کاربردهای ورق گالوانیزه

فولاد ضدزنگ یا ورق گالوانیزه به‌عنوان یکی از مفیدترین فلزات در جهان شناخته شده‌است که کاربردهای آن بسته به کاربرد موردنظر، تحت انواع فرایندهای ساخت فلز قرار گرفته و متفاوت خواهد بود. مطلوب‌بودن خواص این فلز باعث شده‌است تا به یکی از پرکاربردترین فلزها در بازار تبدیل شود. بسته به صنعت، فولاد ضدزنگ یا ورق گالوانیزه ممکن است به شکل لوله، اتصالات و سایر موارد مشابه آن، متناسب با یک فرایند خاص تولید شود.

برای مثال، وقتی صحبت از ورق‌های فلزی گالوانیزه می‌شود، انواع کاربرد آن می‌تواند از وسایل تزئینی ساده تا کاربردهای عملی‌تر در صنعت ساخت‌وساز متغیر و متفاوت باشد. درحالی‌که انواع زیادی از فلزات وجود دارند که می‌توانند به ورق تبدیل شوند و فولاد معمولا از رایج‌ترین این دسته از فلزات به‌شمار می‌رود. این فولاد از نظر وزن بسیار سبک و انعطاف‌پذیر است. اگر می‌خواهید علاوه بر کاربرد با مراحل خرید ورق گالوانیزه نیز آشنا شوید، بهتر است تا پایان این محتوا همراه ما باشید.

ورق فولاد گالوانیزه چیست؟

فولاد گالوانیزه نوعی فولاد است که فرایند گالوانیزه‌شدن را طی کرده‌است. در این فرایند، فولاد را در روی مذاب داغ فرو می‌برند تا پس از سرد‌شدن، لایه‌ای از روی، روی سطح آن ایجاد شود. لایه روی به‌عنوان یک مانع بین فولاد و شرایط محیطی عمل کرده و از اکسید‌شدن آن جلوگیری می‌کند. اکنون زمانی که فولاد گالوانیزه برای تشکیل ورق‌های فولادی دست‌کاری می‌شود، محصول نهایی به‌عنوان ورق‌های فولادی گالوانیزه شناخته می‌شود. ورق‌های فولادی گالوانیزه نیز با فرو بردن مستقیم ورق‌های فولادی معمولی در روی مذاب داغ تولید می‌شوند. به بیان ساده، ورق فولاد گالوانیزه به فلزاتی گفته می‌شود که تحت فرایندهای ساخت گسترده قرار گرفته‌اند؛ بنابراین می‌توان آنها را مسطح کرده و متعاقبا با یک‌لایه محافظ از فلز روی مذاب پوشاند. برای آشنایی بیشتر با این نوع فولاد به مطالعه ادامه این محتوا بپردازید.

بررسی مهم‌ترین ویژگی‌های ورق گالوانیزه

ورق‌های فولادی گالوانیزه قبل از پوشش‌دهی با روی مذاب، رنگ‌آمیزی، اسپری و آبکاری در ابتدا با محلول چربی‌گیر به طور کامل تمیز می‌شوند. پس از این مرحله، فولاد را در محلول روی مذاب غوطه‌ور کرده و در ظرفی حاوی اسیدسولفوریک رقیق داغ قرار می‌دهند. سپس فولاد با محلول آبی روی، آمونیوم و کلرید تمیز می‌شود. تمام این مراحل تضمین می‌کند که فولاد در طولانی‌مدت آلوده نشده و پوشش روی به درستی به آن بچسبد. حتی پس از فرایند گالوانیزه‌کردن، محصول نهایی به طور کامل برای شکاف یا ناهماهنگی مورد بررسی قرار می‌گیرد. ورق گالوانیزه در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی مقاوم است که آن را تبدیل به یک نوع ورق فولادی ایده‌آل برای استفاده در مناطقی می‌کند که احتمال اکسید‌شدن یا زنگ‌زدگی بسیار زیاد است.

هم‌چنین یک نوع ورق فولادی کاملا مقرون‌به‌صرفه برای استفاده‌است، عمدتا به دلیل هزینه ساخت پایین آن در مقایسه با سایر ورق‌های فولادی و هم‌چنین به این دلیل که می‌توان از آن به طور مستقیم استفاده کرد. یعنی بدون هیچ‌گونه آماده‌سازی، کاملا مانند دیگر محصولات فولادی گالوانیزه، ورق‌های فولادی گالوانیزه برای سال‌ها و ماه‌های آینده دوام می‌آورند که آن را به یک ورق فولادی کاملا مفید تبدیل می‌کند.

بررسی کاربرد ورق گالوانیزه

کیفیت فوق‌العاده ورق‌های فولادی گالوانیزه باعث شده‌است تا از آن‌ها در بخش‌های متعددی استفاده شود. ورق گالوانیزه به طور خاص در مناطقی استفاده می‌شود که می‌توانید احتمال اکسید‌شدن و خوردگی بالاتر را در آن پیش‌بینی کنید. اکنون بسته به فرایند گالوانیزه‌شدن و کیفیت کلی، ورق گالوانیزه به گریدهای متعددی تقسیم می‌شود که متناسب با نیاز خود، می‌توانید درجه ورق فولادی گالوانیزه مناسب را انتخاب کنید. تعدادی از گریدهای بهینه ورق گالوانیزه به شرح زیر است.

  • A 446-76

  • SGC 340

  • SGC 400

این محصول نیز همانند گریدهای مختلف ورق های فولادی گالوانیزه کاربردهای متعددی دارد. تعدادی از بخش هایی که از ورق گالوانیزه در آن‌ها بهره برده می‌شود، به شرح زیر است:

استفاده از ورق گالوانیزه در صنایع بادی و خورشیدی

صنایع بادی و خورشیدی از آن بخش‎هایی هستند که به گردش و فعالیت مداوم نیاز دارند. استفاده از ورق‌های فولادی گالوانیزه در این دسته از صنایع، این امکان را می‌دهد که به روشی مشابه فعالیت‌‌کنند. ورق‌های فولادی برای چندین دهه نیاز به نگهداری ندارند؛ چراکه این نوع از ورق فولادی بسیار بادوام هستند.

استفاده از ورق گالوانیزه در صنعت کشاورزی

صنعت کشاورزی یکی دیگر از بخش‌هایی است که در آن، از ورق فولادی گالوانیزه‌ استفاده زیادی می‌شود. این رشته به ابزارها و موادی نیاز دارد که در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاومت بالایی داشته‌باشند. ورق‌های فولادی گالوانیزه دارای کیفیت‌هایی هستند که برای رفع این نیازها از بهترین محصولات فولادی به‌شمار می‌روند.

استفاده در از ورق گالوانیزه در صنعت خودرو

استفاده از ورق‌های فولادی گالوانیزه در صنعت خودرو، به ویژه در ساخت خودرو، امری ضروری است. در اتومبیل‌ها، اتوبوس‌ها و... از ورق‌های فولادی گالوانیزه در سطوح بیرونی استفاده می‌شود که به دلیل عوامل مختلف بیشتر در معرض خوردگی و زنگ‌زدگی هستند.

استفاده از ورق گالوانیزه در صنعت ساخت‌و‌ساز

در صنعت ساختمان، ورق فولادی گالوانیزه نه‌تنها به منظور استحکام و طول عمر، بلکه برای زیبایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. پرداخت براق ورق‌های فولادی گالوانیزه به سازه‌های ساخته‌شده در صنعت ساخت‌وساز، زیبایی معماری مدرن را اضافه می‌کند.

استفاده از ورق گالوانیزه در صنعت مخابرات

صنعت مخابرات از ابزارها، تجهیزات و دستگاه‌های زیادی مانند خطوط تلفن، جعبه‌ها، دکل‌ها و غیره‌استفاده می‌کند که عموما در فضای باز نگهداری می‌شوند و لازم است تا سال‌ها بدون تعمیر و نگهداری منظم کار‌‌کنند. ورق‌های فولادی گالوانیزه امکان استفاده مداوم از این منابع را فراهم می‌کند.

کلام آخر

در سرتاسر ایران مجموعه‌های بسیاری وجود دارند که اقدام به تولید و فروش ورق‌های فولادی گالوانیزه می‌کنند. آنچه که در این میان باید به آن توجه کرد، کیفیت محصولات نهایی است. همان‌طور که ذکر شد کیفیت و قیمت ورق گالوانیزه از اهمیت بسیاری برخوردار است. ازاین‌رو نمی‌توان این نوع از فولاد پرکاربرد را از هر مجموعه‌ای خریداری کرد. چراکه دلیل استفاده و کاربرد بسیار آن، کیفیت، مقاومت و ماندگاری آن است. پس اگر در وهله خرید ورق‌های فولادی گالوانیزه هستید، پیشنهاد می‌شود پس از بررسی و آشنایی با کاربردهای آن، با کارشناسان متخصص و مجرب در مجموعه آهن هایپر ارتباط برقرار کرده و در نهایت اقدامات لازم را در راستای خرید محصول مورد نیاز خود انجام دهید.

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.