قدم به قدم تا فولاد سبز

در این جلسه که به‌منظور هم‌راستایی با حرکت‌های جهانی برای کاهش انتشار دی‌اکسیدکربن در فرایند تولید برگزار شد، ضمن بررسی سناریوهای مختلف، استراتژی شرکت فولاد مبارکه برای دست‌یابی به فولاد سبز با تمرکز بر مسئله تولید و به‌کارگیری هیدروژن ارائه و مقرر شد کارگروهی با محوریت صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر فولاد مبارکه (MSTID Fund) به‌منظور راهبری و پایش برنامه‌های مربوط به این حوزه تشکیل شود.

ضرورت تشکیل کمیته راهبری در حوزه فولاد سبز

معاون تکنولوژی فولاد مبارکه در این جلسه بر ضرورت تشکیل کمیته راهبری در حوزه فولاد سبز تأکید و اضافه کرد: این کمیته حتماً و لزوماً باید به‌صورت متمرکز و یکپارچه در سطح گروه تشکیل و اهداف و برنامه‌های آن پیش برده شود.

محمد ناظمی هرندی، با بیان اینکه موضوع فولاد سبز از موضوعات بر لبه تکنولوژی است، ادامه داد: حرکت در این مسیر هزینه‌های تحقیقاتی بسیار زیادی برای سازمان‌ها دارد. در گروه فولاد مبارکه به‌طور مشخص، صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر فولاد مبارکه بازوی توسعه فناوری و نوآوری در سطح گروه است و اگر جایی برای انجام کار مطالعاتی و تحقیقاتی یا بهره‌برداری هزینه‌ای می‌کنیم، این هزینه منطقاً نباید در جای دیگر تکرار شود و در نهایت دستاوردهای هزینه‌های انجام‌شده باید در حوزه‌های تکنولوژی و نوآوری کل گروه فولاد مبارکه مورداستفاده قرار گیرد؛ بنابراین باید صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر فولاد مبارکه مسئولیت این امر را بر عهده گیرد و در ادامه، باید تمامی اقداماتی که فولاد مبارکه در حوزه فولاد سبز، اقتصاد چرخشی و در نهایت کاهش کربن به‌صورت پراکنده انجام داده است تجمیع گردد. وی ادامه داد: در مسیر فولاد سبز، کمیته‌ای که به آن اشاره شد باید بر اساس اقتضای موضوعات و پیشرفت پروژه‌ها جلسات منظمی با حضور تمامی اعضای کارگروه و متولیان ارشد سازمان در این حوزه تشکیل دهد و در ادامه برای پشتیبانی این اقدامات، رصدخانه‌ای تشکیل گردد تا دستاوردهای روز دنیا در این حوزه رصد و به کار گرفته شود و همچنین سرمایه‌گذاری‌ها و ردیف بودجه‌های اختصاص‌یافته مشخص شود و در نهایت، جمع‌بندیِ اقداماتی که در کمیته راهبری فولاد سبز و رصدخانه حاصل می‌شود به یک نقشه راه برای رسیدن به اهداف موردنظر در یک بازه زمانی مشخص تبدیل گردد.

کشور ما در عرصه تولید سبز از بسیاری از فولادسازان دنیا جلوتر است

غلامرضا سلیمی، معاون بهره‌برداری فولاد مبارکه نیز در پایان این جلسه در مصاحبه با خبرنگار فولاد گفت: در خصوص اهمیت حرکت در مسیر فولاد سبز باید گفت رویکردی که خوشبختانه در دنیا طی چند سال اخیر شکل گرفته حرکت به سمت یافتن تولید فولاد به روش سبز است. اگرچه پیش از این نیز در مجامع علمی مختلف دنیا چنین مباحثی در بسیاری از صنایع ازجمله فولادسازی مطرح شده بود اما آن‌گونه که امروز به آن پرداخته می‌شود و اهمیت داده می‌شود نبوده است. البته به نظر می‌رسد به‌دلیل مسائل زیست‌محیطی و تغییرات اقلیمی که در جهان به وجود آمده، صنعت فولاد نسبت به سایر صنایع الزام بیشتری داشته و درعین‌حال پیشگام‌تر بوده است.

وی اعلام کرد: در این عرصه کشور ما به دو دلیل از بسیاری از فولادسازان دنیا جلوتر است؛ اول اینکه تولید فولاد در کشور ما در واحدهای احیا مستقیمی انجام می‌شود که نسبت به کوره‌های بلند حدود ۵۰ درصد انتشار دی‌اکسید کربن دارد. ضمن اینکه بسیاری از واحدهای فولادسازی دنیا در شرایط فعلی به روش کور بلند فولاد خود را احیا می‌کنند و نسبت به فولاد مبارکه انتشار دی‌اکسید کربنی بیشتری دارند. اما خوشبختانه در گروه فولاد مبارکه از تکنولوژی کوره‌های احیا مستقیم استفاده می‌شود و این به کاهش حداکثری دی‌اکسید کربن کمک شایان‌توجهی می‌کند. به دلیل استفاده از همین تکنولوژی ما یک گام بلند از سایر فولادسازان جلوتریم. نکته دوم این است که برخلاف سایر تکنولوژی‌هایی که به کشور وارد شده‌اند، ما در حوزه احیا مستقیم منتظر نماندیم تا ببینیم سایر کشورها چه می‌کنند، بلکه خودمان کوره‌های احیا مستقیم را به کار گرفتیم و در این زمینه نیز از آن‌ها جلوتر هستیم.

فولاد مبارکه در مسیر فولاد سبز نقش مهم و محوری دارد

وی با بیان اینکه فولاد مبارکه حتی از برنامه‌ریزی‌های دولت در این عرصه نیز جلوتر است ادامه داد: در واقع می‌توان ادعا کرد که فولاد مبارکه حرکت در مسیر فولاد سبز را در کشورمان به‌طور جدی و فعال مطرح و دنبال کرده است. در سمپوزیوم فولاد سال گذشته نیز شاه‌کلید مباحث فولادسازان و مسئولان کشور همین حرکت در مسیر فولاد سبز بود که فولاد مبارکه نقش مهم و محوری در این زمینه داشته و دارد. علاوه بر این در جلساتی که در ایمیدرو و سایر سازمان‌های مربوطه انجام می‌شود، فولاد مبارکه با تجارب و دانشی که از سال‌ها پیش در این زمینه اندوخته است، نقش محوری و پیشران را بر عهده دارد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره لزوم حرکت به سمت فولاد سبز گفت: متأسفانه تغییرات اقلیمی شدیدی در کره زمین در حال رخ دادن است و دمای هوا به‌شدت در حال افزایش است. درعین‌حال در اثر تولید کارخانه‌های صنعتی، کربن زیادی به اتمسفر هوا اضافه می‌شود. متأسفانه در حال حاضر در دنیا میزان کربن منتشره به ازای هر تن تولید فولاد مذاب ۱.۶ تن بر فولاد مذاب است؛ این در حالی است که این عدد در فولاد مبارکه به ازای یک تن فولاد مذاب ۱.۴ تن است که بسیار کمتر از میزان معمول در دنیاست. بااین‌حال باید با تغییر روش‌ها به سمت کربن صفر حرکت کنیم؛ به‌ویژه اینکه امروزه برای کلیه فولادسازان دنیا از سوی مجامع علمی و سازمان‌های حفاظت محیط‌زیست و سایر ارگان‌های ذی‌ربط دستورالعمل‌های الزام‌آوری برای کاهش حداکثری میزان کربن منتشره در فرایند تولید تهیه و به سازمان‌ها ارائه شده است.