بازار سهام

1

ادامه سیر صعودی بورس

در جریان معاملات روز یکشنبه بازار سهام، شاخص کل بورس برای چهارمین روز متوالی با افزایش تقاضا و سبزپوشی شاخص‌ها آغاز شد و تا میانه کانال 2/ 1 میلیون واحدی نیز پیش رفت اما در ادامه بازگشت فروشندگان و تشکیل صف‌های نسبتا سنگین فروش، سبب برچیده شدن و کم شدن حجم صف‌های خرید شد تا نماگر بورس از سقف روزانه خود عقب‌نشینی کند، اما در نهایت با حمایت خریداران بزرگ در سهام شاخص‌ساز سبزپوش ماند و با رشد بیش از 12 هزار واحدی معادل 03/ 1 درصد روی رقم یک میلیون و 234 هزار واحدی آرام گرفت. اما بسیاری از نمادهای کوچک‌تر، دستخوش نوسانات منفی و حتی صف فروش شدند. شاخص هموزن در واگرایی با نماگر بورس 6/ 0درصد از سقف قبلی فاصله گرفت. روز گذشته237 میلیارد تومان از سبد حقیقی‌ها به پرتفوی حقوقی‌ها جابه‌جا شد.

 

بازار سکه

3

پیروی سکه از دلار

در معاملات روز یکشنبه بازار طلا و سکه روند صعودی خود را ادامه داد.

روز گذشته هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۱۰ میلیون و 730هزار تومان فروخته شد که افزایش 300 هزار تومانی را در مقایسه با روز شنبه نشان می‌دهد. اگرچه اونس طلا در بازار جهانی یکی از عوامل تاثیرگذار بر تغییر قیمت طلا است اما بازارمسکوکات گرانبها در دو روز اخیر بیشتر تحت فرمان نرخ ارز حرکت کرده است.

 تعطیلی بازار جهانی، افزایش نرخ دلار، سکه و سایر مسکوکات طلا را نیز بالا برد. هر چند که اونس طلا در آخرین روز معاملاتی خود کاهش چشمگیری داشت اما سکه واکنشی نسبت به آن نشان نداده بود.

 

بازار طلای جهانی

4

گیر طلا در بازار جهانی

در معاملات هفته گذشته، اونس طلا چهارشنبه گذشته که مراسم تحلیف جو بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا برگزار شد، افزایش غیرمنتظره‌ای پیدا کرد و تا مرز ۱۸۷۰ دلار پیش رفت اما در این سطح مقاومت زیادی نشان نداد و در نتیجه طلا به محدوده ۱۸۵۰ دلار بازگشت. اونس طلا در معاملات روز جمعه بازارجهانی با 15 دلار معادل 7/ 0 درصد کاهش، در ۱۸۵5 دلار و 92 سنت بسته شد اما برای کل هفته 6/ 1 درصد رشد داشت که اولین هفته مثبت طی سه هفته گذشته بوده است. به گفته کارشناسان بسته کمک کرونایی 9/ 1 تریلیون دلاری بایدن محرک مناسبی برای صعود طلا به قیمت بالاتر خواهد بود. اونس طلا نمی‌تواند از محدوده معاملاتی وسیع بین ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ دلار خارج شود و در عین اینکه حمایت خوبی را حفظ کرده اما فاقد نیروی کافی برای صعود به کانال قیمت بالاتر است.

 

بازار اوراق مسکن

5

کاهش جزئی تسه 9712

در جریان معاملات بازار سهام روز یکشنبه، اوراق تسهیلات بانک مسکن منتشره در اسفند ماه 97 کاهش اندکی را شاهد بود. هر فقره از تسه 9712 روز گذشته در قیمت پایانی 53 هزار و 770 تومان فروخته شد که کاهش جزئی را در مقایسه با روز معلاملاتی قبل نشان می‌دهد و این اولین کاهش قیمت این اوراق طی 3 روز گذشته است. قیمت اوراق برحسب عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. یعنی هرقدر نسبت عرضه به تقاضا بیشتر باشد قیمت هم کمتر می‌شود و اگر تقاضا برای خرید اوراق بالا رود قیمت آن‌هم بالاتر می‌رود. بنابراین قیمت اوراق حتی در روز هم ممکن است چند بار تغییر کند.به نظر می‌رسد نوسانات اخیر اوراق تسهیلات مسکن به ویژه تسه 9712 به دلیل نزدیک شدن به پایان سررسیدش باشد که معامله‌گران این دسته از نمادها را فعال‌تر از قبل کرده و سبب تغییرات قیمت در آن شده است.

 

بازار نفت

6

نگرانی‌های نفت از کاهش

 با افزایش ذخایر نفت آمریکا و نگرانی از اینکه محدودیت‌های کرونایی جدید در چین، مصرف سوخت در این کشور را کاهش دهد، قیمت نفت در معاملات آخرین روز کاری بازارهای جهانی کاهش یافت. بهای معاملات وست‌تگزاس اینترمدییت آمریکا با یک دلار و 15 سنت کاهش، در ۵2 دلار در هر بشکه بسته شد و برای کل هفته بدون تغییر ماند. بازار نفت تاکنون شرایط قرنطینه سختگیرانه‌ای که در سراسر اروپا به اجرا درآمده است را نادیده گرفته بود اما نادیده گرفتن ریسک تجدید قرنطینه‌ها در آسیا برای بازار نفت بی نهایت دشوار خواهد بود و نفت خام آمریکا به روزهای کاهشی بازگشته است.آمارهای دولت آمریکا در عین حال نشان از تقویت تقاضا برای فرآورده‌های نفتی دارد. میزان فعالیت پالایشگاه‌های آمریکایی به بالاترین رقم از ماه مارس رسیده و تقاضا برای بنزین و گازوئیل رشد هفتگی را تجربه کرده است.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند