• کارنامه ۳ نماد «فنی و مهندسی»

  دنیای‌اقتصاد- لیلا لامعی: نمادهای گروه «فنی و مهندسی» خدماتی در زمینه‌‌‌های گسترده‌‌‌، متنوع و متفاوت ارائه می‌دهند. قراردادهای منعقد شده نمادهای این گروه با شرکت‌های بزرگ خصوصی و دولتی، منجر به رشد سودآوری این نمادها شده است. البته تحریم‌ها محدودیت‌هایی را برای شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات فنی و مهندسی ایجاد کرده است. گروه «خدمات فنی و مهندسی» با ۵ نماد فعال در بازار سهام (بورس، فرابورس و بازار پایه) سهم ناچیزی در بورس اوراق بهادار دارد. ارزش بازار این ۵ نماد در مجموع ۶۳‌هزار میلیارد تومان است. در واقع این گروه سهم ۹/ ۰درصدی در کل بازارهای بورس و فرابورس دارد. از این ۵ نماد، دو نماد «رتکو» و «رمپنا» در بازارهای اصلی بورس و «رنیک» در بازار دوم فرابورس معامله می‌‌‌شوند. دو نماد «تابا» و «تپولا» نیز در بازار پایه فرابورس فعالیت دارند.در میان این نمادها، گروه «رمپنا» با ارزش بازار بیش از ۶۰‌هزار میلیارد تومان، سهم بزرگی از این صنعت در بورس دارد. از نمادهای مذکور میزان درآمدهای سه نماد «رتکو»، «رمپنا» و «رنیک» در ۸ ماه سال‌جاری به مراتب بیش از دوره مشابه سال گذشته بوده است. در ادامه عملکرد این سه نماد در ۸ ماه سال ۱۴۰۰ تشریح شده است.
 • جاماندگان روزهای طلایی بازار اوره

  طلیعه لطفی‌زاده تحلیلگر بازار سرمایه
  در شرایطی که میانگین نرخ اوره جهانی در سال ۱۳۹۸ معادل ۲۵۳ دلار در هر تن، در سال ۱۳۹۹، ۲۶۵ دلار و ابتدای سال ۱۴۰۰ در قیمت ۳۸۰ دلاری به ازای هر تن بود، در ماه‌های اخیر با تشدید روند صعودی قیمت اوره جهانی در ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) به قیمت ۹۱۱ دلار به ازای هر تن (رکورد ۱۰ساله) رسید. به این ترتیب میانگین قیمت اوره جهانی از ابتدای سال ۱۴۰۰ در سطح ۵۱۶ دلار قرار گرفته است. جهش نرخ گاز طبیعی، اخلال عرضه شامل توفان در آمریکا و کاهش تولیدات چین با محدودیت‌های زیست‌محیطی، همچنین افزایش هزینه حمل‌ونقل بین‌المللی، عوامل جهش اوره به سقف ۱۰ ساله بود.
 • چند و چون شفاف‌‌‌سازی ۵ ناشر

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته اطلاعیه‌‌‌های متعددی در خصوص «افشای اطلاعات بااهمیت» در سامانه کدال منتشر شد که در ادامه به تشریح جزئیات ۵ اطلاعیه پرداخته شده است.
 • رشد حاشیه سود «لاستیک و پلاستیک»

  شهلا حیدری کارشناس بازار سرمایه
  صنعت لاستیک و پلاستیک به مثابه صنعت مادر برای سایر صنایع قلمداد می‌شود. لاستیکی‌‌‌ها می‌توانند هواپیما، کشتی، پالایشگاه، اپتیک و ساختمان‌‌‌ها را پشتیبانی کرده و نیازهای کالایی آنها را تامین کنند. صنعت پلاستیک با توجه به ارتباط شدید آن با صنعت نفت از اهمیت زیادی برخوردار است. در حقیقت به نوعی می‌توان عنوان کرد که اگر نفت نباشد قادر به تولید پلاستیک نیستیم. تا اواسط دهه ۱۹۵۰ منبع اصلی ماده اولیه برای صنعت پلاستیک در اروپا زغال‌سنگ بود که در این راستا قطران زغال‌سنگ، کک، گاز زغال‌سنگ و آمونیاک قطران زغال‌سنگ منبعی برای مواد شیمیایی آروماتیک مانند بنزن، تولوئن فنول، نفتالین و محصولات وابسته بود که در نهایت به تولید پلاستیک‌های مهمی نظیر رزین‌‌‌های پلی استیرن و نایلون‌ها منتهی می‌‌‌شد. توسعه صنعت پتروشیمی احتمالا بزرگ‌ترین عامل رشد صنعت پلاستیک است، به همین دلیل صنعت پتروشیمی از طریق تولید پلاستیک به طور محسوس و از جنبه‌‌‌های مختلف در زندگی روزمره ما نمایان است. از لحاظ تاریخی صنعت پلاستیک از شدت رشد بسیار سریعی برخوردار بوده است.
 • نگاهی به عملکرد لاستیک‌‌‌سازان در آبان

  پیزد: شرکت یزدتایر به‌طور میانگین هر ماه ۲۵۲۹ تن تولید داشته ، بنابر آمارها این رقم در مهر به ۲۲۲۹ تن و در آبان به ۲۷۲۴ تن رسیده است. به این ترتیب مجموع کل تولید ۸ماهه این شرکت به ۲۰هزار و ۲۳۴ تن رسیده است.
 • شفاف‌‌‌سازی ناشران در پایان هفته

  دنیای‌اقتصاد: در پایان هفته‌‌‌ای که گذشت، شرکت‌های بورسی و فرابورسی اطلاعیه‌‌‌های متعددی تحت عنوان «افشای اطلاعات بااهمیت» در سامانه کدال منتشر کردند که در ادامه به تشریح جزئیات چندی از آنها پرداخته شده است.
 • زیر و بم بورسی‏‏‌‏‏‌ها در میانه پاییز

  پریسا کریمی نیک تحلیلگر بازار سرمایه
  در روزهای اخیر گزارش عملکرد شرکت‌های فعال در بازار سرمایه در آبان ماه سال‌جاری روانه کدال شد. در شرایط کنونی اقتصاد ایران و موانع متعددی که پیش روی صنایع مختلف قرار می‌گیرد، ‌‌‌ بدیهی است با بررسی گزارش‌هایی از این دست می‌توان سرنخ‌‌‌‌‌‌های مهمی از وضعیت کلی شرکت‌ها در سال‌جاری به دست آورد. در این گزارش به بررسی گزارش ماهانه برخی شرکت‌های فعال در بازار سرمایه پرداخته شده است.
 • چند و چون مزایده ۴ ناشر

  دنیای‌اقتصاد: این روزها شرکت‌ها جهت تامین مالی، اموال و املاک خود را طی مزایده‌‌‌های مختلف به فروش می‌‌‌رسانند. در ادامه چند و چون برخی از این مزایده‌‌‌ها و نتایح اعلام شده آنان آورده شده است.
 • ناشران بورسی در مسیر افزایش سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: افزایش سرمایه به عنوان راهی برای تامین مالی شرکت شامل روش‌هایی همچون از محل سود انباشته (سهام جایزه)، از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران، از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و به روش صرف سهام می‌شود. هر شرکتی بسته به شرایط و موقعیت مالی خود یکی از روش‌های فوق را جهت انجام این فرآیند در نظر می‌گیرد اما از آنجا که انجام افزایش سرمایه نیازمند اخذ تاییدیه از هیات‌مدیره، حسابرس قانونی شرکت و در نهایت سازمان بورس و اوراق بهادار تهران است، فرآیندی زمان‌بر محسوب می‌شود. بنابراین شرکت‌ها جهت آگاهی سهامداران هر یک از مراحل این فرآیند را طی اطلاعیه‌‌‌های متعددی در سامانه کدال منتشر می‌کنند. در ادامه به تشریح جزئیات چندی از این اطلاعیه‌‌‌ها پرداخته شده است.
 • جدید‌ترین گزارش عملکرد بورسی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: شرکت‌های بورسی همچنان آمارهای مربوط به فعالیت خود در آبان را منتشر می‌کنند. نگاهی به این آمارها نشان می‌دهد که وضعیت بنیادی بسیاری از شرکت‌ها همچنان مثبت است.
 • پیش‌قراولان رشد «حاشیه سود عملیاتی»

  دنیای‌اقتصاد-هادی سلگی: یکی از مهم‌ترین شاخص‌‌‌های سودآوری شرکت‌ها «حاشیه سود عملیاتی» است. این شاخص که از تقسیم سود عملیاتی به فروش به دست می‌‌‌آید، معیار قدرتمندی برای ارزیابی سودآوری و فروش محسوب می‌شود.
 • شفاف‌‌‌سازی ۶ ناشر بر کدال نشست

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته شرکت‌های بورسی و فرابورسی متعددی اطلاعیه‌‌‌های خود را تحت عنوان «افشای اطلاعات بااهمیت» در سامانه کدال منتشر کردند که در ادامه به تشریح جزئیات چندی از این اطلاعیه‌‌‌ها پرداخته شده است.
 • فرآیند افزایش سرمایه ۴ ناشر

  دنیای‌اقتصاد: افزایش سرمایه به عنوان راهی برای تامین مالی شرکت‌هاست. این فرآیند در طی مراحل متعدد و با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. از این رو شرکت‌ها طی اطلاعیه‌‌‌های متعدد سهامداران را از مراحل این فرآیند آگاه می‌کنند. در این گزارش به تشریح جزئیات ۴ اطلاعیه پرداخته شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر