را سالی سخت و همراه با مشکلات متعدد برای بخش کشاورزی دانست. ناصر مرادی از مهم‌ترین مشکلاتی که در سال‌جاری پیش روی بخش کشاورزی است یاد کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین مشکلات وضعیت خشکسالی است که باعث کاهش تولید بسیاری از محصولات کشاورزی، خصوصا محصولات دیم خواهد شد. برای نمونه در استانی مانند کرمانشاه که ۷۵‌درصد مزارع آن دیم است، از لحاظ محصولاتی مانند گندم و جو وضعیت مناسبی نداریم.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را نیز یکی دیگر از مواردی دانست که می‌تواند بخش کشاورزی را در زمینه تامین انواع نهاده‌‌‌ها دچار چالش کند. مرادی مسائل بین‌المللی را نیز بر وضعیت کشاورزی جهان و به تبع آن ایران بی‌تاثیر ندانست و اظهار کرد: بخش قابل‌توجهی از واردات ما خصوصا در زمینه غلات و نهاده‌‌‌های دامی از روسیه و اوکراین است که تنش بین این دو کشور می‌تواند واردات این محصولات را نیز تحت‌تاثیر قرار دهد. وی با اشاره به اینکه امسال دولت نرخ گندم را تا حدودی مناسب تعیین کرده، یادآور شد: با توجه به مسائل جهانی و افزایش قیمت گندم در بازارهای جهانی، خطر قاچاق گندم و آرد حتی با نرخ‌های فعلی هم وجود دارد. نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران معتقد است، برای حل این مشکل باید نرخ گندم بر اساس نرخ روز بازارهای جهانی شناور باشد. وی تاکید کرد: با توجه به احتمال محدودیت تامین نهاده‌‌‌های دامی، این امکان که مصرف برخی غلات به سمت خوراک دام برود، وجود دارد. امیر یاوری، رئیس نظام مهندسی کشاورزی کرمانشاه نیز با اشاره به عضویت ۹‌هزار نفر در نظام مهندسی کشاورزی کرمانشاه، اظهار کرد: از این تعداد ۴۵۰۰ نفر جویای کار هستند. وی خاطرنشان کرد: با تلاش فراوان نزدیک به ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر از این نیروها را در روستاها و دهستان‌‌‌ها مشغول به کار کردیم تا در نزدیک‌‌‌ترین کانون برای ارائه خدمات به کشاورزان باشند. رئیس نظام مهندسی کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه بر لزوم تسهیل فضای کسب و کار در بخش کشاورزی هم تاکید کرد و افزود: بخش کشاورزی به‌گونه‌‌‌ای است که افراد به سختی سرمایه خود را وارد این بخش می‌کنند، اما همین سرمایه‌گذاران نیز با بوروکراسی شدید مواجه شده و فرار می‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند