صنایع بیمه در همه کشورهای دنیا، در جریان انطباق با مقتضیات روز تحول دیجیتال، کمی تاخیر دارند. یعنی در همه کشورهای دنیا، صنعت بیمه نسبت به سایر صنایع نظیر صنعت بانکی، صنعت حمل‌ونقل و دیگر صنایع، در جریان انطباق با تحول دیجیتال کمی عقب‌تر هستند. این ماجرا فرصتی بسیار ارزشمند را در اختیار صنعت بیمه کشور ما قرار می‌دهد. در واقع ما می‌توانیم

از عقب‌ماندگی صنایع بیمه در همه نقاط جهان در حوزه تحول دیجیتال، بهره بگیریم. برای بهره‌گیری از این فرصت، باید مسیر رشد و توسعه صنعت بیمه در حوزه تحول دیجیتال را سرعت ببخشیم و در ادامه مسیر، با محور قرار دادن تحول دیجیتال، به بازارهای بین‌المللی ورود پیدا کنیم.

در صنعت بیمه و حوزه بیمه‌گری، اگر شرکت بیمه‌ای بخواهد برای صادرات خدمات و ایجاد ارز برای کشورمان، از مسیر بیمه سنتی ورود کند، بدون تردید عرصه و فضای رقابتی برایش تنگ خواهد بود چراکه در سایر اقتصادهای دنیا، شرکت‌های بزرگ، بخش عمده‌ای از بازار بیمه را تصاحب کرده‌اند. اما اگر ما با ابزار تحول دیجیتال به بازار بیمه سایر کشورها ورود کنیم، فضای توسعه بسیار خوبی خواهیم داشت.

شرکت‌های بیمه در کشورهای مختلف به‌ویژه در کشورهایی که اطراف ما هستند و ما به آنها دسترسی داریم، ابزارهای کافی برای رقابت با یک شرکت چابکِ دیجیتال در حوزه بیمه را ندارند. اینجا همان نقطه عطفی است که صنعت بیمه ما می‌تواند فصلی جدید برای خودش ایجاد کند. ما باید به عنوان مسوولان بنگاه‌های اقتصادی و به عنوان افرادی که در حوزه بیمه‌های بازرگانی در کشور فعالیت دارند، این را بدانیم و در نظر داشته باشیم که فعالیت در بازار با ریسک‌های زیادی همراه است. ما به عنوان کسانی‌که مشغول به فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی هستند باید به این درک برسیم که توزیع و تنوع‌بخشی (Diversify) در حوزه‌های مختلف کاری برایمان الزام‌آور است.

فرض کنید شرکتی به دنبال سرمایه‌گذاری است. مسوولان این شرکت قطعاً با خودشان می‌گویند بهتر است همه پول و سرمایه شرکت را صرف خرید یک سهام نکنیم بلکه تخصیص دارایی را در نظر داشته باشیم. برای مثال آنها بخشی از پول خود را در سپرده‌های بانکی سرمایه‌گذاری می‌کنند، بخشی را در اوراق مشارکت قرار می‌دهند و بخشی را هم به بازار سرمایه می‌برند. حتی برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام هم روی صنایع مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند. اصطلاحاً استراتژی‌شان این است که همه تخم‌مرغ‌هایشان را در یک سبد نگذارند. فعالیت در بازار یعنی همین.

پس وقتی ما در حوزه سرمایه‌گذاری در این مسیر رفتار می‌کنیم، در حوزه عملیات نباید محدود به یک کشور باشیم و تنها در قالب یک کشور کار را پیش ببریم. باید کارمان را در حوزه عملیاتی هم در کشورهای مختلف، توزیع کنیم. برای این کار باید از ابزار تحول دیجیتال بهره بگیریم تا بتوانیم به کشورهای همسایه نظیر عراق و ترکیه راه پیدا کنیم یا حتی به ارمنستان برویم که پلی برای ورود به روسیه است. باید عملیات را هم به صورت متنوع و توزیعی پیش ببریم. برگ برنده‌مان هم برای صادرات خدمات،‌ همین تحول دیجیتال خواهد بود.

امروزه خدمات و محصولات با وجود فناوری‌های پیچیده و مبتنی بر شبکه‌های مجازی، تحلیل داده‌های بزرگ و همچنین یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، به طور فزاینده‌ای با آنچه در گذشته تجربه آن را داشته‌ایم تفاوت کرده است. تصوری که نسل جدید از نوع خدمات دارند، با آنچه حتی در چند سال اخیر نیز مشاهده کرده‌ایم متفاوت است. خدماتی که فارغ از نحوه ارائه‌شان، نیازهایی را بر طرف می‌کنند که سابق بر این وجود نداشته است. این رویکرد نوآورانه، در بسیار از کشورها و در دهکده جهانی در حال روی دادن است و پیشرفت آن بر خلاف گذشته، در زمان‌هایی حتی کمتر از سال و ماه رخ می‌دهد.

در این میان، رویکرد بیمه سامان همواره اتکا به دانش روز و انطباق با تغییرات محیط پیرامونی خود است. همان‌گونه که تقریباً ۱۷ سال پیش، توانستیم بیمه‌های زندگی و تشکیل سرمایه را به عنوان خدمتی نوین به مردم عزیز کشورمان عرضه کنیم، هم‌اکنون نیز با استفاده از دانش روز و تفکر خارج از چارچوب‌های مرسوم، مرزهای فعالیت خود را از کشور عزیزمان ایران، فراتر برده و با تلاش برای ورود به بازارهای جهانی، هدف والای صادرات خدمات بیمه و توسعه نوآوری به کشورهای دیگر را دنبال می‌کنیم. توسعه خدمات و محصولات در بیمه سامان نه‌تنها بر محور گستره جغرافیایی، بلکه در عمق محاسبات و تغییرات بنیادی در رویکردها و فرآیندهای کسب‌و‌کار در حال پیشرفت است، به صورتی که مفهوم نوآوری در عمل و در سیر تجربه مشتری نهادینه شده است.

ما در مسیر پیاده‌سازی راهبردهای شرکت سرمایه‌گذاری‌های زیادی کرده و می‌کنیم. همچنین در این مسیر تجربیات زیادی به‌دست آوردیم، تجربیاتی که مسیر مدرن‌سازی کسب‌و‌کارمان و صنعت بیمه‌ای را که برای آینده می‌سازیم برای ما شفاف‌تر می‌کند. هر‌چند در این راه متحمل هزینه‌هایی می‌شویم اما مطمئن هستیم با تمرکز بر اهداف راهبردی و اعتقاد به نیت خود برای تحول، همواره در مسیر رشد خواهیم بود، کما اینکه تاکید بر تحول دیجیتال و توسعه برون‌مرزی، جزئی از فعالیت‌های روزانه همکارانمان در بیمه سامان شده است.

بیمه سامان مبتنی بر سرمایه‌های انسانی ارزشمند خود توانسته است با افتخار نمادی از خدمات باکیفیت و شایسته مردم عزیزمان را در کشور معرفی و نهادینه کند. سطح کار و خدمت به مردم در سامان در کشور به عنوان

بالاترین سطح احترام به مشتری و ارتقای عزت ایرانی شناخته می‌شود. باید تلاش کنیم ضمن حفظ این موقعیت که با تلاش روزمره و از‌خودگذشتگی و تخصص و پشتکار شما عزیزان به سختی به دست آمده، نسبت به اعتلای آن کوشا باشیم.

امیدوارم با تدابیر اتخاذ‌شده از سوی دولت محترم و همراهی مردم عزیزمان، به زودی شاهد عادی شدن وضعیت ناشی از کووید ۱۹ باشیم. لیکن عمق آسیب‌های ناشی از این بحران بر پیکر جوامع بشری نشسته است. ما نیز در بیمه سامان شاهد از دست دادن عزیزانی بودیم که یاد و خاطره ایشان همواره در قلب‌هایمان است و هیچ‌گاه فراموششان نخواهیم کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند