وب‌سایت ایران سلری، طبق سنت هر ساله، گزارش حقوق و دستمزد را برای مشاغل مختلف منتشر کرده است  که در آن مشخص شده است که میانگین حقوق برنامه نویسان اندروید نسبت به میانگین حقوق برنامه نویسان وب در حدود ۱ میلیون تومان بیشتر است و این تفاوت بسته به عواملی دیگر نیز تغییر می‌کند.

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و فناوری، شاهد هستیم که تعداد برنامه نویسان نیز روز به روز افزایش پیدا می‌کند و جوانان و حتی نوجوانان بسیاری شروع به یادگیری این علم کرده‌اند. مطمئنا یکی از عمده دلایل آنها برای روی آوردن به این حیطه، حقوق برنامه نویسان در ایران و کسب درآمد بیشتر و همچنین داشتن شغلی آینده‌دار است. تکنولوژی هر اندازه که برای بشر مزایایی داشته باشد، به همان اندازه نیز می‌تواند باعث از بین رفتن بسیاری از مشاغل شود که اگر کمی آینده نگری داشته باشید، می‌توانید حرفه‌ای یاد بگیرید که تا سال‌ها به افراد حرفه‌ای در آن نیاز باشد.

افزایش استفاده از گوشی‌های موبایل و همچنین طراحی برنامه‌های تحت وب و وب‌سایت‌ها، تقاضا برای برنامه نویسان اندروید و وب را نیز افزایش داده است. اما اگر بخواهید همین امروز سراغ یادگیری یکی از این دو بروید و برای شما میزان حقوق مهم است، کدام را انتخاب می‌کنید؟ آیا غیر از این دو، شاخه‌های دیگری از برنامه نویسی است که درآمد بیشتری نسبت به این دو داشته باشند؟

در این مقاله و با استناد به آمار به دست آمده از گزارش حقوق و دستمزد ایران سلری، قصد داریم تا به این سؤال پاسخ دهیم. این گزارش با توجه به اینکه از اطلاعات حقوق دستمزد بیش از ۹۰ هزار نفر در سال ۹۹ به دست آمده است، یکی از معتبرترین گزارش‌های حقوقی به شمار می‌آید که این اعتبار خود را از میزان شرکت کننده‌ای که دارد به دست آورده است.

در این گزارش حقوقی می‌توانید به اطلاعات کامل و جامعی از میزان دریافتی برنامه نویس در ایران بر اساس میزان تحصیلات، سمت شغلی، میزان سابقه کاری، بزرگی و کوچکی شرکت و موارد دیگر دسترسی داشته باشید. با داده‌های موجود در این گزارش می‌توانید به آسانی دریافتی خود را با حقوق برنامه نویس در دیگر شهرها و شرکت‌ها مقایسه کنید.

نکته جالب درباره این گزارش این است که، افراد شاغل در شاخه‌ها مختلف برنامه نویسی در این گزارش شرکت کرده‌اند و غیر از چند مورد تقریبا می‌توان آمار مربوط به بیشتر شاخه‌های برنامه نویسی را در این گزارش مشاهده کرد. 

همچنین ۳۶ درصد از سهم شرکت کنندگان که به افراد دارای سابقه کاری ۱ تا ۳ سال اختصاص دارد، می‌توان به این نتیجه رسید که برنامه نویسی در میان مشاغل نوپا به شمار می‌آید و آن حرف ما درباره آینده‌دار بودن را می‌تواند تصدیق کند.

سهم مشارکت آقایان

در تصویر بالا همچنین مشاهده می‌کنید که سهم مشارکت آقایان در این گزارش ۶۰ درصد و خانم‌ها ۴۰ درصد است و این نیز می‌تواند نکته جالبی باشد تا خانم‌ها نیز یادگیری زبان‌های برنامه نویسی را هر چه زودتر شروع کنند تا بتوانند در بازار کار به بهترین جایگاه‌ها برسند. اما در مورد تفاوت دریافتی میان برنامه نویسان وب و اندروید، اوضاع به چه صورت است و این دو در مقایسه با دیگر شاخه‌های برنامه نویسی حقوق خوبی دارند؟

تفاوت دریافتی برنامه نویسان وب و اندروید

در گزارش حقوق و دستمزد به طور خاص در مورد برنامه نویسان وب و همچنین اندروید اطلاعات حقوقی وجود دارد که در این اطلاعات مشخص شده است که میانگین حقوق برنامه نویسان اندروید، ۱ میلیون تومان بیشتر از برنامه نویسان وب است. 

میانگین دریافتی

همان‌طور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، میانگین دریافتی برنامه نویس وب ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است که این میزان از کمترین یعنی ۱ میلیون تا بیشترین یعنی ۱۶ میلیون تومان متغیر است. اما این رقم برای برنامه نویسان اندروید کمی متفاوت است و میانگین آن با ۱ میلیون تومان افزایش همراه است.

میانگین دریافتی برنامه نویسان اندروید

در نمودار بالا کاملا مشخص است که میانگین دریافتی برنامه نویسان اندروید در این گزارش ۶ میلیون و ۱۰۰ تومان بوده است که این میزان از کمترین یعنی ۲ میلیون تومان تا بیشترین یعنی ۱۵ میلیون تومان متغیر است. 

این گزارش حقوقی بر اساس میزان تحصیلات، سمت شغلی، میزان سابقه کاری، بزرگی و کوچکی شرکت و موارد دیگر نیز می‌تواند تغییر کند و این تغییر را در تمام شاخه‌های برنامه نویسی می‌توان مشاهده کرد. اما به دلیل اینکه در حال مقایسه حقوق برنامه نویسان اندروید و وب هستیم، میزان دریافتی آنها را بر اساس سابقه کار و همچنین مدرک تحصیلی نیز بررسی خواهیم کرد.

مقایسه حقوق برنامه نویسان وب و اندروید بر اساس سابقه کار و مدرک تحصیلی

کارشناس ارشد برنامه نویسی

داده‌های گزارش ایران سلری نشان می‌دهد که برنامه نویسان با مدرک کارشناسی ارشد به طور میانگین ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند و این رقم برای برنامه نویسان وب ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و برنامه نویسان اندروید ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. در این رده تحصیلی تفاوت دریافتی میان برنامه نویسان وب و اندروید به حدود ۲ میلیون تومان رسیده است.

دریافتی برنامه نویسان

در نمودار بالا تفاوت میان دریافتی برنامه نویسان وب و اندروید به کمترین میزان رسیده است و میانگین دریافتی آنها تنها ۵۰۰ هزار تومان تفاوت دارد. با توجه به ارقام بالا می‌توان نتیجه گرفت که شکاف میانگین حقوق میان برنامه نویسان، برنامه نویسان اندروید و وب با مدرک تحصیلی کارشناسی بسیار کم است.

پرداختی بالا

باز هم همان نزدیکی میانگین دریافتی که در نمودار قبل مشاهده کردیم را در این نمودار می‌توانیم مشاهده کنیم و کاملا مشخص است که این دو شاخه از برنامه نویسی غیر از کارشناسی ارشد در دیگر سطوح تحصیلی تقریبا میزان درآمد یکسانی دارند. البته این نکته را نباید فراموش کرد که این میزان‌ها تحت شرایط و عوامل دیگری مانند سمت شغلی، جنسیت، سابقه کار و موقعیت جغرافیایی می‌تواند بسیار تغییر کند. 

به عنوان مثلا برنامه نویسان با سابقه طولانی‌تر و تجربه بالاتر می‌توانند میزان حقوق بالاتری دریافت کنند و این فاکتور در مورد برنامه نویسان اندروید و وب نیز می‌تواند صدق کند. طبق آنچه در گزارش ایران سلری آمده است:

دریافتی برنامه نویس وب

نمودار بالا نشان می‌دهد که میانگین دریافتی برنامه نویس وب با سابقه کاری ۰ تا ۳ سال تا سابقه ۷ تا ۱۵ سال ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تغییر دارد. این رقم برای برنامه نویسان اندروید با سابقه کاری‌های آورده شده در نمودار بالا به شکل زیر می‌باشد:

4-3

میزان افزایش حقوق برای برنامه نویسان اندروید با فاصله سابقه کاری ۰ تا ۳ سال تا ۷ تا ۱۵ سال به ۴ میلیون ۱۰۰ هزار تومان رسیده است. با مقایسه دو نمودار بالا می‌توان نتیجه گرفت که هر چه در برنامه نویسی خصوصا برنامه نویسی اندروید میزان سابقه کار بیشتر شود، حقوق نیز افزایش خواهد یافت.

در هر صورت برنامه نویسی یکی از حرفه‌هایی است که در آن تجربه (سابقه کار) و همچنین توانایی بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت دارد و در واقع تمرین و ممارست در یادگیری است که می‌تواند شما را به عنوان برنامه نویس در بازار کار شناخته شده کند.

با داده‌های موجود در این گزارش می‌توانید به آسانی دریافتی خود را با حقوق برنامه نویس در دیگر شهرها و شرکت‌ها مقایسه کنید.

ایران سلری با گردآوری اطلاعات حقوق دستمزد بیش از 90 هزار نفر در سال 99، به شما این امکان را می دهد تا حقوق افراد مشابه خود را مشاهده نموده و حقوق و دستمزد خود را نیز بر اساس سابقه کار، توانمندی‌ها و تحصیلات خود تخمین بزنید و بر اساس این مقایسه، مبنایی برای مذاکره حقوق و دستمزد سال 1400 با کارفرمایان به دست آورید. 

در این گزارش شما می‌توانید تمام شاخه‌های برنامه نویس را از نظر میزان دریافتی با هم مقایسه کنید و علاوه بر برنامه نویسی اندروید و وب، در مورد میانگین حقوق برنامه نویس پایتون، برنامه نویس ارشد، Full Stack Web Developer، کارشناس پایگاه داده، Backend Developer، کارشناس دیتابیس و غیره اطلاعات به دست آورید تا بتوانید راحت‌تر در مورد حقوق درخواستی خود اقدام کنید.

ایران سلری

ایران سلری با داشتن اطلاعات 260 هزار نفر از افراد شاغل توانسته است جامع‌ترین گزارش را در مورد حقوق و دستمزد جمع آوری کند، که اطلاعات موجود در این گزارش‌ها در مورد مشاغل مختلف و در سال‌های مختلف است.

به این ترتیب، دسترسی به میزان حقوق افراد مختلف در مشاغل مختلف، دیگر کار سختی نیست و هر کارجویی که قصد ورود به بازار کار را دارد می‌تواند با مشاهده گزارش حقوق و دستمزد ایران سلری، ایده و سرنخ خوبی در مورد وضعیت دریافتی‌ها دریافت کند. همچنین کارفرمایان نیز می‌توانند به دید بهتری از پرداختی‌ها در بازار برسند.

سخن پایانی

میزان حقوق و دریافتی افراد در شاخه‌ها و مشاغل مختلف می‌تواند بر اثر عوامل مختلف بالا و پایین باشد. در مورد برنامه نویسان وب و اندروید نیز بسته به نوع فعالیت شرکت، میزان تسلط بر زبان انگلیسی، سمت شغلی، بزرگی و کوچکی شرکت و موارد دیگر می‌تواند میزان دریافتی متفاوت باشد. برای اینکه بتوانید به طور کامل به این اطلاعات دسترسی داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم که گزارش ایران سلری را بررسی کنید و در مورد حقوق و دستمزدهای رایج در بازار کار در مورد برنامه نویسان، اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. 

همچنین، شما نیز می‌توانید بخشی از این گزارش باشید و با شرکت در این گزارش به افراد کمک کنید تا دید بهتری نسبت به حقوق خود داشته باشند. 

منبع: ایران سلری

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند