• سیمانی‌ها‌ در انتظار سودآوری؟

  مهدی کریم‌خانی تحلیلگر بازار سرمایه
  سیمان ماده چسبنده‌ای است که از آن در فعالیت‌های عمرانی و ساختمانی استفاده می‌شود. این ماده را در ساخت بتن و ملات‌های سیمانی به کار می‌برند. سیمان را با استفاده از آب به ملاتی تبدیل می‌کنند که در مجاورت هوا سفت و سخت می‌شود و جسمی یکپارچه تشکیل می‌دهد. مطابق آخرین آمار انتشار یافته در سال ۲۰۲۰، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سیمان در جهان کشورهای چین، هند، ویتنام، ایالات متحده آمریکا و اندونزی هستند. در این لیست ایران با تولید ۶۰ میلیون تن سیمان در سال ۲۰۲۰ در رتبه هفتم بوده است.
 • دست و پنجه نرم کردن صنعت سیمان با افزایش نرخ

  رویا ذبیحی کارشناس بازار سرمایه
  به تازگی مدیران شرکت‌های سیمانی صورتجلسه‌ای را امضا کرده‌اند و از وزارت صمت خواسته‌اند که نرخ هر تن سیمان به ۳۶۰هزار تومان افزایش یابد، به گونه‌ای که قیمت سیمان یک سی‌ام قیمت سبد میلگرد در بورس کالا باشد. در جهان نیز قیمت سیمان بر اساس قیمت میلگرد تعیین می‌شود و یک ششم تا یک هفتم قیمت میلگرد است اما با توجه به اینکه در ایران مازاد ظرفیت وجود دارد، این عدد را یک سی‌ام تعیین کرده‌اند تا صادرات برای شرکت‌های سیمانی مطلوب‌تر باشد.
 • فسخ قرارداد مهم «ثفارس»

  دنیای‌اقتصاد: این روزها وب‌سایت کدال در بخش افشای اطلاعات با اهمیت خروجی بسیار کمتری نسبت به روزهای پیش از تعطیلات دارد. از میان ۵ اطلاعیه‌ با اهمیتی که روز گذشته در این سایت درج شده بود، ۳ مورد در درجه گروه ب و ۲ مورد دیگر اطلاعیه گروه الف وجود داشت.
 • اسفند درخشان برای صنعت خاکستری

  دنیای‌اقتصاد: صنعت سیمان جزو صنایعی است که همواره در اقتصاد ایران نقش مهمی را ایفا کرده است. بر اساس آخرین داده‌های آماری، ایران با تولید ۶۰ میلیون تن سیمان در سال ۲۰۱۹ در جایگاه هفتم جهان قرار داشته است. در این گزارش عملکرد یک ماهه چند شرکت سیمانی فعال در بازار سرمایه بررسی می‌شود.
 • فرصت و تهدید صنعت برق

  مریم رستمی کارشناس بازار سرمایه
  افزایش نگرانی‌های اقتصادی در جهان سبب شد طی دهه‌های ۱۸۸۰ و ۱۸۹۰ میلادی، صنعتی به‌عنوان برق در جهان پدیدار شود. برق به‌واسطه سوخت‌های فسیلی، زمین‌گرمایی، برق‌آبی، هسته‌ای، خورشیدی، بادی و‌... تولید می‌شود که هر کشوری با توجه به در اختیار داشتن هرکدام از منابع طبیعی، برق مورد نیاز خود را تولید می‌‌کند. ایران نیز به‌واسطه ذخایر عظیم نفت و گازی که در اختیار دارد، بخش اعظم برق مورد نیاز خود را تولید می‌کند.
 • افزایش درآمد در اسفندماه

  دنیای‌اقتصاد: صنعت برق یکی از صنایع مهم جهان است و جایگاه ویژه‌ای در فرآیند توسعه کشورها دارد. این صنعت به‌عنوان یک صنعت مادر محسوب شده و نقش بنیادی در افزایش رفاه جامعه و توسعه اقتصادی کشورها دارد. در این گزارش عملکرد اسفندماه تعدادی از شرکت‌های این صنعت مورد بررسی قرار می‌گیرد. از نکات مهم گزارش‌ها می‌توان به عملکرد خوب شرکت‌ها نسبت به بهمن‌ماه اشاره کرد. در این بین نکته‌ای که از اهمیت بالایی برخوردار است اختلاف بین عملکرد فصل‌های گرم سال با فصل‌های سرد سال است. همچنین این شرکت‌ها درآمدی از صادرات ندارند و تمامی درآمد شرکت‌ها از فروش داخلی به‌ثبت رسیده است.
 • چاره‌ای جز تقویت سودآوری نیروگاه‌‌ها نیست

  مهدی رضایتی کارشناس بازار سرمایه
  نیروگاه‌های کشور، برق را عمدتا به وزارت نیرو و وزارت نیرو هم به مصرف‌کنندگان می‌فروشند. البته وزارت نیرو هم به‌خاطر نرخ‌های ترجیحی و هزینه انتقال از این عملیات زیان می‌کند. اما در هر صورت از بخت بد نیروگاه‌ها سرو کارشان با دولتی است که همواره کسری دارد و نتیجه داشتن چنین مشتری انحصاری و بدحسابی خود را در ترازنامه متورم نیروگاه‌ها نشان می‌دهد.
 • تناقض‌های کرونا برای صنعت بیمه

  دنیای‌اقتصاد-هادی سلگی: شیوع بیماری کرونا در صنعت بیمه تاثیرات چندگانه و حتی متناقضی برجای گذاشته است. این بیماری همراه با دیگر وقایع اقتصادی کلان مانند افزایش نرخ ارز و گسترش تحریم‌ها موجب شد در سال گذشته حق بیمه عایدشده کل صنعت به صورت اسمی افزایش یابد، اما این موضوع همزمان به علت افت شدید رشد اقتصادی و نرخ بیکاری بالا، به ویژه در بخش‌های خدمات و صنعت با کاهش تعداد بیمه‌نامه‌ها همراه بوده است. در سطحی دیگر شیوع بیماری کرونا هزینه‌های رشته‌های درمان را بالا برد، اما همپای آن به دلیل کاهش مسافرت‌ها و دیگر خطرات مرتبط با رشته‌های بیمه‌ای، به کاهش نسبت خسارت و به تبع آن تاثیر مثبتی بر سود شرکت‌های بیمه‌ای داشته است.
 • نگاهی به پارامترهای اساسی در صنعت بیمه

  سید علی طباطبایی/ کارشناس بازار سرمایه
  صنعت بیمه در دسته صنایع واسطه‌گری‌های مالی در بین صنایع بورسی شناخته می‌شود اما از بعضی منظرها فقط با شاخه «واسطه‌گری‌های مالی از جنبه مباحث مالی و عملیاتی» تفاوت‌های محسوسی دارد که در ادامه به حیاتی‌ترین و مهم‌ترین آنها می‌پردازیم.
 • کدام شرکت‌ها حق بیمه بیشتری دریافت کردند؟

  دنیای‌اقتصاد- محمد ارغوان: شرکت‌های بیمه از نهادهای مهم در بازار سرمایه به‌شمار می‌روند که از طریق پذیرش ریسک‌‌های متنوع و همچنین تجهیز و تقویت منابع مالی برای سرمایه‌‌گذاری در بازار پول و سرمایه، نقش موثری در توسعه اقتصادی کشور دارند. در این گزارش عملکرد یک ماهه اسفند برخی از شرکت‌های بیمه از لحاظ ارزش بازار بررسی می‌شود.
 • ایفای نقش در تولید برق و فولاد

  اشکان حسینی کارشناس بازار سرمایه
  بیش از ۸۰ درصد مصرف زغال‌سنگ‌ برای تولید فولاد، برق، حمل و نقل یا سوخت به‌کار می‌رود. استفاده زغال‌سنگ در صنایع مختلف موجب رشد قابل ملاحظه تقاضای این محصول در سال‌های اخیر شده است و این تقاضا باعث شده زغال‌سنگ با قیمت‌های متفاوتی در دسترس قرار گیرد. زغال‌سنگ از پسماند بوته ها، گیاهان زنده و درختان طی سالیان دراز تشکیل می‌شود که ماده اصلی آن کربن است. زغال‌سنگ در صنعت برای تولیدات گاز، کک، روغن، قطران و موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • سودآوری در پی افزایش نرخ

  دنیای‌اقتصاد: زغا‌ل‌سنگ در اقتصاد جهانی به دلیل اینکه یکی از منابع مهم تامین انرژی پس از نفت و گاز است، اهمیت ویژه‌ای‌ دارد. همچنین این صنعت در ایران نیز به دلیل اینکه به عنوان ماده اولیه مورد نیاز صنعت فولاد به‌حساب می‌آید، از صنایع مهم کشور محسوب می‌شود. در این گزارش به بررسی عملکرد اسفند‌ماه شرکت‌های این صنعت که در بازار سرمایه پذیرفته شده‌اند پرداخته خواهد شد.
 • سیمانی‌ها در صدر اطلاعیه‌های گروه الف

  دنیای‌اقتصاد: افشای اطلاعات در سامانه کدال این روزها به دلیل شرایط بعد از تعطیلات سال نو و همین‌طور وضعیت قرمز بسیاری از شهرهای ایران که از نظر شیوع کرونا وارد فاز چهارم شدند، تراکم کمتری نسبت به روزهای دیگر دارند. در چهار موردی که روز گذشته روی این سامانه قرار گرفته بود، یک مورد افشای اطلاعات در سطح ب و سه مورد به عنوان گزارش گروه الف مربوط می‌شد.
 • ۴ عامل اثر‌گذار در سود‌سازی

  الناز جمالی کارشناس بازار سرمایه
  آیا همچنان صنعت ساختمان سازی کم ریسک به‌شمار می‌رود؟ اکنون نه می‌توان از هزینه سرسام‌آور این صنعت گفت و نه از قیمت‌های نجومی آن که در کمتر از دو سال گذشته سه برابر شده است. برای مثال اگر چهار سال قبل با ۲۰۰ میلیون تومان افراد قادر به خرید مسکن بودند درحال حاضر همان ملک را با قیمتی بالای یک میلیارد تومان خریداری می‌کنند. در واکنش به رکود حاکم بر بازار مسکن می‌توان گفت، زمان و برنامه مشخصی برای رکود مسکن وجود ندارد، اما سابقه نشان داده است که بعد از یک روند رشد در این صنعت برای مدتی به‌دلیل قدرت خرید پایین شاهد رکود میان مدتی خواهیم بود اما این رکود تاکنون قیمت مسکن را نزولی نکرده است و حتی می‌توان مواردی را مثال زد که از متری ۷ میلیون تومان به متری ۲۵ میلیون تومان رسیده است.
 • تهاتر بدهی‌های هپکو

  دنیای‌اقتصاد: در یک اطلاعیه اعلام شده که بدهی‌های بانکی و مالیاتی شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو (سهامی عام) و شرکت مهندسی و تولید ماشین‌آلات راه‌سازی و معدنی کشاورزی هپکو اراک (سهامی خاص) با مطالبات سازمان تامین اجتماعی (سهامدار عمده) از دولت تهاتر شد. طبق این اطلاعیه که روز گذشته در قالب اطلاعات با اهمیت گروه ب منتشر شد، با استناد به بند (و) وتبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور مبلغ یک هزار و ۴۷ میلیارد تومان بدهی‌های بانکی و مبلغ ۴/ ۵ میلیارد تومان بدهی‌های مالیاتی ومبلغ ۸/ ۳ میلیارد تومان بدهی به خزانه‌داری کل کشور شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو (سهامی عام) با مطالبات سازمان تامین اجتماعی (سهامدار عمده) از دولت تهاتر شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر