درب ریسباف به روی مردم اصفهان گشوده شد

در این آئین که شنبه (۲۹ اردیبهشت‌ماه) و هم‌زمان با روز جهانی موزه‌ها، در محل کارخانۀ ریسباف، واقع در ابتدای خیابان چهارباغ بالا برگزار شد، علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و نماینده وزیر در امور کارخانه ریسباف و ‌موزه منطقه‌ای اصفهان گفت: تجربه‌ای که ما امروز درباره آن صحبت می‌کنیم نشان‌دهندۀ آن است که می‌شود بر لباس این شهر، طرحی نو درانداخت و همدلی و هم‌افزایی و تدبیر بین عناصر مختلفِ مسئولین شهر، همان نخ و سوزنی است که لازم است برای طرح نو در انداختن و لباسِ در شأنِ این شهر دوختن، تدارک دید. تجربۀ ریسباف نشان‌دهنده این است که با همدلی و کنار هم قرارگرفتن می‌شود بعضی از اختلاف‌نظرها را مرتفع کرد.

او افزود: امروز می‌گوییم که ریسباف دل مردم را شاد کرد، اما نقش دیگری هم دارد، ریسباف می‌تواند به الگویی برای احیای بناهای هویت‌ساز در سایر شهرها تبدیل شود. به همین جهت به موازات اینکه ریسباف را برای اصفهانی‌ها و جریان گردشگری اصفهان آماده می‌کنیم، از نقش ریسباف به‌عنوان یک اقدام نمادین و الگو نباید غافل شد.

موضوع ریسباف یک موضوع حیثیتی است

همچنین امیر کرم‌زاده، مدیرکل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: موضوع ریسباف یکی از گره‌های بسیار پیچیده‌ای بود که بعد از ۲۰ سال تلاش در دولت آیت‌الله رئیسی باز شد و این موضوع باید به‌عنوان جهاد تبیین به مردم اعلام شود.

کرم‌زاده با تأکید بر اینکه موضوع ریسباف برای ما یک موضوع حیثیتی است، ادامه داد: امروز روز مهمی است و در تاریخ شهر و کشور خواهد ماند که مرمت این بنای بسیار فاخر آغاز می‌شود؛ بنایی که روزانه هزار و ۵۰۰ نفر در آن کار کرده و ارتزاق می‌کردند. انشالله بعد از مرمت نیز شاهد خواهیم بود که این بنا در سطح جهان مطرح خواهد شد و به لحاظ اقتصادی نیز شروع بسیارخوبی را برای شهر خواهد داشت.

نگذاریم مولفه‌های شهری را از ما بگیرند

همچنین علیرضا قاسم‌زاده، شهردار اصفهان نیز در این آئین گفت: کسانی که امروز در این برنامه حضور دارند به نمایندگی از همۀ مردم شهر اصفهان دغدغۀ مشترکی به نام دغدغۀ صیانت و حفاظت از هویت این شهر را دارند.

او با اشاره به اینکه هویت شهر، مفهوم ذهنی و انتزاعی نیست بلکه یک واقعیت عینی و مزیت‌های یک شهر است که آن شهر را نسبت به سایر شهرها متفاوت می‌کند، اضافه کرد: اگر ما بخواهیم از هویت شهرِ خود صیانت کنیم باید از مولفه‌های هویت شهری‌مان دفاع کنیم. هویت یک شهر به تاریخ آن شهر، ادبیات، هنر، جغرافیا و طبیعت، و همچنین رجال فرهنگی و ادبی و هنری آن شهر است که به یک شهر، شخصیت می‌بخشند؛ اما اگر خواستید شهری را بی‌هویت کنید باید این مولفه‌ها را از بین ببرید. قاسم‌زاده با تأکید بر اینکه حیات اصفهان به زاینده‌رود وابسته است و اگر ازبین برود یکی از مولفه‌های هویتیِ ما را گرفته‌اند، بیان کرد: یکی از مزیت‌های ما در طبیعت اصفهان، زاینده‌رود است. یکی از مزیت‌های ما در طبیعت اصفهان، باغشهرِ اصفهان است. ما باید از این عنصر هویتی با جدیت محافظت کنیم و نگذاریم مولفه‌های شهری را از ما بگیرند. بخشی از تاریخ اصفهان در آئینۀ معماری اصفهان قابل رقابت است. اگر خواستید تاریخِ اصفهان را از مردم این شهر بگیرید یکی از راه‌هایش این است که یکی‌یکی عناصر هویتی که در معماری شهر متجلی شده را ازبین ببریم.

شهردار اصفهان افزود: نسل امروز باید تمدن گذشتۀ ما را کجا ببیند؟ آئینه‌ای که می‌توان از آن به گذشته نگاه کرد مکان‌هایی مانند کارخانۀ ریسباف است.

گفتنی است در پی عروج شهادت گونه رییس جمهور اسلامی ایران و اعلام ۵ روز عزای عمومی در سطح کشور، آغاز بازدید عمومی از ریسباف به ۵ خرداد موکول و تا دهم خردادماه سال جاری ادامه دارد.