اصفهان میزبان ۱۵۰ دانشمند از ۴۰ کشور دنیا

حسین ربانی، رئیس بنیاد ملی نخبگان استان اصفهان و مسوول دبیرخانه جایزه مصطفی(ص)، در نشست خبری «پنجمین دوره اعطای جایزه علمی و فن‌آوری مصطفی(ص)» در خصوص میزبانی اصفهان برای این دوره از جایزه مصطفی(ص)، اظهار کرد: ما باید به نگاه اسلام نسبت به علم توجه کنیم. یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که با ظهور پیامبر اسلام رخ داده، راندن بشر از جهالت است و آنچه که ما امروز در زمینه پیشرفت علم شاهد آن هستیم، ماحصل اقدامات و زحمات انبیاء در گذشته است و در این رابطه، پیام‌ها و احادیثی که از پیامبر اسلام و انبیاء به بشر رسیده حاکی از اهمیت و جایگاه علم است.    وی به تاثیر و اهمیت جوایز علمی در پیشرفت‌های علمی اشاره کرد و ادامه داد: از گذشته تاکنون جوایز علمی با اهداف مختلفی وجود داشته‌اند، برای مثال برای ترویج مباحث علمی یا تشویق و مطرح کردن افراد تاثیرگذاری که ناشناخته بوده‌اند.  

رئیس بنیاد ملی نخبگان استان اصفهان درباره فلسفه جایزه مصطفی(ص)، گفت: بدیع و تاثیرگذار بودن اثر و نیز ویژه بودن صاحب اثر که البته باید از دانشمندان جهان اسلام باشد، از جمله ویژگی‌هایی است که باعث می‌شود در این دوره از جایزه مصطفی(ص)، از صاحب اثر تقدیر شود. در واقع، یکی از مهم‌ترین اهداف اعطای این جایزه این است که بتوانیم در میان دانشمندان جهان اسلام افراد تاثیرگذار در زمینه علمی را شناسایی کنیم.

ربانی ضمن بیان اینکه تاکنون چهار دوره از برگزاری و اعطای این جایزه سپری شده، به برنامه‌هایی که در سال‌های گذشته تحت عنوان «شبکه‌سازی»، «گفتمان‌سازی»، «ارتباط بخشی» و «ظرفیت‌سازی» اجرا شده اشاره کرد و افزود: امسال نیز برنامه‌هایی در حاشیه برگزاری این جایزه اجرا خواهد شد. امسال در اصفهان میزبان ۱۵۰ مهمان خارجی از دانشمندان، اصحاب رسانه یا افرادی که در حوزه فناوری دستاوردهایی داشته‌اند، خواهیم بود.  

مسوول دبیرخانه جایزه مصطفی(ص) با بیان اینکه آیین اعطای جایزه مصطفی در روز دوشنبه ۱۰ مهرماه برگزار خواهد شد، ادامه داد: دانشگاه اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، شهرک علمی و تحقیقاتی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دانشگاه علم وصنعت و آکادمی علم ایران، میزبان نشست‌های علمی این رویداد خواهند بود.

وی سوابق علمی، تاریخی و فرهنگی اصفهان را از جمله دلایل مهمی دانست که به واسطه آن میزبانی این دوره از جایزه مصطفی را به اصفهان اعطا کرده‌اند و در ادامه یادآور شد: افرادی که به اصفهان دعوت می‌شوند هر یک به‌عنوان یک سفیر برای ایران و اصفهان در دنیا محسوب می‌شوند، و از این‌رو، در این حوزه ارتباط میان دانشمندان و بحث هم‌افزایی از اهمیت خاصی برخوردار است. همچنین، ارتباط میان دانشمندان خارجی با دانشمندان کشور به منظور دستیابی به نتایج علمی، پژوهشی و فناوری از دیگر اهداف مهم این رویداد است. همچنین، بازدیدها و نشست‌های علمی از جمله برنامه‌هایی است که برای مهمانان دعوت شده به این رویداد در نظر گرفته شده است.

ربانی با اشاره بر اهمیت حوزه‌های پزشکی، انرژی، اکوسیستم‌ علم و فناوری، محیط زیست و هوش مصنوعی در این دوره از رویداد جایزه مصطفی(ص)، به برنامه‌هایی که در حاشیه «پنجمین دوره اعطای جایزه مصطفی (ص)» برگزار می‌شود، نیز اشاره کرد و گفت: شرکت‌های مطرح در زمینه هوش مصنوعی کشور در روزهای هفتم و هشتم مهرماه در نشست‌هایی مهمان اصفهان خواهند بود و رونمایی از پلتفرم ویژه هوش مصنوعی از جمله برنامه‌های مهم خواهد بود.

وی ادامه داد: در راستای این برنامه‌ها نیز نمایشگاهی در هتل عباسی برگزار می‌شود و جمعه، هفتم مهرماه، شاهد برنامه‌ای رسمی برای افتتاحیه رویداد مصطفی در سالن اجلاس خواهیم بود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان استان اصفهان در رابطه با برنامه‌هایی که در روز شنبه، هشتم مهرماه اجرا می‌شود، اظهار کرد: برنامه رویداد مصطفی که از آن تحت عنوان «استپ علمی» و مخفف  Science and  Technology Exchange program است، یاد می‌شود به برنامه‌های نشست تبادلات تجربیات علمی مربوط می‌شود. در این برنامه با حضور مهمانان خارجی و نیز مهمانان متناسب داخلی، سه پنل «شبکه‌سازی»، «مدیریت نخبگان» و «توسعه تکنولوژی» در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اجرا خواهد شد.  

وی اضافه کرد: برنامه دومی که به‌صورت موازی برگزار می‌شود، رویداد «سرمایه‌گذاری هوش مصنوعی» خواهد بود که به میزبانی اتاق بازرگانی انجام می‌شود. همچنین، برنامه سوم تحت عنوان «گردهمایی فعالان شبکه پژوهشی بین رشته‌ای» (ACE) برابر با Avicenna Center of Excellence، خواهد بود و در این روز ما شاهد بخش دانشجویی این برنامه هستیم.  

ربانی ادامه داد: همچنین در نشستی فرهنگی، هنرمندان اصفهان میزبان مهمانان خواهند بود و در این زمینه می‌توان گفت  شناساندن فرهنگ ایرانی به مهمانان خارجی و نیز شبکه‌سازی از جمله اهداف این ضیافت فرهنگی و هنری در روز یکشنبه خواهد بود. در ادامه، در روز دوشنبه، نشست‌هایی در حوزه فناوری تحت عنوان B۲B در دو پنل موازی در حوزه «انرژی و محیط زیست» و دیگری در حوزه «سلامت» برگزار می‌شود و در این برنامه شرکت‌ها نیازها و توانمندی‌های خود را مطرح می‌کنند.   رئیس بنیاد ملی نخبگان استان اصفهان، یادآور شد: در روز دوشنبه برنامه اصلی که «آیین اعطای جایزه علمی و فن‌آوری مصطفی(ص)» است در چهلستون برگزار خواهد شد. همچنین، در این روز به‌صورت موازی برنامه نشست نخبگان تحت عنوان برنامه «دستاورد» نیز برگزار می‌شود.