بازار سهام

01

دوستی محتاطانه با بورس

دومین روز معاملاتی هفته جاری با صعود تمامی شاخص‌های مهم بازار سهام خاتمه یافت. در این روز فرآیند عرضه و تقاضا به افزایش قیمت تعداد بسیاری از نمادهای موجود در بازار سرمایه منتهی شد. با این حال حجم تقاضا در مقابل عرضه‌های انجام شده به حدی نبود که رشد قابل‌توجه شاخص کل بورس تهران را به همراه داشته باشد. همین امر سبب شد تا‌ در پایان معاملات دیروز، رشد 78/ 0 درصدی شاخص کل بورس تهران که برابر با ۹۷۱۶ واحد بود نماگر اصلی بازار را به سطح یک میلیون و ۲۵۷ هزار واحد برساند. در این روز افزایش عرضه‌ها موجب شد تا‌ شاهد خروج 60 میلیارد تومانی پول حقیقی از بورس تهران باشیم. با توجه به تغییرات رخ داده طی دو روز گذشته می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که فعالان بازار همچنان خوش‌بین نیستند.

 

بازار سکه

03

عقب‌نشینی سکه به 12 میلیون تومان

روز گذشته قیمت هر سکه بهار آزادی به حدود ۱۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان رسید. این کاهش 6/ 3 درصدی پس از آن روی داد که در معاملات روز شنبه، قیمت سکه به ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کاهش یافته بود. به‌رغم آنکه قیمت طلا در کشور از تغییرات اونس جهانی نیز اثر می‌پذیرد اما به نظر می‌آید که در حال حاضر بیشتر افت قیمت در دارایی یاد شده تحت‌تاثیر کاهش بهای ارزهای خارجی در بازار داخلی باشد. روز گذشته قیمت دلار نیز مانند سکه افتی تقریبا 5/ 3 درصدی را شاهد بود. در حال حاضر بسیاری از کارشناسان بر این باورند که حباب قیمت سکه تخلیه شده است. قیمت این دارایی در حالی هم‌اکنون به کف کانال 12 میلیون تومان رسیده که 24 مهرماه سال‌جاری بهای آن به حدود 16 میلیون و 400 هزار تومان رسیده بود.

 

بازار طلای جهانی

04

طلا؛ فلز پرماجرا

روز جمعه با پایان یافتن داد و ستد‌ها در بازارهای جهانی قیمت هر اونس طلا به حدود ۱۸90 دلار رسید. در حالی که رویدادهای جهانی در ابتدای هفته قیمت طلا را با کاهش شدید بیش از ۱۰۰ دلاری روبه‌رو کرده بود، افت هیجانات نسبت به کشف واکسن کرونا اما سبب شد تا‌ تمامی انتظارات نسبت به آینده اقتصادی جهان که طلا به نوعی ریسک‌های پیش روی آن را نشان می‌دهد، در روزهای پایانی هفته گذشته تعدیل شود. در حال حاضر به‌رغم آنکه قیمت اونس نسبت به کف 1850 دلاری ساخته شده در روز 11 نوامبر رشد 40 دلاری را شاهد بود، بسیاری از تحلیلگران راه را برای افت بیشتر قیمت این فلز گرانبها هموار می‌دانند. هر نوع افزایش ریسک در صحنه جهانی راه را برای صعود مجدد طلا به محدوده قبلی باز خواهد کرد.

 

بازار اوراق مسکن

05

آرامش نسبی در «تسه»

قیمت هر برگ از اوراق امتیاز تسهیلات مسکن دی‌ماه ۹۷ (تسه9710) در پایان معاملات روز گذشته با 14/ 0 درصد افزایش به ۸2 هزار و 203 تومان رسید. این در حالی است که هر برگه این اوراق روز گذشته حدود ۸۳ هزار تومان معامله می‌شد. به نظر می‌رسد با آرام‌تر شدن فضا در بازارهایی نظیر ارز و سکه ولع تقاضا برای خرید این اوراق و ورود به دارایی‌هایی نظیر مسکن نسبت به گذشته تعدیل شده است. قیمت ۸۱ هزار تومانی هر برگ از این اوراق که نماینده ۵۰۰ هزار تومان وام است، حکایت از آن دارد که خریداران این نوع تسهیلات جز بهره بانکی که به بانک عامل خواهند پرداخت، ۸۱ هزار تومان هزینه اضافی پرداخت می‌کنند که لاجرم قیمت تامین مالی را برای آنها افزایش می‌دهد.

 

بازار نفت

06

فقدان تقاضای موثر در بازار نفت

هفته گذشته ضعف تقاضا در نفت همچنان ادامه داشت. در حالی که طی دو هفته گذشته کارنامه طلای سیاه در کشاکش عرضه و تقاضا عملکردی مثبت را از خود به نمایش ‌گذاشت اما فراز و فرود قیمت‌ها در بازارهای جهانی دلالت بر آن دارد که در مقایسه با چند ماه گذشته تغییرات چندانی را در این بازار شاهد نبوده‌ایم. اگرچه طی هفته گذشته قیمت جهانی هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت حدود ۱۰ دلار نوسان داشته با این حال نبود چشم‌اندازی روشن در جهت رفع معضلات ناشی از شیوع بیماری کرونا و سایه سنگین آن بر عملکرد اقتصاد جهانی سبب شده تا‌ تقاضای موثر برای خرید نفت به نحوی که بتواند قیمت را وارد کانال ۵۰ دلاری کند، در بازارهای جهانی مشاهده نشود. روز جمعه در حالی سپری شد که هر بشکه نفت 6/ 40 دلار معامله می‌شد.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند