• بیم و امید سودسازی صنعت بیمه

  ندا کریمی تحلیلگر بازار سرمایه
  صنعت بیمه، تقریبا با تمام بخش‌های دیگر اقتصاد متفاوت است. کارکرد اصلی این صنعت تجمیع و توزیع ریسک بوده و تنها صنعتی است که امکان محاسبه قطعی بهای تمام‌شده در زمان فروش محصول وجود ندارد و بهای تمام‌شده احتمالی است. شرکت بیمه (بیمه‌گر) با صدور بیمه‌نامه، خطر را می‌پذیرد و درآمد کسب می‌کند. کسب درآمد در یک شرکت بیمه، تابع پذیرش خطر است. در صورتی که دوره پذیرش خطر، با دوره مالی منطبق باشد، کل درآمد به عنوان درآمد حق‌بیمه در آن دوره شناسایی می‌شود. در غیر‌این صورت، باید بخشی در آن دوره مالی و بخشی در دوره مالی دیگر شناسایی شود و از این رو در صورت‌های مالی بیمه انواع ذخایر اخذ می‌شود.
 • آخرین شفاف‌سازی بورسی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته چند شرکت در سامانه کدال اطلاعیه‌‌‌های خود را تحت عنوان «افشای اطلاعات بااهمیت» منتشر کردند. در ادامه به تشریح جزئیات این اطلاعیه‌ها پرداخته‌‌‌ایم.
 • تراز مثبت شرکت‌های بیمه‌‌‌

  دنیای‌اقتصاد: آمارهای ماهانه شرکت‌های بورسی بیمه نشان می‌دهد بسیاری از این شرکت‌ها در ۶ماه ابتدایی امسال تراز مثبت بالایی را به دست آورده‌‌‌اند. این موضوع باعث شده که نسبت خسارت در این شرکت‌ها در ادامه سال گذشته همچنان روندی کاهشی داشته باشد.
 • ریسک و فرصت‏‏‌ صنعت «روی» در ایران

  دنیای‌اقتصاد - لیلا لامعی: «روی» از جمله فلزات پرکاربرد و نسبتا فراوانی است که عمده‌‌‌ترین کاربرد آن برای گالوانیزه کردن است. ایران گرچه از نظر ذخایر روی جایگاه ویژه‌‌‌ای دارد اما تنها یک‌درصد از تولیدات کل جهان را بر عهده دارد. عمده تولیدات روی پس از مصارف داخلی، صادر می‌شود و این امر میزان حساسیت تولیدکنندگان روی به نوسانات نرخ ارز و نرخ محصول در بازارهای جهانی را شدت می‌‌‌بخشد.
 • ارزیابی ماهانه تولیدکننده‌‌‌های سرب و روی

  دنیای‌اقتصاد: با توجه به رکوردهای جدیدی که در نتیجه رشد قیمت جهانی روی رخ داده است، شرکت‌های تولیدکننده این محصول بیش از پیش مورد توجه بازار قرار گرفته‌‌‌اند، به‌خصوص آنها که ذخایر بالایی در انبارهای خود نگهداری کرده‌‌‌اند. در حال حاضر قیمت جهانی روی به نزدیک ۳هزارو۸۰۰دلار رسیده است. بالاترین قیمتی که از سال ۲۰۰۷ به این سو این فلز به خود دیده است.
 • افق پیش روی تامین سرمایه‏‏‌ها

  شیما شفقی تحلیلگر بازار سرمایه
  طبق بند (۱۸) ماده (۱) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، «شرکت تامین سرمایه» شرکتی است که به‌‌‌عنوان واسطه بین ناشر اوراق بهادار و عامه سرمایه‌گذاران فعالیت می‌کند و می‌تواند فعالیت‌های کارگزاری، معامله‌‌‌گری، بازارگردانی، مشاوره، سبدگردانی، پذیره‌‌‌نویسی، تعهد پذیره‌‌‌نویسی و فعالیت‌های مشابه را با اخذ مجوز از سازمان بورس انجام دهد.
 • افشای اطلاعات ۳ شرکت بورسی

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته برخی شرکت‌های بورسی اطلاعیه بااهمیت جدید منتشر کردند. در یکی از این اطلاعیه‌‌‌ها شرکت «مهندسی صنعتی روان فن‌آور» با نماد «خفناور» درباره دلایل تاخیر در روند افزایش سرمایه خود توضیح داده است.
 • کارنامه شهریوری شرکت‌های تامین سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: شرکت‌های تامین سرمایه یا بانک‌های سرمایه‌گذاری (Investment Banks)، شرکت‌هایی هستند که به‌‌‌عنوان واسط بین ناشر اوراق بهادار و عموم سرمایه‌گذاران فعالیت می‌کنند و می‌توانند با اخذ مجوزهای مربوطه از سازمان بورس و اوراق بهادار، به فعالیت‌های دیگر نیز بپردازند. نقش اصلی شرکت‌های تامین سرمایه این است که با به‌‌‌کارگیری ابزارهای مناسب، به شرکت‌هایی که به منابع مالی نیاز دارند کمک کنند تا سرمایه موردنیازشان را تامین کنند.
 • آینده فولادسازان در آینه بورس

  الهه ظفری تحلیلگر بازار سرمایه
  از عصر برنز تا عصر آهن؛ فلزات، دوره‌های تاریخ بشر را تعریف کرده‌اند. اگر قرار باشد عصر کنونی ما نیز بر همین اساس تعریف شود، بدون شک آن را عصر فولاد می‌نامند. فولاد پایه ساختمان‌ها، وسایل نقلیه و صنایع ماست، به همین دلیل میزان تولید و مصرف آن اغلب به عنوان شاخص پیشرفت یک کشور در نظر گرفته می‌شود. امروزه فولاد، پرکاربردترین فلز جهان و بیشترین ماده‌ای است که بازیافت شده است.
 • جزئیات افزایش سرمایه ۵ ناشر

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته در تارنمای کدال شاهد انتشار اطلاعیه‌‌‌های متعددی از سوی ناشران بورسی و فرابورسی بودیم. بخشی از اطلاعیه‌‌‌ها به فرآیند افزایش سرمایه شرکت‌ها اختصاص داشت. در ادامه به تشریح جزئیات بخشی از این اطلاعیه‌‌‌ها پرداخته‌‌‌ایم.
 • تابستان پربار فولادسازها

  دنیای‌اقتصاد: شرکت‌های تولیدکننده فولاد با اینکه به دلیل مشکلاتی مانند قطعی برق در مرداد و شهریور نتوانستند فروش بالایی را تجربه کنند، اما در مجموع تابستان خوبی از نظر فروش داشته‌‌‌اند.
 • پتروشیمی‏‏‌ها از دریچه ارزندگی

  نیما میرزایی تحلیلگر بازار سرمایه
  گروه محصولات شیمیایی به عنوان تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی، بدون شک بهترین روندها را در بین گروه‌های بورسی در ماه‌های اخیر داشته است. گروهی سود‌ساز و صادراتی که یکی از ستون‌های اصلی ورود ارز به کشور بوده و به همین دلیل حمایت‌های مناسبی نیز در دوره‌های مختلف در قالب قیمت خوراک و... دریافت کرده است.
 • فرآیند افزایش سرمایه برای ۶ ناشر

  دنیای‌اقتصاد: فرآیند افزایش سرمایه شرکت‌ها یکی از روش‌های تامین مالی جهت اصلاح و بهبود ساختار مالی آن شرکت محسوب می‌شود. این فرآیند که طی مراحل متعددی صورت می‌گیرد و البته روش‌های متفاوتی هم دارد برای سهامداران بسیار حائزاهمیت است. طی روزهای گذشته اطلاعیه‌‌‌های متعددی در خصوص هر یک از مراحل افزایش سرمایه جهت اطلاع‌‌‌رسانی به سهامداران توسط ناشران بورسی و فرابورسی در تارنمای کدال منتشر شده است که در ادامه به تشریح جزئیات چندی از آن پرداخته‌‌‌ایم.
 • آخرین گزارش‌های فروش شهریوری

  دنیای‌اقتصاد: انتشار گزارش فروش ماهانه شرکت‌ها همچنان روی کدال برقرار است، برخی شرکت‌ها هم به دلایلی مانند اصلاحات قیمتی و برگشت فروش، گزارش اصلاحی جدیدی منتشر کرده‌‌‌اند. در این گزارش به آخرین گزارش‌های ماهانه این شرکت‌ها می‌‌‌پردازیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر