ارزش غذایی ذرت:

ذرت نه‌تنها کالری موردنیاز برای متابولیسم روزانه را فراهم می‌کند، بلکه غنی از ویتامین A، ویتامین B، ویتامین E و بیشتر مواد معدنی است. محتوای بالای فیبر در این ماده نقش مهمی در پیشگیری از یبوست، شرایطی همچون هموروئید و سرطان روده بزرگ بازی می‌کند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن به‌عنوان یک عامل ضدسرطانی عمل می‌کند و از بیماری آلزایمر پیشگیری می‌کند.

خواص ذرت برای سلامتی:

ذرت به خاطر مواد مغذی باکیفیتی که در خود دارد مزایای زیادی برای سلامتی فراهم می‌کند. علاوه‌بر اینکه ذرت ماده خوشمزه‌ای برای افزودن به وعده‌های غذایی است، غنی از مواد شیمیایی گیاهی است و می‌تواند از بدن در برابر برخی از بیماری‌های مزمن محافظت کند. برخی از مزایای ذرت را در ادامه با هم مرور می‌کنیم.

ذرت غنی از کالری است:

ذرت منبع غنی از کالری است. این ماده به‌ازای صد گرم، ۳۴۲ کالری وارد بدن می‌کند که در میان غلات بالاترین محتوای کالری را دارد، به همین خاطر است که این ماده برای افزایش سریع وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد. محتوای بالای کالری در ذرت باعث شده است که بیشتر کشورهایی که با مواد گیاهی تغذیه می‌کنند به آن روی بیاورند.

ذرت خطر هموروئید و سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد:

محتوای فیبر یک پیمانه از ذرت، حدود ۴/ ۱۸ درصد از نیاز روزانه بدن به این ماده را فراهم می‌کند. این موضوع به بهبود مشکلات گوارشی همچون یبوست و هموروئید کمک می‌کند و از خطر ابتلا به سرطان روده می‌کاهد. فیبر سال‌هاست که به عنوان یک ماده کاهش دهنده خطر ابتلا به سرطان روده مورد استفاده قرار می‌گیرد اما داده‌های اندکی در مورد ارتباط فیبر با پیشگیری از سرطان وجود دارد. با این وجود مصرف غلات سبوس‌دار می‌تواند از چنین خطری بکاهد. فیبر به اجابت مزاج کمک می‌کند. این ماده می‌تواند خطر ابتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر و اسهال را کمتر کند.

منبع غنی از ویتامین‌هاست:

ذرت سرشار از ویتامین B و موادی همچون تیامین و نیاسین است. تیامین برای حفظ سلامت اعصاب و عملکرد شناختی ضروری است. کمبود نیاسین به پلاگر منجر می‌شود. این بیماری با اسهال، دمانس و درماتیت شناخته می‌شود که در افرادی که سوءتغذیه دارند بیشتر مشاهده می‌شود. ذرت منبع خوبی از پانتوتنیک اسید است که یک ویتامین ضروری برای متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین و لیپید است. کمبود اسید فولیک در زنان باردار به کاهش وزن کودک منجر می‌شود و می‌تواند به نقص لوله عصبی نیز بینجامد. ذرت درصد بالایی از نیاز بدن به فولات را فراهم کند. هسته ذرت سرشار از ویتامین E است که یک آنتی‌اکسیدان ضروری برای رشد و محافظت از بدن در برابر بیماری‌هاست.

از کم‌خونی پیشگیری می‌کند:

ذرت به پیشگیری از کم‌خونی ناشی از کمبود ویتامین‌ها کمک می‌کند. این ماده سطح قابل‌ملاحظه‌ای از آهن را دارد که یکی از مواد معدنی موردنیاز برای تشکیل گلبول‌های قرمز است. کمبود آهن یکی از دلایل اصلی کم‌خونی محسوب می‌شود.

سطح کلسترول بد خون را پایین می‌آورد:

بر اساس تحقیقات انجام شده، مصرف روغن ذرت می‌تواند کلسترول بد خون را با کاهش جذب این کلسترول در بدن کاهش دهد. این کاهش کلسترول بد خون به معنای کاهش کلسترول خوب نیست. کلسترول خوب مزایای بسیار زیادی برای بدن دارد و می‌تواند بیماری‌های قلبی را کاهش دهد، از آترواسکلروز پیشگیری کند و رادیکال‌های آزاد در بدن را کاهش دهد.

دیابت و پرفشاری خون را کنترل می‌کند:

در مطالعات اخیر دانشمندان به این نتیجه رسیدند که افراد سرتاسر جهان از اپیدمی دیابت رنج می‌برند. اگرچه مکانیسم واقعی برای بروز این شرایط هنوز مشخص نیست اما به‌نظر می‌رسد چنین بیماری‌هایی به رژیم غذایی و مواد مغذی مربوط باشد. مصرف میوه و سبزیجات ارگانیک همچون ذرت می‌تواند نشانه‌های دیابت را کاهش دهد. مطالعات نشان داده است که مصرف هسته ذرت به مدیریت دیابت غیروابسته به انسولین کمک می‌کند و در برابر پرفشاری خون مفید است. مواد شیمیایی گیاهی می‌توانند جذب و انتشار انسولین در بدن را تنظیم کنند، همین امر مانع از بالا رفتن و افت قند در افراد دیابتی می‌شود و باعث می‌شود سطح قند خون تنظیم شود.

خواص زیبایی و آرایشی ذرت:

نشاسته ذرت برای تولید محصولات آرایشی متعدد مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان از این محصولات برای استفاده موضعی برای بهبود راش‌های پوستی و پوست تحریک‌شده استفاده کرد. محصولات تهیه‌شده از ذرت را می‌توان جایگزین محصولات شیمیایی سرطان‌زا کرد. بیشتر کرم‌های پوست سنتی دربرگیرنده وازلین به عنوان ماده پایه هستند که می‌تواند منافذ را مسدود کند و شرایط پوستی را بدتر کند که می‌توان به جای آن از نشاسته ذرت استفاده کرد.

هشدار درباره ذرت:

ذرت دربرگیرنده مقادیر زیادی از اسیدهای چرب است، به همین خاطر افرادی که در معرض بیماری‌های قلبی قرار دارند، مصرف زیاد ذرت و روغن آن می‌تواند شرایط موجود را بدتر کند. این روزها ذرت به شربت ذرت با فروکتوز بالا تبدیل می‌شود. این ماده بدتر از شکر است و می‌تواند باعث ایجاد چاقی در افراد شود و تاثیرات منفی بر روی سطح قند خون داشته باشد. اما در عین حال ذرت منبع غنی از مواد مغذی ضروری و فیبر است. وعده غذایی به همراه ذرت می‌تواند شما را در برابر بیماری‌ها محافظت کند.پس همین امروز دست به‌کار شوید و ذرت را در وعده‌های غذایی خود بگنجانید. فقط حد اعتدال را حفظ کنید.