بازار سهام

آغاز هفته بورس با رشد ۷/ ۱درصدی

بورس تهران در معاملات نخستین روز هفته به حرکت در مسیر صعودی ادامه داد و شاهد رشد ۷/ ۱ درصدی نماگر اصلی این بازار بودیم. هر چند انتظار می‌رفت در پی واکنش به ترور یکی از برجسته‌ترین دانشمندان هسته‌ای کشور، تشدید هیجانات به افزایش فشار فروش بینجامد اما این اتفاق نیفتاد و در ساعات پایانی معاملات، شاخص‌کل بورس با ثبت رشد ۲۳هزار و ۵۴۸واحدی، در ارتفاع یک‌‌میلیون و ۳۹۰هزار واحد قرار گرفت. شاخص هموزن نیز با ثبت ۶/ ۱ درصد رشد، به محدوده ۴۰۱هزار و ۵۳۱واحدی رسید. ارزش معاملات خرد بازار به حدود ۱۴هزار و ۸۱۵میلیارد تومان رسیده که جزو سه روز برتر بازار از لحاظ ارزش در نیمه دوم سال محسوب می‌شود. در دادوستد‌های روز گذشته سهامی به ارزش ۵۸ میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی جابه‌جا شدند.

 

 

بازار سکه

تداوم کاهش قیمت سکه

هر قطعه سکه طرح جدید روز گذشته 10میلیون و 800هزار تومان معامله شد که کاهش 300هزار تومانی را در مقایسه با قیمت آخرین روز هفته گذشته نشان می‌دهد. قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 5میلیون و 650هزار تومان و ربع‌سکه بهار آزادی 4میلیون تومان تعیین شده است. این در حالی است که سقوط سکه به کانال ۱۰میلیونی موجب شد که کمترین قیمت این فلز گرانبها از اواخر تابستان رقم بخورد. دو عامل فشار به شکل همزمان، سکه امامی را به کانال ۱۰میلیون تومانی بردند. از یکسو ریزش بهای اونس طلا در بازارهای جهانی زمینه‌ساز کاهش انتظارات افزایشی سکه‌بازان برای اونس طلای جهانی شد و از سوی دیگر کاهش کانالی دلار که فروشندگان بازار سکه را فعال‌تر کرد.

 

 

بازار طلای جهانی

واکسن کرونا سد راه طلا

در جریان دادوستدهای هفته گذشته، کاهش قیمت طلا در پی شکسته شدن سطوح قیمت کلیدی روی داد. قیمت طلا در ابتدای هفته به پایین‌ترین رکورد چهار ماه اخیر سقوط کرد و به زیر 1800 دلار رفت و به 1785 دلار در هر اونس رسید. این فلز ارزشمند در سه هفته اخیر بیش از ۹درصد از ارزش خود را از دست داده است. خوش‌بینی به ترمیم اقتصاد جهانی، همچنان قیمت طلا را تحت فشار کاهشی قرار می‌دهد زیرا سرمایه‌گذاران از این بازار به‌عنوان دارایی امن خارج می‌شوند. به اعتقاد تکنیکالیست‌ها ۱۷۵۰دلار کف حمایتی طلا عنوان می‌شود. کارشناسان وال‌استریت و سرمایه‌گذاران اما کاهش بیشتر قیمت طلا در پی ادامه خوش‌بینی به ساخت واکسن‌های کووید-۱۹ و احیای سریع‌تر از حد انتظار اقتصاد جهانی را پیش‌بینی می‌کنند.

 

 

بازار اوراق مسکن

شدت روند نزولی تسه‌ها

در جریان معاملات روز شنبه هر برگه اوراق تسهیلات مسکن که 500هزار تومان ارزش دارد به قیمت 65هزار و 667 تومان معامله شد که کاهش 16/ 3درصدی را نشان می‌دهد. کاهش قیمت تسه‌ها در حالی رخ می‌دهد که آمار‌ها نشان از افت بیش از ۸درصدی تورم ماهانه بازار مسکن دارد. بازار مسکن در حالی به سرعت‌گیر قیمتی رسید که از اواسط ماه گذشته تحت‌تاثیر تحولات سیاسی جهانی، نشانه‌های فشار عرضه بروز کرد و نرخ‌های پیشنهادی بعضا تا ۱۵درصد کاهش یافت. از سوی دیگر، طرف تقاضا در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها به سر می‌برد. تحلیل فعالان اقتصادی از افق کاهشی نرخ ارز حکایت دارد و به همین لحاظ مقطع کنونی را فرصت مناسبی برای خروج از بازار ملک می‌داند. کارشناسان بازار مسکن معتقدند این مقطع دست‌کم تا بهمن ماه سال‌جاری ادامه خواهد داشت.

 

 

بازار نفت

رشد مهارنشدنی نفت

قیمت نفت در معاملات روز جمعه روند یکسانی نداشت اما در آستانه نشست وزیران اوپک‌پلاس برای چهارمین هفته متوالی افزایش پیدا کرد. بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژوییه، ۳۸ سنت افزایش یافت و ۴۸ دلار و ۱۸ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدییت آمریکا ۱۸ سنت کاهش یافت و 6/ 45 دلار در هر بشکه بسته شد. شاخص نفت آمریکا هم برای کل هفته 8درصد و نفت برنت 2/ 7درصد افزایش نشان داد. اخبار دلگرم‌کننده از ساخت واکسن‌های موثر کووید-۱۹ از سوی شرکت آسترازنکا و سایر شرکت‌های داروسازی از صعود قیمت‌های نفت در هفته گذشته پشتیبانی کرد. از طرفی به گفته کارشناسان، گروه اوپک‌پلاس مایل است برای حمایت از بازار در طول موج دوم شیوع کووید-۱۹ و افزایش تولید نفت لیبی، افزایش برنامه‌ریزی شده تولیدش را به تاخیر بیندازد.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند